"Партията ще се занимава със себе си или с проблемите на обществото? Защото една партия съществува, за да разрешава проблемите на обществото. Да предлага алтернативни политики. В последната година и половина ние прекалено много се занимаваме със собствените си проблеми, със собствените си отношения, които не вълнуват никого извън БСП.
Вторият основен въпрос пред БСП: ние сме партия в опозиция. Това беше съзнателен избор на Националния съвет след парламентарните избори. Ние достатъчно добре ли уплътняваме тази обществена, национална и държавна роля? Защото България има нужда от силна опозиция. Смятам, че има още много какво да се направи, за да има ясна физиономия, фокус и алтернативност в поведението на БСП. Всички останали партии са параван за реалната власт. Участниците в тази коалиция, полуучастниците – всичко прилича на една игра. На имитация на политически процес. БСП има отлични възможности да формулира проблемите и да бъде ярка алтернатива. И по този начин да спечели по-голямо доверие в бъдеще.
Третият въпрос: ние сме партия, която иска да бъде крило в политическия процес или основен субект – която претендира за властта? Това означава да излезем от собствената си черупка и да предложим решения за активната част от населението – за хората, които в България се наричат центристи, каквото и да означава това. Това са хора,които не са нито ДСБ, нито БСП, нито ГЕРБ – те нямат политически ангажименти и пристрастия, но искат да видят политика. Оттам стигаме до следващия въпрос - за европейската идентичност и капитал на БСП. Ние сме партията, която вкара България в ЕС."
Водещият припомни, че Станишев беше Мъж на годината за 2006 г. По този повод лидерът на социалистите в Европа каза:
"Номинацията беше, защото свършихме нужната работа Българияа да стане член на ЕС и това бе оценено от обществото. Имаме голяма заслуга пред страната и на това трябва да надграждаме. Погледнато отстрани в обществото се създава впечатление, че ние не ценим този капитал на БСП и не предлагаме ясна европейска алтернатива. Това е проблем според мен."
На въпрос дали се вълнува от това, което става в БСП:
"Естествено, че се вълнувам какво става в моята партия. Още повече, като лидер на ПЕС, имам ангажимент и задължение към всички членове на нашето политическо семейство - към тяхното състояние, и е моя задача помагам на всяка партия, особено от Централна и Източна Европа. Предстои да направим работна група в ПЕС специално за ситуацията в Централна и Източна Европа, защото не малко от нашите партии - като например в Полша - имат тежки проблеми."
Водещият попита Станишев и за позицията на левицата по взимане на дългове - в разрешаването на гръцката криза активно се включи президентът Оланд, а в България социалистите се противопоставиха на взимането на нови дългове.
„Левицата и социалистическите партии са много отговорни към темата за външния дълг на всяка една страна. Мога да ви припомня, че когато аз бях министър-председател заварих външния дълг на България на ниво 30% от БВП и го оставих на 14% - т.е. той беше намален два пъти. Това винаги е било мое убеждение, защото ние не можем да живеем за сметка на нашите деца, на следващите поколения. За Гърция ситуацията беше извънредна – кризисна – десните искаха да изхвърлят Гърция, гръцкия народ от Еврозоната като наказание за това, че имат едно ляво правителство, което направи впрочем за 6 месеца много сериозни стратегически и тактически грешки в отношенията с ЕС и само помогна на опонентите си доведат нещата до ръба. Мога да кажа, че ако не беше консолидираната единна позиция на европейските социалисти, включая естествено и президента Оланд във водеща роля, премиера Ренци, вицеканцлера на Германия Зигмар Габриел и много други, южната ни съседка сега щеше да е извън Еврозоната. Проблемите щяха да се стоварят върху плещите на обикновените хора, защото банковата система щеше да се срине и гърцитещяха да платят сметката", коментира Станишев.
"Скандално е поведението на управляващите у нас, които си купуват поитически кредит за сметка на бъдещето на страната, на вас, на мен, на всеки един българин, на нашите деца. За 1 млрд. лева заем предишниятпарламент, хората в него от тогавашното мнозинство – БСП – щяха да бъдат линчувани физически. Гняв, къртене на павета, нощта на "белия автобус"? А сега защо никой не изпитва гняв за 16 млрд. лева заем? Всички знаем, че така правителството си купува спокойствие и време за сметка на бъдещето", попита риторично Станишев.
На въпроса за предстоящата съдебна реформа президентът на ПЕС отговори:
"Наблюдавам една дискусия, която все повече ми прилича на борба за власт за съдебната система. Една съдебна система е винаги консервативна. Трудно се правят реформи и резултати не се постигат бързо. Понякога те се проявяват по-късно, доста по-късно, отколкото би ни се искало. Но впечатлението отстрани е, че по-скоро се води някаква борба за власт да се овладее и контролира съдебната система, а не да я направим по-работеща и по-справедлива за хората."
Коя е думата за 2016 г.?
"Думата за 2016 г. за мен е промяна. Защото промяната винаги носи надежда, а обществото ни не може безкрайно да пребивава в това летаргично състояние. Хората разбират, че сегашното статукво не е добро за страната, но нямат волята да се противопоставят, да защитят своя интерес, своите права. А и политическите субекти в опозиция недостатъчно уплътняват тази мисия – да предложат алтернатива . Надявам се това да се промени. По природа съм оптимист, социалистическата идея е оптимистична, а и аз вярвам в капацитета на България и на българите", каза Станишев.
