ДАНС, НАП и "Икономическа полиция" проверяват сектора за млечни и месни продукти

ДАНС, НАП и "Икономическа полиция" проверяват сектора за млечни и месни продукти
ДАНС, Националната агенция по приходите и "Икономическа полиция" ще проверяват през следващите две седмици сектора за производство и продажба на млечни и месни продукти - от производителите, през млекопреработвателите, до търговците. Това съобщи земеделският министър Мирослав Найденов след среща при премиера с представители на сектор "Животновъдство". Агенцията по храните ще проверява вноса на суровини, най-вече на мляко, съобщи още Найденов, цитиран от БНР.
<p>Производители, преработватели и търговци не можаха да обяснят защо изкупните цени на млякото са ниски, продукцията застоява в складовете, а цените в магазините остават високи. Всички по веригата казаха, че са на загуба.</p> <p>От сектора изчислиха, че литър качествено мляко от производителя струва между 50 и 60 ст. Цената на килограм сирене от качествено мляко при преработвателя е 6-7 лева, а в търговската верига го купуваме между 8 и 16 лева.</p> <p>След срещата с представителите от сектора земеделският министър Мирослав Найденов съобщи, че премиерът Борисов е предложил да бъдат проверени всички по веригата. Това ще правят данъчните, ДАНС и Икономическа полиция.&nbsp;</p> <p><em>Има си служби в тази държава - Национална агенция по приходите, Държавна агенция по национална сигурност, има си икономическа полиция, така че има съответните звена, които могат да проверяват, </em>съобщи Найденов<em>.&nbsp;Всички декларираха пред нас, че са на загуба, търговските вериги казаха, че са на загуба, животновъдите със сигурност са на загуба, подобно е положението и в българските преработватели. Ще поискаме и се надяваме, че ще получим разрешение субсидиите на глава добитък, които им плащаме от 1 декември всяка година да изтеглим плащането след 15 октомври, в януари месец ще им дадем допълнителни 27 милиона, за да достигнем тавана на националните плащания. На Управителен съвет на фонд "Земеделие" ще разгледаме искането на Асоциациите на животновъдите да разсрочим целевите кредити, които са отпуснати към българските животновъди. </em></p> <p>След две седмици животновъди, преработватели, търговци и правителство ще се срещнат отново. БАБХ ще следи вноса на мляко.</p>

Коментари

  • 13

    01 Авг 2012 21:55ч.

    Бойко,че си зле с главата и ръсиш простотии где ти падне стана ясно и на децата но поне кажи на колегите си от ДАНС да се занимават с протурските терористи и т.н.спящи клетки вместо да ходят да душат из млекарниците!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • будала

    01 Авг 2012 21:56ч.

    Ясно - ще се вдигат цените на млечните продукти с "вещата" помощ на Държавата ,за да не са на загуба горките произвоители.....Сякаш сме "Планова", а не "Пазарна" икономическа система и няма такова нещо "Конкуренция",като реалния ГАРАНТ на най-доброто качество на възможно най-ниската цена!....Не!В нашите умове -гарант е Държавата!.....Така Тя става инструмент на интересите на отделни икономически кръгове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Irish Whisky

    01 Авг 2012 22:31ч.

    На въпросната среща и двете страни умело избягват да коментират основни актуални проблеми на животновъдството. Именно там е заровено кучето. \r\n1.90% от животновъдите вече официално си получават писма от ДФ\"Земеделие\", че са санкционирани за пасищата заявени от тях през 2011. Това е следствие на въвеждане на нов легитимен слой от МЗХ през януари 2012. Традиционно използвани и поддържани пасища изведнъж се оказват нелиегитимни за чиновниците в МЗХ. Критериите им са абсолютно неясни. Носи се упорит слух, че правителството с тази акция си спестява средства за попълване на огромните дупки в бюджета. Това че животновъдите са на ръба или вече летят в пропастта, тях не ги интересува. Животновъдите въпреки добросъвестността им се оказват пред свършен факт - санкционирани са с неясни критерии и са длъжници на държавата с огромни средства. В тази ситуация, поскъпването на фуража с 50-100лв на тон ще се окаже доста по минорен фактор за фермера. Оказва се че европейските субсидии, раздавани по български вместо да изпишат веждите, извадиха очите на нашите животновъди.\r\n2. Няма реален директен пазар за продукцията на животновъда. Между него и крайния клиент са се набутали една камара субекти и една камара рестриктивни институции. Когато не може да реализира продукцията си, пред него стоят два пътя - да ликвидира фермата или да я дотира чрез друг свой бизнес. Второто е само временна мярка, когато животновъда се надява на бърза бъдеща промяна в конюнктурата. Реално обаче и в двата случая този човек излиза от аграрния сектор. Цифрите за намалени обеми на продукция и брой животни са следствие именно на трайната тенденция на фалити сред животновъдите. \r\nИ на фона на всичко това нека пак продължават Миро Ирландското и неговият BOSS да се учудват че нещата не вървят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Балев, ... много Балев

    02 Авг 2012 5:16ч.

    Моделът "Тодор Живков" е в напреднала фаза. Малката разлика е, че тогава враговете на народа бяха в нелегалност а сега са на светло. "Фирмички" ще ми отварят, на фермери ще ми се правят! Другарят "Максуел", сега са пак подобни международни бандити, и пак ги наричат чуждестранни или стратегически инвеститори. И защо не, добре си живя първия а добре ли ще си живее и ученикът му?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • LZ

    02 Авг 2012 12:55ч.

    Не може всеки проблем в тази държава да се решава от ДАНС, прокуратурата, НАП и икономическа полиция. Няма как липсата на компетентно управление да се компенсира с полицейски методи и свръхактивност на службите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи