Петър Витанов: Пътниците в българските влакове не се чувстват европейци

Петър Витанов: Пътниците в българските влакове не се чувстват европейци

Пътниците в българските влакове не се чувстват европейци, въпреки огромните обществени средства, които се изливат в тях всяка година. Това каза Петър Витанов, евродепутат и координатор в Комисията по транспорт в ЕП пред „България сутрин“ пред Bulgаria on Air.

Витанов коментира актуалните рокади в БДЖ, постоянните аварии, закъсненията и лошите условия във влаковете. Преди няколко седмици той направи експеримент - пътуване до Пловдив с влак, от клипа в социалните мрежи, който е гледан от близо 50 000 души, се вижда, че не работят климатиците, прозорците не се отварят, няма течаща вода, влакът пътува при отворени врати.

„Когато се качих на влака за Пловдив, нямах за цел да правя сензация. Беше обикновено пътуване, такова каквото правят стотици българи. Видеото предизвика огромен интерес, което е доказателство, че темата е важна за много хора, които ползват ежедневно тази важна услуга. За съжаление, пътниците са се возили далеч по-комфортно преди 20-30 години. Днес хората в българските влакове не се чувстват европейци. Натъкнах се на проблеми, които отдавна са решени в Западна Европа, а ние сме държава, която е имала железници още преди Освобождението“, отбеляза Петър Витанов.

Според европейските директиви до 2030-та година дължината на високоскоростната жп-линия трябва да е удвоена, а до 2050-та - утроена. За повечето българи, които ползват железопътен транспорт, това звучи като мираж.

Петър Витанов е на мнение, че само смяната на ръководството на БДЖ няма да реши проблемите.

„Ако се решаваха проблемите с всяка смяна на бордовете на БДЖ, досега да сме Швейцария. В сектора има тежки злоупотреби, той се е превърнал в партийна каса или топло място за назначаване на партийни функционери. Това, което трябва да се направи е да се пресече всяка форма на корупция, защото железопътният транспорт се дотира със стотици милиони ежегодно. Но най-важното е да има последователна стратегия за неговото развитие. Необходимо е дългосрочно и устойчиво инвестиране в железниците, които са посочени от Европа като най-важни за декарбонизацията на транспорта. Европейският съюз предоставя милиарди евро за инвестиции в инфраструктурата и за обновяване на железопътния състав. Друг е въпросът, че в България постоянно няма проектна готовност. Затова практиката беше да се насочват парите към столичното метро, което е добра новина за софиянци, но не и за останалите хора в страната. Дори сега имаме пет забавени проекта, които едва ли ще бъдат реализирани до края на годината. По Плана за възстановяване и устойчивост имаме да усвояваме огромни средства. Има предвидени много пари и подмяна на подвижния състав, който е на 40 години, но и това едва ли ще стане“, коментира още евродепутатът.

Петър Витанов добави, че промените в сектора, могат да бъдат осъществени чрез обществен натиск, защото става въпрос не на последно място за важна социална услуга. Друг проблем са условията на труд – ниско възнаграждение, извънредни часове, лоши трудови и социални права.

„Едно от важните предимства на този транспорт е ниската цена. Той е достъпен за всички български граждани, което е много важна социална придобивка“, добави социалистът.

Бъдещето на железопътния транспорт е важна тема в Европейския парламент, а Петър Витанов участва активно в законодателните инициативи в качеството си на координатор в Комисията по транспорт.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

 

Следвайте "Гласове" в Телеграм

 

Коментари

  • bg-to

    15 Авг 2023 14:29ч.

    В България, ако нещо се прави, никога не се стига до цялостна промяна, всичко е половинчато и както-и-да е... Например, модернизират някои гари, обаче никога не стигат до пероните, които изобщо не отговарят на европейските изисквания за безопасност на пътниците, да не говорим, че са напълно неподходящи за хора в инвалидни колички. Големият проблем в страната е, че времето е спряло. Хората работят , но със забавено темпо- мотаят се неорганизирано, пият кафета, едва вървят, когато са на работа, с две думи: мързи ги ! И разбира се, корупцията е в огромни размери. Вижте количеството ненормално скъпи коли в страната и ще разберете, че железопътният транспорт скоро няма да се подобри, да не казвам, никога.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пешко

    15 Авг 2023 15:12ч.

    да иде да се качи в италиански влак и да ни разкаже как се е почувствал европеец...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иванчо

    15 Авг 2023 15:29ч.

    Миналата година пътувах в такъв от Венеция за Милано, първа класа. Бях впечатлен от изключителната чистота, конфорт и обслужване. Цената за първа класа не беше висока- около 60 евро, като в нея влиза и предлагане на безплатна консумация във вагона.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ..............

    15 Авг 2023 15:44ч.

    Достатъчно е влакът отвътре да е коректно чист и да има wifi, но най-важното е да е бързоскоростен и да е относително приемлив като цена. Защото в момента билетите на бързоскоростните влакове са високи до небесата. В този смисъл испанският влак и новият конкурент на френските железници, който се движи от Париж за Барселона и обратно, е за предпочитане с по-евтините си билети и не толкова големия си лукс. Това е европейското !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да уточня,

    15 Авг 2023 15:55ч.

    взех първа класа не от глезотия, а просто защото билетите за втора класа се бяха изчерпали и нямах друг избор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Има високоскоростни влакове, а не "бързоскоростни"...

    15 Авг 2023 18:47ч.

    В България няма безопасни условия за високоскоростни влакове. Ето защо полагането на релси за високоскоростни влакове, които да се движат със скорост от 160 км/ч, е хвърляне на пари на вятъра. Къде в Европа има такава цигания каквато има в България? Къде в Европа циганетата се забавляват като хвърлят камъни по движещите се пътнически и бързи влакове?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Декември 1884 г - Петко Каравелов, Министър Председател на Република България в речта си пред НС

    15 Авг 2023 17:18ч.

    Ето какво е казал родолюбивият ни Министър Председател в речта си по повод внасянето на законопроект за създаването на БДЖ: "Построяването на железните пътища от частни лица или дружества е всякога спекулативно предприятие, в което предприемачите се стремят да вложат капиталите си при най-изгодни условия. Поради това главната цел за тях е да увеличат печалбите си - нещо, което в повечето случаи бива в ущърб на държавата и е без съществена стопанска полза за населението от района на железницата. Съвсем друго е, когато пътищата се строят със средствата на държавата и се експлоатират от нея; тогава частните печалби играят второстепенна роля; държавата е доволна, когато линията не и носи загуба и даже се помирява с незначителните загуби, стига само с това да се доставя на населението удобства от които се нуждае една цивилизована държава."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи