С повече от 500 жалби, 40 на сто от които за сексуални нападения, подадени от 1 януари досега, тези събития поставиха канцлера Ангела Маркел и нейната политика на отвореност към бежанците в много неудобно положение. Канцлерът трябва да даде пресконференция днес около обяд, по повод посещението на алжирския премиер Абделмалек Селал в Берлин.
Ралф Йагер, министър на вътрешните работи в провинция Рейн-Северна Вестфалия, където са намира Кьолн, заяви, че нападенията в града са били извършени "почти изключително" от лица от "имигрантски произход", от Магреба и други арабски държави. "Сред заподозрените има и бежанци, пристигнали у нас миналата година", заяви министърът. Германия регистрира през 2015 г. 1,1 млн. лица, търсещи убежище.
14 от 19-те идентифицирани заподозрени за нападенията в Кьолн са от Мароко и Алжир, добави Йагер.
Министърът е разтревожен от "опасността да бъдат стигматизирани чужденците в светлината на тези събития": "Това правят лешоядите от крайната десница", подчерта той.
Тревогата расте на фона на нападенията над пакистанци, африканци и сирийци в нощта срещу понеделник в Кьолн. Тези "наказателни акции" изглежда са били организирани по социалните мрежи, смята полицията в Кьолн. Местната преса говори за "наказателна експедиция".
"Гледам с голяма тревога на този развой, на това, което се случва с омразата на крайната десница", коментира Ралф Йагер. Той определи като "неприемливо" отсъствието на полиция, но отрече каквото и да било желание да се прикрият фактите, добавяйки, че става дума за грешки в комуникацията. Министърът обеща "повече полицейско присъствие, повече видеонаблюдение".