По думите ѝ тези престъпления, извършени от професионалисти, са трудно разкриваеми. И едно поръчково убийство да има, това трябва да ни притеснява, коментира Захариева.
Голяма част от мерките по актуализираната съдебна стратегия все още не са придвижени, очаквам това да бъде ясна констатация в доклада по механизма за сътрудничество и оценка на 27 януари, каза в предаването министърът на правосъдието.
„Следващите месеци няма как да не съм фокусирана върху Закона за съдебната власт”, продължи Захариева и допълни, че една от важните задачи в реформата е промяна в процесуалните закони и правилата при разследване, но и повишаване на квалификацията на разследващите органи и органите на прокуратурата.
На въпроса дали продължава реформата на Христо Иванов, Захариева отговори: „Не мисля, че трябва да се казва, че реформата е на когото и да било. Още повече че самият Христо Иванов няма претенции това да бъде неговата реформа – това е реформата на всички. Това е реформата, която чака всеки един човек в България, всяка една фирма. Нека не забравяме, че това е актуализирана стратегия и реформата започна много преди това и аз не съм човек, който ще отрича всичко свършено преди мен или ще обяснява, че това е „Реформата на Захариева”. Попитана каква е оценката ѝ за предишния министър на правосъдието, тя заяви, че Христо Иванов е свършил много работа и това, което е поставил тази реформа като реформата, която е най-важна и за която всички говорят.
„Факт е, че трябва да има спешни реформи в съдебната система и в частност в самата прокуратура”, посочи тя и допълни, че Конституцията и в момента позволява да се извършат доста реформи в съда и прокуратурата. Според нея твърде много внимание се е фокусирало върху темата с ограничаването правата на прокурора, и отбеляза, че реформата на Христо Иванов не се е изчерпвала само с това.
„Целта на реформата е качествено правораздаване, качествените магистрати, които работят спрямо волята си честно и почтено, да имат гаранция, че ще растат нагоре не тогава, когато са политически зависими или изпълняват поръчки”, коментира Захариева.
„Ако видя, че измененията в Закона за съдебната власт, които са свързани с Конституцията, като например отпадането на тайната на гласуването, проверките за почтеност или другите изменения в закона, които не са свързани с изменение на Конституцията, но са изключително важни – конкурсното начало, проверките за почтеност и кариерно израстване, правилната оценка на магистратите, правилната оценка на натовареността, видя, че просто се изпълняват проформа, мисля, че това ще бъде моята граница”, заяви правосъдният министър.