Под въпрос е обжалването на смъртните присъди на българите в Малайзия

Под въпрос е обжалването на смъртните присъди на българите в Малайзия
Все още се чака решение дали присъдите на осъдените на смърт двама българи в Малайзия могат да бъдат обжалвани, съобщи външният министър Николай Младенов пред "Дарик радио". „Малайзия е държава, която е известна с много строгата си съдебна система и трудно може да се очакват каквито и да е изключения особено когато става въпрос за трафик на наркотици", каза министърът. Той посочи, че последното смъртно наказание е било изпълнено в Малайзия през 1986 г.
<p><em>Ситуацията в момента е, че има двама български граждани, осъдени в Малайзия, защото са пренасяли забранени наркотични вещества. Пред техните адвокати стои въпросът дали ще искат обжалване, доколкото разбирам те ще искат обжалване, пред правната система на Малайзия стои въпросът дали да позволи това обжалване,&nbsp;</em>каза в предаването "Седмицата" Николай Младенов.&nbsp;<br /><br />Той беше категоричен, че нищо не отменя отговорността, която всеки български гражданин има, когато пътува в чужбина, да познава добре законодателството на страната, в която отива.<br /><br />Външният министър призова също да се прекрати антибългарската кампания в Македония и едва това страната ни щяла да се съгласи с влизането на Македония в Европейския съюз.<br /><br />Младенов поиска да се спазва подписаната през 1999 г. декларация между двете страни и посочи, че развитието на двустранните отношения зависи изцяло от Скопие. <em>Повече от година сме им казали какво очакваме - не сме видели резултати</em>, заяви външният министър и добави, че има видими сигнали, че антибългарската кампания е част от правителствената политика.<br /><br />Младенов каза още, че България е съгласна с приемането на Турция в ЕС. <em>Преговорите вървят сложно - има фактически огромни части от турското законодателство, които трябва да се приравнят към европейските стандарти</em>, посочи той.<br /><br />Като цяло обаче настроението в някои страни членки било за спиране на разширението. Това се показало и при решението за Черна гора да получи статут за преговори, каза още Николай Младенов.&nbsp;</p>

Коментари

  • Бенгурион

    03 Ное 2012 23:49ч.

    Значи, този ми говори като на сказка по международна политика за олигофрени. Какво е положението и без него знаем. Но каква е аджеба БГ-външна политика, къде ни е категоричното становище по всички тези въпроси? Някои били за Турция в ЕС, други не. На Македония сме й били казвали... То ако слуша Божо Димитров, трябва да се вдигнем и да изтрепем македонците. Щото ние сме велика нация и могъща армия, нали. Ох, аматьорче!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гражданин

    04 Ное 2012 0:44ч.

    Съвършено правилна позиция на България и по двата въпроса. В правото има принцип и той гласи, че незнанието не е оневиняване. А по отношение на Македония грешката е на администрацията на Желев и на Ф. Димитров, които без условия, под външен натиск, или от наивност, признаха Македония без условия.Сега, когато са пред прага на ЕС, трябва с цялата си тежест България да поиска македонците да се държат подобаващо, защото и днес, на Арахангелова задушница, да не забравяме поруганите паметници на войниците, които с \\\"България\\\" на уста са положили костите си за освобождението на целокупна България.Като си имат комплекси, да не ги избиват на гърба ни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?

    04 Ное 2012 4:03ч.

    Поради нарастващият натиск от страна на албанците, македонците са в неадекватно състояние и поради тази причина не трябва да им се обръща никакво внимание, защото в противен случай резултатите ще са никакви, дори по-лоши. Както вървят нещата албанците ще отидат на местни референдуми за федерализирано административно устройство. По-добре е да отпочнем диалог с албанците, и като участници в правителствената коалиция, и като опозиция, тогава да видим каква песен ще запеят македонците. Що се отнася до тежкото положение на нашите сънародници в Малайзия нещата трябва да се разглеждат и анализират по земно. Първо родителите и роднините на двамата осъдени трябва да са по-скромни в претенциите си, защото те знаят, че техните родственици не са в тази страна нито на работа, нито в командировка. Може би е основателно тяхното негодуване срещу освобождаването на третия българин, който е бил заедно с тях и както те твърдят имало негови следи по иззетия наркотик, а и бил тартора на тройката. Не трябва да подценяваме професионалната квалификация на малайзийските разследващи органи, които са се сблъсквали с много и неизвестен брой такива случаи, но както навсякъде не трябва да се приемат като големи праведници. Маже да се предполага, че малайзийците са разнищили до край случая и целенасочено са пуснали тартора с уговорката да намери пари, за да откупи своите другари. Той обаче се бил покрил. Тогава, ако едно такова предположение е вярно, благоприятна развръзка на случая с двамата трудно може да се очаква и нашите дипломати само хабят пари за командировка и ще се оправдаят, с както твърди и техният шеф, с „много строгата съдебна система в Малайзия”. Може да се разсъждава и по друга много по-вероятна версия, че е бил пуснат, за да се установят други хора от мрежата. Тук вече е въпрос на надхитряне между трафиканти и полиция, но топката вече е на наша територия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Балканджи Йово

    04 Ное 2012 17:47ч.

    Има исторически предпоставки да се предполага, че албанците са съхранили се в чист етнически образ прабългари от ордата на Кубер, единия от синовете на Кубрат, която в определен момент мистериозно изчезва от историческите хронологии. Възможно след дадените много жертви при атаката на Солун тази орда да е намерили убежище в почти непристъпните планини на Североизточно Албания. Възможно е също така албанският език, който е от една езикова група с българския, да е оригиналния прабългарски език. Има езикови изследвания от специалисти в тази област, чрез които са намерени много общи черти в словообразуването.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи