Сара Агесен, вицепремиер и министър на екологичния преход на Испания
Испанското правителство заяви, че са необходими „още няколко дни“, за да се установи причината за прекъсването на електрозахранването в цялата страна на 28 април 2025 г., което засегна също Португалия и части от югозападна Франция.
Министърът на околната среда Сара Агесен коментира пред вестник „Ел Паис“, че се разглеждат „всички хипотези“, включително възможна кибератака, пише БГНЕС.
Тя предположи, че аномалията вероятно е била причинена от слънчеви панели, инсталирани в югоизточна Испания, които са нарушили баланса в електропреносната мрежа, както вече посочи операторът на мрежата Red Electrica.
„Знаем, че тези инсталации са спрели да работят в системата“, казва тя, цитирана от АФП.
Министърът добавя: „Да се говори за слънчеви панели (като причина) може да е прибързано“ и казва, че соченето с пръст на възобновяемите енергийни източници е безотговорно.
Според Агсен Испания отдавна използва възобновяеми енергийни източници в енергийния си микс и отхвърля теорията, че „голямо количество възобновяема енергия“ е разтърсило мрежата.
Тя посочи, че е имало дни с по-високо производство на слънчева енергия и по-ниско търсене, а системата „е функционирала много добре“.
„Възобновяемата енергия позволява на Испания да постигне голяма енергийна независимост в един геополитически уязвим свят“, посочва още тя.
Ден след масовото прекъсване на електрозахранването в Испания, Red Eléctrica официално отхвърли възможността то да е резултат от кибератака. На пресконференция във вторник директорът на компанията, Едуардо Прието, заяви, че не е установено никакво нарушение на киберсигурността. По негови думи, инцидентът е причинен от срив в част от електропроизводството, довел до разстройване на електроенергийната система.
Събитието поставя под въпрос прекомерната зависимост на страната от фотоволтаичната енергия. В понеделник, 28 април 2025 г., както и в много други дни, над 70% от нуждите на енергийната система са били покрити от слънчева енергия. Въпреки че тя е евтина и възобновяема, многократно е изтъквано, че създава проблеми със стабилността на електроразпределителната мрежа.
Стабилността на системата изисква наличието на напрежение, което се осигурява от технологии, използващи турбини – основно водноелектрически, ядрени и комбинирани газови електроцентрали. В конкретния ден тези източници представлявали съвсем малка част от енергийния микс, което засилило уязвимостта на системата.
Сходни проблеми вече са били наблюдавани през последните седмици. Рафинерията на Repsol в Картахена – една от най-големите в Европа – наскоро бе временно затворена заради колебания в напрежението. На 28 април, още в 11:30, операторите започнали да отчитат нестабилност в мрежата. Въпреки че слънчевата енергия се произвеждала с пълна мощност, излишъкът ѝ принудил комбинираните газови инсталации да намалят продукцията си.
В същото време ядрените централи не били включени, за да се избегнат финансови загуби, а водноелектрическите мощности не били активирани с цел да се пести вода. Липсата на стабилизиращи технологии направила напрежението в мрежата особено колебливо. Последвалият спад на напрежението, продължил пет секунди – истинска вечност за подобна система – предизвикал масово изключване на фотоволтаични инсталации, газови цикли и четири ядрени централи.
Според експерти, страната е извадила късмет – не са пострадали трансформатори, което би довело до прекъсване на електрозахранването за над 24 часа. Секторни представители заявиха, че Red Eléctrica е подценила рисковете, като е позволила затварянето на три атомни електроцентрали, които биха осигурили стабилност на системата.
Разследването на причините продължава, но вече са идентифицирани две почти едновременни загуби на производство. Първата се е случила в югозападната част на Иберийския полуостров и е била успешно овладяна. Само 1,5 секунди по-късно обаче е настъпила втора загуба, която 3,5 секунди по-късно е предизвикала критични колебания в системата и е довела до прекъсване на електрозахранването.
Регионът на Естремадура, където е концентрирана значителна част от испанските фотоволтаични мощности – над 5538 MW инсталирана мощност – е в центъра на проблема.
Според експерти, системата се нуждае от балансиран енергиен микс. Случилото се в понеделник е ярък пример за рисковете от прекалено упование във възобновяемите източници, без наличие на достатъчно стабилизиращи технологии. Батериите за съхранение на енергия – колкото и важни да са – не могат да заместят ролята на ядрените и газовите централи по отношение на мрежовата стабилност.
Още в годишния си доклад Red Eléctrica е посочила риска от оперативни инциденти, произтичащи от закриването на стабилни производствени мощности – въглищни, газови и ядрени. Компанията признава, че подобни инциденти биха могли да застрашат както електроснабдяването, така и репутацията ѝ.
Източници: elconfidencial.com, investor.bg