Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова с председателя на Европейския парламент Антонио Таяни
Тъй като 2018 г. е обявена за Европейска година на културното наследство, ЮНЕСКО и Европейският съюз стартираха съвместна програма за разработване на нови транснационални тематични маршрути на обектите на световното наследство в цяла Европа. Ирина Бокова подчерта, че една европейска стратегия в областта на туризма ще укрепи съвместните действия, ще подчертае стойността на културния туризъм като двигател, както за създаването на работни места, така и за социалното приобщаване, европейското самоуважение и принадлежност.
„1,2 милиарда души пресичат международните граници всяка година и се очаква точа число да достигне 2 милиарда души през 2030 г. Обектите на световното наследство на ЮНЕСКО, биосферните резервати и глобалните геопаркове са големи туристически дестинации, за които можем много да споделим с Европейския съюз, за да се възползваме от потенциала на устойчивия туризъм, включително културния туризъм ", заяви генералният директор на ЮНЕСКО.
"Европейският парламент е силно ангажиран в този сектор като ефективна стратегия за намаляване на безработицата сред младите хора чрез създаване на работни места, съобразени с локалните условия и местното ноу-хау", заяви президентът Таяни.
Конференцията на високо равнище има за цел да насърчи по-силната стратегия в областта на туризма и да използва ролята на устойчивия туризъм за икономическо развитие и социално сближаване.
"ЮНЕСКО е готов да сподели експертиза и културни програми, за да развие синергии и съвместни културни проекти, вече постигнахме положителни резултати в Азия и Южна Америка", заяви генералният директор. "Туризмът стои на кръстопътя на икономическото и социалното развитие, създаването на работни места и чувството за принадлежност. Европейската година на културното наследство през 2018 г. е уникална възможност да се постави културата в центъра на европейския проект, а ЕС и ЮНЕСКО са естествени партньори в това отношение ". Бокова подчерта присъствието на конференцията на европейските комисари по въпросите на околната среда, културата и вътрешния пазар като символ на междусекторния ангажимент на най-високо равнище, далеч над "туристическия пакет".
Европа има значителен брой обекти в списъка за световно наследство на ЮНЕСКО, като над 400 от тях са вписани (от общо 1073 места в списъка на световното наследство). Основните природни, исторически и архитектурни обекти са ключът към европейската идентичност и играят решаваща роля в икономическото и социалното развитие на европейските страни, привличайки милиони национални и международни посетители годишно.