Драган Шолак, един от собствениците на "Юнайтед груп".
"В предишните години сме имали добро сътрудничество с United Group и се надяваме да го продължим в предстоящите години", е коментарът на говорителка на Huawei.
Никос Статопулос, председател на Управителния съвет на United Group, казва за "Ройтерс": "Мисля, че постепенно и премерено преминаване към нещо, което е по-одобрявано от САЩ, е правилният подход. това и обмисляме".
Но подобна промяна изисква време и струва пари, напомня "Ройтерс". "Не можем да пренебрегваме желанието им, но в един идеален свят трябва да получаваме и финансова помощ (от правителствата) за преминаването към нова инфраструктура, тъй като това ще ни струва милиони долари", казва още Статопулос. Той е и партньор в BC Partners, основния акционер в United.
Според САЩ оборудването на Huawei може да се използва от Китай за шпионаж, но компанията отхвърля подозрения и обвинения, че може да представлява риск за националната сигурност. Европейски правителства са по-предпазливи в подобни оценки, тъй като предпочитат да не затварят напълно вратата към китайското оборудване и в частност към Huawei. По данни на изследователската компания Dell'Oro през миналата година китайският гигант е останал водещата компания с 31% пазарен дял от приходите от телекомуникационно оборудване. Освен това в ЕС има едни от най-строгите в света изисквания за контрол над работата на подобно оборудване с данни и Huawei заявява, че работи според тях.
United, която отскоро притежава и Нова Броудкастинг груп, издател на вестници и доставчик на кабелен интернет и телевизии, има присъствие още в Хърватия, Словения, Гърция и Сърбия, предимно в телеком сектора и кабелните доставчици. "Ройтерс" напомня още, че заради по-ниските цени на оборудването на Huawei то е предпочитано години нарид в Югоизточна Европа пред това на Nokia или Ericsson.
С Nokia обаче е изградена инфраструктурата за 5G мрежата на A1.
В края на октомври 2020 г. България изненадващо се присъедини към американската инициатива "Чиста мрежа" и коалицията от държави и компании, поели ангажимента да защитят своите 5G мрежи от ненадеждни доставчици". За Вашингтон "чиста мрежа" означава едно - никакво участие на китайски доставчици. САЩ дори предупредиха партньорите си, че няма да споделят изцяло информация от сферата на сигурността с онези от тях, които са с китайско оборудване.
Източник: "Дневник"
Свъразни текстове:
Скандален сърбин и офицери от ЦРУ купуват Нова телевизия