Шрьодер: Сделката за износ на украинско зърно може да проправи пътя към прекратяване на огъня

Шрьодер: Сделката за износ на украинско зърно може да проправи пътя към прекратяване на огъня

Владимир Путин и Герхард Шрьодер. Снимка: АП

Сделката между Москва и Киев за деблокиране на износа на украинско зърно може да проправи път към възможно прекратяване на огъня в конфликта, който продължава вече пет месеца, смята бившият германски канцлер Герхард Шрьодер, който е приятел на руския президент Владимир Путин, предаде Ройтерс. Шрьодер беше федерален канцлер от 1998 до 2005 г. Той критикува войната в Украйна, но отказа да осъди Путин.

Първият кораб, натоварен с украинско зърно, потеглил от украинско пристанище след началото на войната, вчера успешно хвърли котва край бреговете на Турция е днес предстои да му бъде направена инспекция.

Добрата новина е, че Кремъл иска решение чрез преговори, заявява Шрьодер в интервю, публикувано в германското сп. „Щерн“ и електронната медия ЕрТе Ел. Той добавя, че миналата седмица се е срещнал с Путин в Москва. Първи успех е сделката за зърното, може би това може да се разшири бавно към прекратяване а огъня, заявява бившият канцлер.

Шрьодер изтъква в интервюто си, че бъдещето на Донбас е сложно. В традиционния промишлен център в Източна Украйна се водят тежки сражения. „Трябва да бъде намерено решение, базирано на швейцарския кантонален модел“, казва бившият германски канцлер. Той добавя, че предстои да се види дали Путин ще се върне към предвоенната „линия на съприкосновение“ при прекратяване на огъня.

Швейцария има 26 полуавтономни кантона или провинции. Решения за ключови проблеми като този с Крим, анексиран от Русия през 2014 г., биха могли да бъдат намерени с течение на времето, „може би не за 99 години, като в Хонконг, а през следващото поколение“, посочва Шрьодер.

Междувременно, Русия обвини САЩ, че са пряко замесени в конфликта в Украйна и не просто снабдяват Киев с оръжие. Руското министерство на отбраната, ръководено от съюзник на Путин, каза, че думите на Вадим Скибицки – украинският зам.-началник на военното разузнаване, пред британския в. „Дейли телеграф“ показвали, че Вашингтон участва в конфликта.

Скибицки каза за изданието, че е имало консултации между САЩ и е представители на украинското разузнаване преди нанасяне на удари и Вашингтон е имал ефективно право на вето върху планираните цели, но американски служители не са осигурявали пряка информация за определяне на целите. Всичко това безспорно доказва, че Вашингтон, противно на твърденията на Белия дом и Пентагона, са пряко замесени в конфликта в Украйна, заяви вчера руското военно ведомство.

Администрацията на Байдън е тази, която носи пряка отговорност за всички одобрени от Киев ракетни атаки по жилищни райони и гражданска инфраструктура в населени райони на Донбас и други региони, довели до много цивилни жертви. Белият дом и Пентагонът не реагираха веднага на тези твърдения. Пентагонът обаче отрече твърденията на Москва, че Русия е унищожила 6 американски ракетни системи ХАЙМАРС от началото на войната. 

Източник: БТА

 

 

Коментари

  • Ретранслатора

    03 Авг 2022 10:09ч.

    Русия няма интерес от прекратяване на огъня, поне не и докато завладее Харков и Одеса и да се свърже по суша с Приднестровието. Идеята е да се ликвидира един път завинаги заплахата от Украйна!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логото

    03 Авг 2022 10:24ч.

    Украинска държава в сегашния й вид не трябва да има никакъв достъп до Черно море.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • задунајска уфсъ с евразијски манталитет

    03 Авг 2022 15:21ч.

    Шрьодерчо “забрави“, че руснаците подписаха споразумението за житото,а на другија ден удариха пристаништето на Одеса(откъдето може да се изнесе укр. жито, което не е откраднато от руснаците), след това 2 дни руските окупатори лъжеха, че нјамат ништо обшто с атаката на пристаништето, след това признаха, че те са стрелјали по пристаништето.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи