ВСС дава половин милион за мнение колко съдилища и прокуратури да има

ВСС дава половин милион за мнение колко съдилища и прокуратури да има
Висшият съдебен съвет (ВСС) обяви обществена поръчка за консултантски услуги за подобряване на съдебната карта. Това означава, че съветът търси мнение колко да бъде броят на съдилищата и прокуратурите в страната. Прогнозната цена на търга е близо половин милион. От сайта на агенцията за поръчки се вижда, че заложената стойност е 388 927 лв. без ДДС или общо 466 713 лв. Парите ще дойдат от Оперативна програма "Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз, съобщава "Дневник".

В описанието на търга е заложено, че договорът за изпълнение ще включва преглед на практиката на страните в ЕС; организиране на две посещения за обмен на добри практики; анализ на състоянието на съдилищата и прокуратурите; изготвяне на детайлни доклади по места за реорганизация и/или обединяване на съдебни структури. Освен това изпълнителят ще трябва да представи предложения за подобряване на съдебната карта и да изготви пакет от идеи за законодателни промени за въвеждане на оптимизирана съдебна карта.


В средата на юли единодушно и без дебати ВСС реши да закрие 11 районни прокуратури, а на тяхно място да бъдат открити териториални отделения. Кадровците решиха, че от началото на следващата година ще бъдат закрити прокуратурите в Белоградчик, Кула, Дряново, Трявна, Тервел, Ардино, Брезник, Трън, Мадан, Чепеларе и Тополовград. Някои от общините изразиха притеснение от закриването на прокуратури.


Това стана причина на последното си заседание преди лятната ваканция прокурорската колегия да реши, че кметовете и общинските съвети в градовете, където предстои да бъдат закрити прокуратури от началото на следващата година, ще получат успокоителни писма. В тях ще им бъде обяснено, че няма поводи за притеснение и прокурорско присъствие при тях ще има. Главният прокурор Сотир Цацаров посочи тогава, че решението е само за затваряне на сградите на районните прокуратури.


Възможност за закриване на прокуратури даде Конституционният съд, който след сезиране от главния прокурор Сотир Цацаров позволи промяна на съдебната карта на прокуратурите в страната. В началото на октомври 2016 г. той поиска от съда тълкуване дали следва да има толкова прокуратури, колкото и съдилища, т.е. на всеки съд да отговаря съответна прокуратура, със седалище в населеното място, в което е съдът. Според конституционните съдии не е необходимо структурно съответствие, важното е да има функционално. Повече четете тук.


Следващият по-голям етап е окрупняване на всички останали районни прокуратури, извън областните градове. Ще останат само 28 в областните центрове.

 

 

 

Коментари

  • БАЙ ХОЙ

    03 Авг 2018 10:45ч.

    А се смеехме на филма "Преброяване на дивите зайци"! Сега зелените взимат пари да учат рибките да плуват , съдия троши пари да пита колко съдии да има , полицията две години следи престъпник и тъкмо да го арестува той за една минутка им се изплъзнал , съд осъди престъпник и оня вместо да си вземе четка за зъби и да влезе сам в затвора взе че прати картичка от Дубай , търговците намалиха хляба и млякото , ама грамажа цената е стабилна ....! Вече българите в България са по-малко от тия извън България , а скоро ще са по-малко и от местните индианци !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • чугун

    03 Авг 2018 10:57ч.

    Снимката! Снимката!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • иван

    03 Авг 2018 11:05ч.

    гаси осветлението и закривай България.Да дойдат по-достойни хора да живеят тук.Ние не сме дорасли!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OLD

    03 Авг 2018 11:10ч.

    Оказва се , че "българският Ерусалим" е сериозно место на кадри на третата власт, служеща само на народа си , в негова полза, за негово добро и бъдещ просперитет/ негов разбира се / . Неменуемо се налага асоциация за аналогия с психотестовете на водачите на МПС, за които плаща БАН на също сериозни кадри от четвъртата или обслужващите първата власт, при това подобна сума. Общото е , че парите са наши на суверенът-данъкоплатец, а не на БАН или на ВСС. Май се възражда практиката с " ТНТМ", където работейки това , за което ти плащат, получаваш още пари за нови разработки от "младежта в колектива", свършени в същото това работно време ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Световната банка

    03 Авг 2018 13:26ч.

    Докладът на Световната банка от ноември 2015г. „Функциониране на съдебната система в България, натовареност, дела и преглед на разходите/2008г-2014г” доста подробно обсъжда този въпрос и дава конкретни препоръки. Два състава на ВСС изработваха критерии и предлагаха варианти на съдебна карта. Прокурорската колегия предприе реални стъпки. Това е третия състав на ВСС, който се занимава с този въпрос. Съдебната карта е въпрос за подобряване на организацията на работа на съдебната система и е свързан с освобождаване на съдии и прокурори, което означава, че е дейност в предмета на работа на ВСС. Това са неговите правомощия.Недопустимо и скандално е да плащат на някой друг да работи вместо тях.Те защо ще получават заплати?Имат огромна администрация. Тя с какво се занимава?Ако нямат капацитет да изпълняват правомощията си да се оттеглят и да дойдат такива, които могат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еми Мариянска

    03 Авг 2018 14:41ч.

    Прокуратурата е неработеща за обикновените хора, така че могат да я закрият навсякъде - не само в Трън. Тук, обаче, същественото е по-различно - че отново се усвояват средства за "съвет", за нещо, което не се нуждае от такъв, ако се ръководи от реалната ситуация в България. Така че говорим за ново нагло и пошло източване на средства по нищонеправенето. И след Цацаров, с Цацаровщината няма да се приключи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ами

    03 Авг 2018 16:14ч.

    че тя е доволно охранена !!! Още ли ???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи