Естествено, че ще останем без газ, ако не плащаме в рубли, заяви бившият министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров в предаването "Лице в лице" по БТВ. Президентът на Русия Владимир Путин нареди руският природен газ да се заплаща в рубли от "неприятелските" страни. На 31 март трябва да се предложи методиката за това.
Овчаров коментира обвиненията на ЕС, че Русия нарушава сключените газови контракти така: "ЕС и САЩ нарушиха толкова договори с Русия! На кого ще направи впечатление, че Русия ще направи същото.
При спирането на газа алтернативата е една - мазут, в топлофикациите има запаси за по 4 - 5 дни.
„Днес прочетох, не зная дали е вярно, че една от ватиканските банки вече е купила 10 млн. рубли. Имаше един професор Котлър, който е специалист по маркетинг, който казва така: когато духа вятър, едни строят стени, а други правят вятърни мелници. Аз съм сигурен, че някои държави, които много хитро ще си изиграят сега ролята, ще спечелят огромни пари, като се явят посредник между Русия и всичките тези, които твърдят, че няма да плащат в рубли“, смята Овчаров.
Газът от Азербайджан няма откъде да мине, още повече, не бива да забравяме, че 30% от него е руски, каза той.
Не може да мислим, че Русия благородно ще доставя газ за евро и долари, които после няма как да ползва заради санкциите, каза още Румен Овчаров. Той коментира и темата за българско оръжие за Киев.
"Ако дадем оръжие на Украйна, ще спрем ли войната? Позицията на БСП срещу войната е най-последователна и принципна. Още от войната срещу съседна Югославия през 1999 г., после и срещу войната в Ирак. БСП винаги е била срещу войната.
Аз едва ли мога да бъда защитник на Путин, но ако сега се запитаме какво искаше Русия? Русия искаше Украйна да не влезе в НАТО – нещо, което сега Украйна сама предлага. Второто нещо, което искаше Русия, е изпълнението на Минските споразумения, което предвиждаше особен статут на Донецка и Луганска област. Нещо с което сега украинците са напът да се съгласят. Това толкова ли беше трудно да бъде направено при положение, че сега всички са готови да го направят. И не го направихме преди месец и половина, а сега се чудим защо сме във война“, коментира социалистът.
На въпроса как ще излезе БСП от това управление на държавата – по-силна или по-свита, той отговори: „Аз го казах още преди 4 месеца – досега няма случай в който БСП е била във властта, и да е излязла по силно. Напротив – обикновено губи между 50% и 70%“.
Според него у нас непрекъснато се мисли за конюнктурни решения. И даде пример: "За БНБ опитваме да наложим спорни фигури, вместо да намерим стабилен банкер, приет от обществото."