САЩ наложиха вето на резолюция на Съвета за сигурност на ООН, настояваща за незабавно хуманитарно прекратяване на огъня във войната между Израел и палестинското ислямистко движение Хамас в Газа, предаде Ройтерс. Агенцията отбелязва, че по този начин Вашингтон изпада в дипломатическа изолация, опитвайки се да защити съюзника си Израел.
Тринайсет членове на Съвета за сигурност подкрепиха проекторезолюцията, внесена от Обединените арабски емирства (ОАЕ), докато Великобритания се въздържа при гласуването. Вотът идва, след като генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди в сряда Съвета за сигурност за глобалната заплаха, която произлиза от продължаващата вече два месеца война в Газа.
"Какво е посланието, което изпращаме на палестинците, ако не можем да се обединим зад призива за временно спиране на масираните бомбардировки на Газа?", каза заместник постоянният представител на ОАЕ в ООН Мохамед Абушахаб.

Заместник постоянният представител на САЩ в ООН Робърт Ууд каза, че проекторезолюцията е откъсната от действителността и "няма да промени нищо на терен". "Затова, макар САЩ силно да подкрепят установяването на траен мир, при който израелци и палестинци да могат да живеят в мир и сигурност, не подкрепяме призивите за незабавно прекратяване на огъня", допълни американският дипломат, цитиран от Асошиейтед прес.
"Нашите колеги от САЩ буквално пред очите ни подписаха смъртната присъда на още хиляди, ако не и на десетки хиляди мирни жители в Палестина и Израел, включително жени и деца, а също така на опитващите се да им помогнат служители на ООН. Историята ще даде оценка на тези действия на Вашингтон", каза заместник постоянният представител на Русия в ООН Дмитрий Полянски.
САЩ и Израел се противопоставят на прекратяване на огъня, защото смятат, че това само ще облагодетелства "Хамас". Вместо това Вашингтон се обявява за паузи в бойните действия, за да се защитят цивилните и да се позволи освобождаването на взетите от "Хамас" заложници, посочва Ройтерс.

Министерство на здравеопазването на Хамас обяви, че от началото на войната на 7 октомври досега израелските бомбардировки в ивицата Газа са довели до смъртта на 17 487 души, като 70 процента от тях са жени и деца, както и младежи под 18 години, предаде АФП.
Министерството съобщава и за десетки хиляди ранени, много от които не могат да бъдат лекувани поради липса на средства, болничен персонал и място в препълнените болници. "Всеки ден губим десетки ранени поради липса на грижи", заявява говорителят на министерството Ашраф ал Кидрех.
Хамас съобщи също, че Израел е бомбардирал средновековната джамия Омари в Газа, което е причинило тежки разрушения на сградата и определи случилото се като "отвратително, варварско престъпление", предаде Ройтерс. Снимки, разпространени от медии в Газа, показват огромни щети по джамията, паднали стени и покриви и огромна пукнатина в долната част на каменното минаре. Говорител на израелските военни не отговори на запитване за коментар относно щетите по джамията.
Джамията Омари, наречена на втория ислямски халиф Омар, е най-старата и най-голямата в малкия палестински анклав, посочва Ройтерс.
Израел заяви, че неговата армия не атакува около 150 убежища за цивилни в ивицата Газа, съобщи "Таймс ъв Израел", позовавайки се на органа COGAT, отговарящ за правителствените дейности на територията, съобщи ДПА. Съобщава се, че тези убежища включват училища и други обществени институции. Според информацията на вестника ООН предава координатите на тези сгради на Израел. Вестникът информира и за положението в "безопасната зона" от около 20 кв. км в Ал Мауаси, която армията не атакува, въпреки че се твърди, че Хамас е изстрелял ракети към Израел от този район. По данни на очевидци положението в Ал Мауаси е много тежко, липсват храна и подслон, информира ДПА.
По заповед на израелската армия стотици хиляди хора, търсещи защита, избягаха на юг от обхванатите първоначално от тежки сражения северни части на ивицата Газа. Оттогава обаче израелската армия засили боевете и в южната част на ивицата Газа.
По данни на ООН в момента в крайбрежната ивица има почти 1,9 млн. вътрешно разселени лица - от общо над 2,2 млн. души население.
Действията на израелската армия са подложени на нарастваща международна критика с оглед на страданията и разселването, причинени на палестинските цивилни граждани, посочва ДПА.
Източник: БТА
Следвайте "Гласове" в Телеграм