Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Великобритания, Франция, Германия и САЩ са свалили ограниченията за доставка на далекобойно оръжие за Украйна, съобщи германският канцлер Фридрих Мерц в интервю за телевизия WDR. Мерц потвърди новината и в канала си в Х.
Wir werden alles tun, was in unseren Kräften steht, um die Ukraine weiter zu unterstützen. Das bedeutet auch keinerlei Reichweitenbeschränkungen mehr für Waffen, die wir liefern. Die Ukraine kann sich jetzt auch verteidigen, indem sie militärische Stellungen in Russland angreift.
— Bundeskanzler Friedrich Merz (@bundeskanzler) May 26, 2025
"Това означава, че Украйна сега ще може да се защитава, в това число и като нанася удари по военни позиции на територията на Русия. До определен момент тя не можеше да прави това. Доскоро тя, с много редки изключения, не правеше това", обясни той. И добави, че сега Украйна трябва да бъде снабдена с такова оръжие.
"На наш професионален жаргон ние наричаме това "удари с голям обсег", т.е. Украйна получава такова въоръжение, което й позволява да поразява военни цели в тила на врага, и това е решаващо, качествено подобрение при воденето на войната. Русия безжалостно бомбардира граждански обекти: градове, детски градини, болници, домове за възрастни хора. Украйна не го прави. И ние отдаваме голямо значение това да продължи да бъде така. Но страна, която може да се противопостави на агресора само на своя територия, не може достатъчно ефективно да се защитава. И затова отбранителните действия на украинските войски сега се разпространяват и върху военната инфраструктура на руска територия", каза още Мерц.
Въпреки настояванията на украинския президент Володимир Зеленски, съюзниците дълго време отказваха доставката на такова оръжие с аргумента, че това може да доведе до ескалация на напрежението с Русия. През есента на 2024 г. обаче, когато се ожесточиха обстрелите на Харков, САЩ и Германия разрешиха да се нанасят удари по граничните зони, а през есента, по време на боевете в Курска област, този регион също бе включен. Тогава ВСУ за първи път използваха за атаки по руска територия британските ракети Storm Shadow, а френските власти разрешиха удари с френските SCALP.
Въпреки че, докато бе в опозиция, Мерц настояваше Германия да предаде далекобойните ракети Taurus на Украйна, като дойде на власт промени позицията си. През май той каза, че няма такива планове, и добави, че ефектът от използването на ракетите на фронта е "силно надценен". Според Clash Report обаче сега се очаква Германия да достави 100–150 ракети Taurus на Украйна. Ракетите могат да достигат до 500 км и са най-далекобойните от всички, които досега Украйна е получавала. В момента тя използва британските Storm Shadow (250 км), американските ATACMS (300 км), украинските "Нептун" (усъвършественият наземен вариант достига до 400 км).

Ако Украйна бъде снабдена с достатъчно количества далекобойни ракети, под заплаха ще се окажат основните военни летища на руската армия, ключови промишлени предприятия и други елементи на критичната инфраструктура. В момента ВСУ ги атакува с дронове и често нанася съществени щети. Ракетите обаче коренно биха променили ситуацията, защото те са много по-трудни за неутрализиране от руската ПВО.
Междувременно Spiegel съобщи, че украинският президент Володимир Зеленски ще посети Берлин на 28 май, за да обсъди с Мерц преговорите с Русия за прекратяване на войната, новите санкции на ЕС и доставките на оръжие. Зеленски ще се види и с президента на Германия Франк-Валтер Щайнмайер.
Източници: segabg.com, Х, global.espreso.tv