Ден след това решение на Съвета на директорите ГЕРБ даде брифинг и преразказаха и повечето нарушения в съобщението на ДКК за отстраняване на Ваня Караганева. Те обявиха още, че има опит за скрита приватизация на веоннопромишления комплекс.
Търговският регистър обаче отказа да впише отстраняването на Караганева от поста председател на ДКК, а министърът на икономиката Даниела Везиева, принципал на дружеството, поиска оставката на трима членове на Съвета на директорите.
„Това, което е направила, е подкрепено с една папка документи. Тя в голямата си част е дадена на ДАНС още в седмицата след изборите и не сме вдигали абсолютно никакъв шум, за де не се тълкува това като някаква намеса“, обяви Каназирева.
Според нея намесата на ГЕРБ е довела до политизиране на казуса. Нямам никаква афилиация с никоя партия, била съм на протестите миналата година, уточни Каназирева.
На въпроса има ли намесени оръжейни интереси за милиони тя отговори: „Аз от интереси във ВПК не разбирам, разбирам от корпоративно управление, което се състои във финансови отчети, отчетност, имам опит в банка, в телеком, в търговски дружества. Какви интереси сме побутнали, без да искаме, изнасяйки това нещо, нямам идея, но сигурно са доста съществени“.
ДКК е създадена преди 11 години, за да управлява ключови публични предприятия, сред тях и ВМЗ-Сопот, „Кинтекст“ и „Монтажи“. От август насам това е третото сътресение по върховете на държавното дружество след разкритията на тогавашния икономически министър Кирил Петков, че ДКК е плащала ремонти на язовири на завишени цени, възлагани по инхаус процедури.
Гледайте цялото интервю във видеото