Германия официално разположи първата си постоянна военна бригада в чужбина след Втората световна война — 5 000 войници ще бъдат базирани в Литва, в рамките на засиленото присъствие на НАТО на източния фланг. Това е важна стъпка за Берлин, който дълго време избягваше дългосрочни чуждестранни военни ангажименти, пише "Политико".
Новосъздадената 45-а бронирана бригада бе официално активирана с церемония край Вилнюс, като временното ѝ командване беше поето от бригаден генерал Кристоф Хубер. Германските сили ще бъдат напълно оперативни до 2027 г., когато ще се преместят в нова постоянна база в Руднинкай, южно от литовската столица. До края на 2025 г. се очаква броят на разположените германски военнослужещи в страната да достигне 5000.
Разполагането се разглежда като силен политически и стратегически сигнал в контекста на продължаващата война в Украйна и променящата се архитектура на сигурността в Европа. За Литва, която граничи както с руския анклав Калининград, така и с Беларус, присъствието на германски сили е жизненоважно за националната сигурност и се възприема като доказателство за ангажимента на НАТО към региона.
За първи път след Втората световна война Германия започна да разполага свои войски за постоянно в друга държава. Бригада от 5000 души ще бъде дислоцирана в Литва близо до границата с Беларус.
Какви задачи може да изпълнява тази бригада, способна ли е тя да укрепи източния фланг на НАТО и защо нейното разполагане е просто политически жест – в статията на военния наблюдател на Газета.Ru Михаил Ходаренок.
Задачи на немската бригада
Германия започва да преразпределя танкова бригада от 4 800 войници (плюс 200 цивилни) в Литва, за да укрепи източния фланг на НАТО. Това съобщи изданието Politico. Журналистите отбелязаха, че това е първото постоянно разполагане на германски войски в друга страна след Втората световна война.
45-та танкова бригада (Panzerbrigade 45, PzBrig 45) под командването на бригаден генерал Кристоф Хубер от 10-та танкова дивизия на Бундесвера ще бъде разположена във военна база в град Руднинкай, разположен на 30 км южно от литовската столица Вилнюс. Формированието ще включва 122-ри танково-гренадирски батальон (44 БМП Puma), 203-ти танков батальон (44 танка Leopard 2A7), 455-та самоходна артилерийска дивизия и редица други части.
"Ние имаме ясна мисия: да гарантираме защитата, свободата и сигурността на нашите литовски съюзници на източния фланг на НАТО. В същото време ние също защитаваме територията на НАТО и самата Германия", каза бригаден генерал Хубер.
Да започнем с това, че бойната мисия на 45-та бригада, така странно представена от командира на германската част (командирът на Бундесвера смята тази мисия за "ясна"), предизвиква голямо недоумение.
Бригадите никога няма да имат задачата да гарантират "свобода и сигурност", да не говорим за тази на съюзниците. Това е чисто политическа задача и тя може да се формулира на ниво държавни глави към въоръжените сили като цяло, а не към бригади.
Командирът на подразделението трябва да получи бойна задача, като преобладаващите думи в нея ще бъдат например: „сутринта на (дата, час) пробийте отбраната на противника до дълбочината на частите от първия ешелон и развийте настъпление в общото направление на (име на населено място), при откриване на отстъпление, организирайте преследване на отстъпващия противник, бързо напредвайки в общото направление на (име на населеното място), заобикаляйки центровете на съпротива, до (дата, час) линията на (селища).“
Като цяло бригаден генерал Кристоф Хубер явно е действал извън ранга си.
Освен това, от гледна точка на оперативното изкуство 45-а танкова бригада сама по себе си явно не може да укрепи източния фланг на НАТО, особено за защита на територията на НАТО и самата Германия (според командира на германската част). Така че предстоящото предислоциране на 45-а бригада е по-скоро чисто политически жест, отколкото оперативно-стратегическо действие.
И сега най-важното, което напълно обезсмисля предислокацията на тази танкова бригада – Никой не планира да атакува Литва, въпреки че политическата класа на балтийската република просто мечтае за подобно нахлуване.
Руският президент Владимир Путин многократно е заявявал, че няма намерение да воюва с НАТО. "Те излязоха с идеята, че Русия иска да атакува НАТО. Съвсем ли сте полудели? Тъп като тази маса. Кой го измисли? Това са глупости, пълни бълнувания", каза по-рано върховният главнокомандващ на руските въоръжени сили.
Добра ли е бригадата?
И накрая, няколко думи за организационната структура на сухопътните войски.
Руската дивизия (мотострелкова, танкова) включва полкове (мотострелкови, танкови, зенитно-ракетни, самоходно-артилерийски) и отделни батальони (разузнавателен, за радиоелектронна борба, свързочен, инженерно-сапьорен, РХБ защита, медицински, тилов, ремонтно-възстановителен).
Бригадата вече се състои от батальони вместо от полкове и роти и дивизиони вместо от отделни батальони. Ако в дивизията има медицински батальон, значи в бригадата вече има рота; ако в поделението има ремонтно-възстановителен батальон, то в бригадата има само рота. Тоест бойните способности на една бригада са значително по-ниски от тези на една дивизия.
Но в Бундесвера нещата стоят по друг начин. Те нямат полкове в същата 10-та танкова дивизия (от която се планира да се отдели 45-та танкова бригада), а само бригади. Дали това е правилно или не, е спорен въпрос.
Но тук е най-важното. Организационната структура на 10-та танкова дивизия не е тествана в битка. А щабовете на руските дивизии и бригади са демонстрирали своята жизненост и функционалност в много битки в продължение на години. Така че Бундесверът вероятно трябва да погледне по-отблизо своите дивизии и бригади.
Дори украинските въоръжени сили започнаха да реорганизират своите бригади в дивизии и корпуси през четвъртата година от войната. Но преди това на украинските военни лидери им се струваше, че всичко, което идва от Запада, е лъч светлина в сравнение с тъмното царство на Изтока. Оказа се, че това не е съвсем вярно. По-точно, изобщо не е така.
Михаил Михайлович Ходаренок е военен наблюдател на Gazeta.Ru и полковник в оставка.
Превод и редакция: pan.bg