Доклад на френския сенат: България и Румъния пропуснаха възможността да използват еврофондовете

Доклад на френския сенат: България и Румъния пропуснаха възможността да използват еврофондовете
Забавеното усвояване на фондовете на Европейския съюз от България и Румъния след присъединяването им през 2007 г. пречи на прехода на двете страни към демокрация и пазарна икономика. Това констатира доклад на френския сенат, цитиран в авторитетния европейски сайт "Еурактив".
<p>Процесът на преход в Румъния далеч не е приключил, а в България "напредва бавно", пишат в доклада си петима сенатори, които неотдавна са посетили България и Румъния. Симон Сютюр, Мишел Бийу, Бернадет Бурзай, Жан-Франсоа Юмбер и Катрин Морен Дьозаи са изготвили доклад от 50 страници за френския Сенат.</p> <p>Авторите на документа определят България и Румъния като "действително" франкофонски държави, но подчертават множеството различия между двете страни. Те посочват, че европейските фондове не са използвани правилно от София и Букурещ, за да бъдат подпомогнати икономиките на двете страни да настигнат останалите страни, членки на Евросъюза.</p> <p>Френските сенатори отбелязват, че в бюджета за 2007-2013 г. за Румъния са били заделени 19,7 млрд. евро и 6,9 млрд. за България. До началото на тази година Румъния е усвоила едва 4 на сто от тези средства, а България - 19 на сто.</p> <p>Това са най-ниските нива на усвояване на европейски фондове в сравнение с останалите страни членки, подчертават авторите на доклада. Според тях България и Румъния не са могли да усвоят европейските средства заради липсата на опит, на административен и юридически капацитет, продължаващите "мошенически практики" и ограниченията при осигуряването на съфинансиране.</p> <p>ЕК постигна споразумение равнището на съфинансиране да бъде променено от 15 на 5 на сто за Румъния и България. София и Букурещ са поискали увеличение от 25 на сто на кохезионните фондове за тях в бюджета за 2014-2020 г., посочват още френските сенатори.</p> <p>Те отбелязват също, че бившите комунистически режими в двете страни са жертвали две от сегашните три поколения и са "упоили" гражданското общество. България и Румъния все още са в преходна фаза и се борят да постигнат по необратим начин държава, основана на върховенството на закона, констатират авторите на документа.</p> <p>Сенаторите, които са посетили двете балкански страни, членки на ЕС, отбелязват още, че някои от румънските и българските им събеседници са им признали, че без натиска от Брюксел България и Румъния щяха да бъдат много по-зле.</p>

Коментари

  • ?

    03 Sep 2012 23:58ч.

    Не комунистите са „упоили” гражданското общество, а управниците всякак се стремяха да няма такова, за да не ги безпокои. Гражданите от своя страна, след един не много кратък период на преход, вече не вярват в държавата като тяхна институция и на никакви шмекери политици. Ако на това не се обърне внимание е много опасна ситуация за гражданския мир.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • въпрос

    04 Sep 2012 0:42ч.

    ?,ти при Социализма вярваше ли в Държавата??

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Roman Majewski

    04 Sep 2012 1:27ч.

    Наистина, без никакво злорадство, но все пак е приятно да разбереш, че си бил прав преди три години. Дори сметките ми в статията, публикувана в "Гласове" са били доста добри.Мисля ,че в оптимистичния вариант посочих възможност за усвояване на 25% от фондовете....е има още малко време.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?

    04 Sep 2012 3:25ч.

    При социализма държавата не ме е интересувала защото съм бил сигурен, че до пенсия ще работя това, за което съм учил, или което ми доставя удоволствие и удовлетвореност от постигнатото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мунчо

    04 Sep 2012 4:41ч.

    Абе как така? Цял министър си имаме по усвояването на фондовете. Един с почити гола глава.В нея няма ли мозък? Защо всъщност този човек е на този пост?Какво прави?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • !

    04 Sep 2012 4:52ч.

    Оставете другаря Въпрос на мира! Страда човекът, че Партията любима не му трасира вече пътя до гроб...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?

    04 Sep 2012 5:25ч.

    Партия любима никога не съм имал защото съм технократ-прагматик. При никакви обстоятелства не съм се оплаквал, че съм зле и в безлюдна местност да се окажа пак ще оживея, защото знам да се ориентирам. И сега припечелвам достатъчно, за да не ми липсва нищо най-необходимо и не пестя. Познавам живота и от нищо не се притеснявам защото за всичко съм оптимист. Уважавам позицията на всеки. Уважавам и отстояването на всяка идеологическа позиция, стига де не е користна. Както и в спорта и слабите отбори си имат свои фенове и това също е достойно. Като технократ съм почитател на теорията, че всичко е относително. Моите извинения, тъй като не понасям да ме причисляват към политики и идеологии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ??

    04 Sep 2012 22:19ч.

    Увяжяеми ?, адмирирам вашата технакратичност, но, според мен, даже и технократството се осъществява в определена законова, социална и икономическа среда! А тази среда се определя от нормативната база, приета от парламента, където, и за Ваше съжаление, работят политици! C,est la vie!Voila!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ??

    04 Sep 2012 22:22ч.

    УвАжАеми ?, адмирирам Вашата технакратичност, но, според мен, даже и технократството се осъще-ствява в определена законова, социална и икономическа среда! А тази среда се определя от нормативната база, приета от парламента, къде-то,за мое и Ваше съжаление, работят политици!C,est la vie!Voila!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи