Въпросът за предоставянето на военна помощ за Украйна от страна на България в крайна сметка ще бъде решен от Народното събрание въпреки желанието на "Демократична България" въпросът да бъде решен на коалиционно ниво. Но дори и парламентът да одобри изпращането на боеприпаси и военна техника, страната ни не разполага с необходимите наличности, се разбра от изказванията след края на провелия се днес експертен коалиционен съвет на тема "Отбрана".
По думите на депутати, присъствали на срещата, в центъра на дискусията е била цялостната организация на Министерството на отбраната и състоянието на въоръжените сили. "Демократична България" е запознала коалиционните партньори със своето проекторешение, което до края на деня ще бъде внесено в деловодството на Народното събрание, а неговото обсъждане ще се състои в пленарната зала, съобщи председателят на парламентарната комисия по отбрана Атанас Зафиров (БСП). Въпреки това той не изключи възможността решението да бъде взето между коалиционните партньори, тъй като през почивните дни предстоят допълнителни консултации по темата.
Според Зафиров по време на срещата представителите на управляващата коалиция са се запознали с министъра на отбраната Драгомир Заков и екипа му, било е обсъждано изпълнението на коалиционното споразумение в сектор "Отбрана", както и състоянието на въоръжените сили.
"Беше важно този първи съвет да се проведе, тъй като не е провеждан такъв през последните четири месеца. Има много ключови въпроси, които трябва още в следващите дни да се адресират", заяви министърът. По думите му темата за изпращането на военна помощ на Украйна не е била обсъждана в детайли, защото не била това целта на днешната среща. "Това е въпрос, който трябва да се обсъди в самата коалиция", каза Заков и добави, че дискусията е най-добре да се проведе в Народното събрание, като избегна да отговори на въпрос дали самият той подкрепя идеята.
Министърът подчерта, че е запознат с наличностите от военна техника в България, но "това, което имаме, не виждам каква работа би свършило в Украйна. Към момента не сме идентифицирали това, което бихме могли да предоставим, нямаме и такава задача в момента". На въпрос на "Дневник", ако все пак парламентът одобри изпращането на военна помощ за страната, откъде ще бъде взета необходимата техника, министърът отговори лаконично, като заяви, че е не принципал на военнопромишления комплекс.
"Министърът на отбраната е принципал на "Терем", "Терем" не произвежда продукция, а само ремонтира", добави той.
При представянето на екипа си в началото на седмицата коментира, че предоставянето на военна помощ за Украйна няма как да стане предвид "недостиг на редица артикули". Според него, ако имаше такава възможност и техника бе изпратена, това нямаше да вкара България във войната, а от друга страна, неизпращането на техника не означава, че страната подкрепя действията на Владимир Путин и Русия. Заков, подобно на премиера Кирил Петков, посочи, че България помага по други начини на Украйна - хуманитарно, финансово, информационно.
Попитан дали България може да се поиска ускоряване на поръчката за изтребителите F-16, за които страната ни вече е платила над 2 млн. лева, Заков отговори, че за да се поиска ускоряване на поръчката, трябва да се поиска ускорена доставка на чиповете, което не зависи от България. "Срокът е ясен, той не се е променил и все още е началото на 2025 г.", добави министърът.
Източник: dnevnik.bg