За политиката на Европейския Съюз лидерът на ПЕС коментира:
„Крайно десните партии използват страха, национализма и популизма. Те залагат на бягството в националните идентичности, на връщането към племенната принадлежност. А това убива Европа.“
В коментар за загубата на левицата на местните избори във Франция Станишев заяви: „Поражение претърпя не само левицата, но и традиционната десница. Националният фронт направи сериозен пробив, залагайки на национализма. Но традиционните партии загубиха и защото французите не виждат реални ползи и подобрения в живота си. Все пак социалистическата партия във Франция се държа много по-отговорно като подкрепи десните кандидати, за да не спечелят националистите. За съжаление, десните не постъпиха по този начин. Винаги, когато са заплашени основните ценности на демокрацията, левицата е готова да направи подобна стъпка, макар и тя да се тълкува като слабост.“
На въпрос за това как трябва да се справим с мигрантската криза - да издигаме огради или да посрещаме мигрантите, Станишев посочи, че "първо трябва да има чисто човешка, хуманитарна помощ за стотици хиляди хора, които реално бягат от война, за да спасят своя живот и живота на децата си".
„Става дума за човечност, а не за принципите на ЕС или на ООН. Всяка държава, в която пристигнат бежанци, е длъжна да им помогне. Но наред с това много европейци се страхуват, че това не е просто една бежанска вълна заради конкретна война, а цялостна промяна в ситуацията в света. Тази ситуация изисква нови решения. И наред със солидарната помощ за бежанците от всички страни членки на ЕС, трябва да има цял комплекс от мерки и политики“, каза лидерът на ПЕС.
„Първо, трябва да се помогне на всички бежанци близо до територията на Сирия - над 2 млн. души в Турция, над 1 млн. души в Ливан, близо 1 млн. в Йордания, като се подпомогнат финансово агенциите на ООН. Второ, нужна е много по-активна политика на Европа за стабилизиране на Близкия изток и Северна Африка. Говорим за мирно, политическо стабилизиране. За това трябва инициатива, кураж, защото докато има война и нестабилност, хората ще бягат. И Европа трябва да бъде много по-категорична в това отношение и да поеме инициативата. Трето, да се укрепят външните граници на ЕС. И не на последно място, тероризмът е сериозна заплаха. Необходима е широка коалиция срещу Ислямска държава, където геополитическите игрички да бъдат загърбени, защото рискът е твърде голям за всички. Пето, нова интеграционна политика вътре в ЕС, защото проблемите не идват толкова от бежанците – терористичните атаки в Париж например. В тях участваха граждани на ЕС, които са второ или трето поколение имигранти“, обобщи Станишев стъпките за разрешаването на бежанската криза.
„Европа е в криза или по-точно е атакувана от много различни кризи и има нужда от нова визия, от перспектива, от силно лидерство. Трябва да върнем надеждата на европейците в европейския проект."
Президентът на ПЕС коментира споразумението между ЕС и Турция, либерализацията на визите и преговорите за присъединяване на южната ни съседка:
„ЕС има нужда от сътрудничество с Турция за мигрантската вълна. Същото важи и за южната ни съседка. Тази година лично посетих няколко лагера за бежанци и условията за живот там са много трудни. Затова на Турция, на Ливан и на Йордания трябва да се помогне финансово, но е крайно време да се премине от приказки към действия. Дори чисто прагматично на Европа ще излезе по-евтино да помага там, за да може хората, които са избягали от война и повечето от тях искат да се върнат по своите родни места, да имат нормални условия за живот.“
На въпрос за либерализацията на визите за турските граждани, президентът на ПЕС посочи, че тази стъпка е полезна и необходима дори и от икономическа гледна точка. По отношение на преговорите за присъединяване на Турция към ЕС Станишев подчерта, че се отварят нови глави, но че моментът на тяхното затваряне изобщо не е дефиниран.
„Тук ние няма да отстъпим от прилагането на принципите на демокрацията и на европейските ценности. С това социалистите няма да направим компромис. Преди изборите бях в Истанбул и в Анкара. Срещнах се с лидерите на двете партии от нашето семейство – Каръчдароглу и Демирташ – и направих публични изявления в тяхна подкрепа. Натискът върху медиите, арестите на журналисти, закриването на медии, погазването на основни принципи на свободата на словото няма да се приемат безразлично и мълчаливо от Европа.“
„Управляващите в Турция представят нещата така, че е необходимо да бъдат ограничавани права в името на гарантиране на сигурността. Но този въпрос е много сложен и винаги трябва да се следи внимателно. Ние, европейските социалисти няма да позволим в името на сигурността да се отнемат фундаментални права и свободи. Да, има и извънредни ситуации, както беше в Париж след атентатите. Тогава са необходими извънредни мерки, но те не могат да бъдат постоянни и за неопределено време.“
„Няма победител в спора Русия – Турция. Всеки, който е противник на ИДИЛ, трябва да го докаже с дела“, коментира Станишев последствията от инцидента с руския бомбардировач.
„Както виждате и международните реакции, всички призоваха за деескалация на ситуацията. Създава се едно много неприятно впечатление за прекомерна сила от страна на Турция, защото този самолет е бил на нейна територия 17 секунди. Като че ли се търси съзнателен конфликт, сблъсък и това няма как да не обезпокоява партньорите на Турция. Важно е да се намери политическо успокояване на ситуацията. А по отношение на Ислямска държава, всеки който заявява, че те са основен противник трябва да го докаже на дела, а не само с приказки. Стига вече игри“, обобщи Станишев.