RFI: Петков е „Мистър Пропър“, който върви към вдигане на ветото срещу Скопие

RFI: Петков е „Мистър Пропър“, който върви към вдигане на ветото срещу Скопие
Новият български премиер е истинска изненада, пише в статия на сайта си Радио Франс Интернасионал. На международната сцена Кирил Петков се представя като убеден проевропеец и иска да продължи напред по изключително чувствителен въпрос в страната си: присъединяването на Северна Македония към Европейския съюз, - нещо, срещу което България се противопоставя. „Тактиката, която е възприел, не е да съсредоточи разговорите само върху четенето на историята“, посочва Надеж Рагару, „но също така да предложи истинско икономическо сътрудничество между двете страни, реално развитие на инфраструктурата. От тази гледна точка двете страни имат общи интереси. От своя страна, за да блесне в пространството на Югоизточна Европа, България трябва да има и по-развити транспортни мрежи. Така че надеждата е, че чрез общи проекти вероятно в месеците напред България ще вдигне ветото над РСМ. В интервю за "Файненшъл таймс", дадено непосредствено преди встъпването на Петков в длъжност, той самият си е дал шест месеца, за да завърши преговорите с Македония. Място за това ще е срещата на върха за Балканите, която ще се проведе във Франция през юни догодина", пише още RFI.

 

С безапелационна победа на изборите в страната, формацията на Петков успя да сформира безпрецедентна управляваща коалиция в момент, в който страната му беше в разгара на продължаваща политическа криза. И докато миналата пролет Кирил Петков беше съвсем непознат в България, днес той въплъщава истинската надежда за промяна на българските граждани. Основната му цел е една: да се сложи край на бича на корупцията.

 

За да се разбере стремителният възход на Кирил Петков, трябва да се погледне неговата кариера, която е напълно нетипична за политическата класа в България. Новият български министър-председател е израснал в Канада, учил е в Харвард, САЩ, и се е върнал в страната едва в края на 2000 г. Той идва от семейство с родители учители, които емигрират през 90-те години, когато България е в разгара на икономическа криза. Семейството се установява в Канада, където Петков израства и учи, а впоследствие се прехвърля в Харвард. През 2007 г., когато България влиза в ЕС, Петков се връща в родината си.

 

В България Петков успешно стартира пробиотична лаборатория, като с това олицетворява "пътешествието на „златното момче“ и така очарова и стимулира избирателите и поддръжниците си. Това увлечение от успеха е нещо изключително важно в България, в едно крехко общество, в страна, чиито млади хора предпочитат да емигрират, защото тя е останала без бъдеще. Така че да си успял човек, започнал от нулата и минал през САЩ и Харвард – е много силен аргумент.

 

Борба с корупцията

 

Назначен за министър на икономиката миналата пролет, когато страната е в разгара на политическа криза, Кирил Петков, поставя на първо място в работата си борбата с корупцията. Българите често го наричат "Джон Траволта" заради визуалната му прилика с актьора.

 

Борбата с корупцията и отстраняването от политическия живот на предишния премиер Бойко Борисов, който доминираше българската политика от десетилетие, бяха печелившата формула за успеха на неговата партия „Продължаваме промяната“.

 

„Петков и неговият екип успяха да извадят наяве корупционни скандали в рамките на шест месеца след като бяха начело на Министерството на икономиката, в рамките на преходното служебно правителство“, казва Ромен льо Киниу, генерален директор на Eurocreative, мозъчен тръст за Централна и Източна Европа. Българите видяха в това желание за премахване на корупцията - практика, натрупвана по време на всички досегашни правителства от прехода насам. Това наистина е голямото предизвикателство пред Петков и неговите съюзници: българският народ отново да повярва в своята политическа система. "

 

Северна Македония: към премахване на ветото

 

Друг важен въпрос за новия български премиер: борбата с Covid-19. Коефициентът на ваксиниране в България е под 30% и страната е с една от най-високите смъртни случаи в света. Затова основната цел на новия български премиер ще бъде да убеди съгражданите си да се предпазят от вируса.

 

На международната сцена Кирил Петков се представя като убеден проевропеец и иска да продължи напред по изключително чувствителен въпрос в страната си: присъединяването на Северна Македония към Европейския съюз, - нещо, срещу което България се противопоставя. „Тактиката, която е възприел, не е да съсредоточи разговорите само върху четенето на историята“, посочва Надеж Рагару, „но също така да предложи истинско икономическо сътрудничество между двете страни, реално развитие на инфраструктурата. От тази гледна точка двете страни имат общи интереси. От своя страна, за да блесне в пространството на Югоизточна Европа, България трябва да има и по-развити транспортни мрежи. Така че надеждата е, че чрез общи проекти вероятно в месеците напред България ще вдигне ветото над РСМ."

 

В интервю за "Файненшъл таймс", дадено непосредствено преди встъпването на Петков в длъжност, той самият си е дал шест месеца, за да завърши преговорите с Македония. Място за това ще е срещата на върха за Балканите, която ще се проведе във Франция през юни догодина", пише още RFI.

 

Източник: БГНЕС

 

 

 

 

 

Коментари

  • Както и да го наричат,

    21 Дек 2021 17:15ч.

    не става за министър председател. Иначе като yesman наистина се справя отлично.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • безапелационна???

    21 Дек 2021 17:32ч.

    Още първото изречение на материала ме убеди, че не си струва четенето на тоя аматьорски "труд". Ако победата му беше толкова безапелационна, нямаше да се налага правене на коалиция.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Васил Петров

    21 Дек 2021 18:03ч.

    Мистър Пропър- чистим,замазваме и замитаме.Както ни е угодно и ни нареди задкулисието в България.Мистър Пропър и Кокорчо ще ни оправят,ха,ха,ха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван Иванов

    21 Дек 2021 18:09ч.

    Безапелационна, колко да е безапелационна? А че е безродник и готви национално предателство, е очевидно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Комодор

    21 Дек 2021 18:18ч.

    ПП = Посолството ви го Прати.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • софиянец

    21 Дек 2021 18:39ч.

    айде обратно на село

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Петков е „Мистър Пропър“

    21 Дек 2021 19:19ч.

    Грешка! Петков е Мистър П-П-Пудел на вачалниците му от Козяк. Петков също така е закононарушител.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мунчо спасов

    21 Дек 2021 19:22ч.

    добре де . сега четем много чужди анализи и се вижда, че са запознати с македонския въпрос . нали се твърдеше , че ония на запад не ни разбирали и прочие. явно не са ни партньори ,а противници. не им изнася на бизнеса нашето мнение. лицемерна работа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ха ха ха

    21 Дек 2021 21:23ч.

    „Мистър Пропър“, "Мистър Клийн" беше станишгея... вървим, ама не вървим, тоя циркаджия са го сложили само да прави вятър, ама нъцки! :DDD

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кирчо е просто лапе

    21 Дек 2021 21:53ч.

    нема много мисъл в думите му. Известен е в страната дето е учил като амбициозен и алчен, но с малко багаж. Заиграва се с македония за парички, ама нема човек като тулупа дето да му взема в чували. Май ще квичи като жебче.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • софиянец

    21 Дек 2021 22:19ч.

    тоя мистър струваше към 5-10 лева половин кило на дребно в търговската мрежа,даже с надписи на български, не бих дал повече от два лева за визираният...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ППППутки

    22 Дек 2021 3:56ч.

    Българи- бунаци, нали вие го избрахте, сега защо се сърдите?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи