Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Американският вестник New York Times твърди, че американските военни са започнали да изтеглят войските си в Сирия, а снимки в социалните медии показват, че американските войници, разположени в газовото находище Конико в Дейр ез Зор, са били забелязани да се изтеглят към Хасака. Ходът на САЩ предизвика бурни реакции върху дневния ред на Тел Авив. Израелските медии съобщиха, че въпреки всичи усилия, правителството не е могло да предотврати това решение на САЩ.
Американският вестник NYT съобщи по-рано, че американските военни са затворили 3 от 8-те си военни бази в Северна Сирия и са започнали да изтеглят стотици войници. Според доклада на вестника, който се основава на двама високопоставени служители, САЩ намаляват военното си присъствие в Сирия. В този контекст се посочва, че броят на американските военнослужещи в Сирия, който е 2 хил. души, ще бъде намален до 1400.
Сред затворените бази са споменати Мястото за поддръжка на мисията "Грийн Вилидж“, M.S.S. "Ефрат“ и още един малък обект, като е посочено, че военните служители ще преценят дали ще извършат допълнителни съкращения след 60 дни.
Високопоставен служител са заявили пред американската информационна агенция Associated Press, че САЩ ще изтеглят 600 военнослужещи от Сирия, като по този начин в региона ще останат по-малко от 1000 военнослужещи, които ще се борят с ИДИЛ.
На снимка, разпространена в социалните медии, се вижда, че американските военнослужещи от базата в газовото находище Конико в Дейр ез-Зор са изтеглени към Хасака, пише турският вестник Hurriyet.
Говори се, че американските войски са изтеглили персонала и оръжията си от военните бази в Дейр ез-Зор и Ракка, но ще продължат присъствието си в Хасака.
Новината за изтеглянето на САЩ от Сирия беше една от най-важните теми в дневния ред на израелските медии.
Вестник Yedioth Ahronoth съобщава, че американските войски са се изтеглили от Сирия въпреки израелския натиск за спиране на тази стъпка и посочва: “Израелски официални лица се противопоставиха на тази стъпка и направиха различни опити да я предотвратят. Неотдавна обаче те бяха информирани, че тези опити са се провалили. Въпреки тази стъпка назад израелските отбранителни власти продължават да оказват натиск върху Вашингтон, полагат се усилия за преразглеждане или ограничаване на изтеглянето."
"Досега Израел се опитваше да предотврати тази стъпка, опасявайки се от увеличаване на напрежението с Турция, но според съобщенията усилията са били безрезултатни. Израел продължава да оказва натиск върху Вашингтон, докато Тръмп изрази скептицизъм."
Списък с 8 искания
Американският вестник Washington Post твърди, че подходът на администрацията на Доналд Тръмп към региона се ограничава до тясна перспектива. Според говорилите пред вестника служители основната цел на Белия дом е да предприеме стъпки в Сирия, които да обслужват преди всичко интересите на САЩ, и в този контекст се провежда политика на ограничаване на възможното влияние на Иран и Русия.
Въпреки че трябва да се отбележи, че в досегашните си изявления Тръмп не е проявил никакъв интерес към Сирия, се твърди, че САЩ са обвързали подкрепата си за новата администрация в Дамаск със списък от осем точки с искания, който са предали на администрацията на Ахмед Шара миналия месец.
Високопоставен американски служител заявява пред WP, че целта на Белия дом "не е да спаси сирийския народ“, а да "попречи на Иран да възстанови влиянието си в Сирия и да предотврати възраждането на ИДИЛ“ в съответствие с интересите на САЩ. Служителят допълва, че докато администрацията на Шара "не докаже, че е напълно свободна от чуждестранни ислямистки бойци и връзки с "Ал Кайда", и че може да обедини малцинствата“. Вашингтон ще продължи предпазливия си подход към Дамаск, заявява друг източник пред WP, като добавя, че САЩ имат изисквания към Дамаск.
Твърди се, че на международна среща в Брюксел миналия месец американски представители са представили на сирийския външен министър Хасан Шайбани списък от осем точки с мерки за изграждане на доверие. Според вестника една от точките в списъка, който САЩ са поставили на масата като предварително условие за разглеждане на възможността за отмяна на санкциите срещу Сирия, е да се разреши на САЩ да провеждат антитерористични операции на сирийска територия.
Друга забележителна точка е искането правителството в Дамаск "да направи официално публично изявление за забрана на всички палестински милиции и политически дейности“ на сирийска територия и да експулсира членовете на тези групи, за да "разсее израелските опасения“.
В края на миналата година САЩ обявиха, че са увеличили военното си присъствие в Сирия до 2000 души, позовавайки се на заплахата от ИДИЛ в региона и на нападенията срещу американски бази от страна на подкрепяни от Иран милиции.
От друга страна, в началото на февруари NBC съобщи, позовавайки се на двама представители на американската отбрана, че Министерството на отбраната е започнало да подготвя планове за изтегляне на всички американски войски от Сирия в рамките на 30, 60 или 90 дни, в съответствие с политиката на администрацията на Тръмп.
Източник: Агенция "Фокус"