Ректорът на СУ: Готови сме да се обединим с друг университет

Ректорът на СУ: Готови сме да се обединим с друг университет

Готови сме да се обединим с друг университет, но на този етап другите висши училища не са готови да се обединят с нас, защото се страхуват, че ще загубят идентичността си. Затова по-важното е в следващия месец да уточним критериите, по които ще става окрупняването на висшите училища.

 

Това заяви пред Mediapool проф. Анастас Герджиков по повод изказване на министъра на образованието акад. Николай Денков от сряда, че ректорът на Софийския университет сам е обяснил ползите от окрупняването за висшето училище, което ръководи.

 

Министър Денков: Сливането може да обхване и големите университети

 

На 22 февруари министър Денков представи стратегията си за сливане на държавните висши училища в България. Според нея "малките висши училища със сходен или допълващ се профил и разположени в едно и също или в близки населени места следва да се обединят под общо име, с общо или споделено ръководство".

 

От думите на Денков в сряда се разбра, че сливането може да обхване и големите университети. "Някои от големите университети също могат да се обединят. Примерно ректорът на СУ лично вчера каза: "Знаем, правили сме проверка, изчисления, че ако Софийският университет се обедини с някои от другите големи университети, той би могъл много бързо да стигне до топ 500". Или ако се обединят още по-подходящо – до топ 300 в световните ранглисти. Това са негови думи, не са мои", каза Денков.

 

Пред Mediapool Герджиков уточни, че цитатът е изваден от контекста, защото той е направен, когато са се обсъждали критериите, по които да стане обединението. Ректорът смята, че е много по-добре СУ да се обедини с университет с различен профил (например с Техническия университет), а не с висши училища, които имат близък до неговия профил като УНСС или Великотърновския университет например.

 

В същото време концепцията на МОН е за обединяване на университети, които работят в сходни професионални направления. Предлага се сливане например между Химико-технологичния и металургичен университет, Минно-геоложкия университет, Лесотехническия университет, Висшето училище по телекомуникации и пощи и Висшето транспортно училище. Заедно те биха могли да създадат Софийски университет по технологии, стана ясно от съобщението на МОН във вторник.

 

Другата идея на министерството е да се слеят Националната академия за театрално и филмово изкуство, Националната музикална академия, Националната художествена академия и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство, които биха могли да образуват Национална академия по изкуствата.

 

Ректорът на МГУ: Сливането трябва да е на доброволен принцип

 

В същото време в позиция до медиите ректорът на Минно-геоложкия университет проф. Инж. Ивайло Копрев подчертава, че окрупняването на университети трябва да става единствено на доброволен принцип. Според него намаляването на количеството на университетите няма да доведе до повишаване на качеството. То щяло дори да се влоши от механичното сливане.

 

Според Ивайло Копрев МГУ би загубил своята идентичност чрез готвеното преструктуриране. В момента Минно-геоложкият университет е разпознаваем с името си в целия свят, а чуждестранните студенти и докторанти, завършили МГУ (граждани на Европа, Азия, Африка, Централна и Южна Америка), са създали минерално-суровинната и енергийната индустрия в собствените си държави, изтъква проф. Копрев. По думите му в Европа има само три подобни тясно специализирани университети, подготвящи кадри за минерално-суровинния и енергиен отрасъл – Минната академия в гр. Фрайберг (Германия), Минният университет в Льобен (Австрия) и Националният минен университет в гр. Днепропетровск (Украйна).

 

"Правилният подход е използване на различни форми на сдружаване чрез сключване на договори за партньорство, при което университетите запазват своята юридическа самостоятелност", смята ректорът на МГУ.

 

Източник: mediapool.bg

 

 

 

Коментари

  • СМЕХХХ

    23 Фев 2022 15:40ч.

    Ти и на стойка Г си съгласен ... Аман!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 23 Фев 2022 15:40ч. Ти и на стойка Г си съгласен ... Аман!!!

    23 Фев 2022 15:55ч.

    Може да са му я обещали, ако се съгласи?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Целта, господин Герджиков,

    23 Фев 2022 16:19ч.

    На възложилите Ви тази задача, е обезличаването на нашата първа и единствена Alma Mater Studiorum. Но тя не е Ваша частна или семейна фирма. Питахте ли Академичния съвет? А Общото събрание? А всички преподаватели? А студентите (нямам предвид удобния инструмент "Студентски съвет", а студентите)? А нас, нейните възпитаници в България и по света?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СУ КЛИМЕНТ ОХРИСКИ

    23 Фев 2022 16:53ч.

    Падна ми в очите този филолог. СУ Кл.Охридски е визитката на образованието на България ! А академика с пискливия глас да си хвърля оставката и да си гледа там колоидната химия (колкото може). Aмерикански подлоги !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Предлагам към "Софийски университет по технологии"

    23 Фев 2022 17:10ч.

    да се вкара и Машинно-технологичния факултет на ТУ-София. Поздрави, доцент Добрев, к.т.н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • софиянец

    23 Фев 2022 17:44ч.

    аче, все пак трябва да се премахне комунистическата кокуренция на лошите държани вузове, малкото педерастче ги иска тези пари за себе си, не стога, че иж алма-матера вече е по-климтън от нбу+бсу, явно големият вече кафяво-нещо си брат+45 е лошо...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи