По думите на президента навсякъде по света студентите са призвани да бъдат съвестта на своите нации. „От вас не очакваме просто да се превърнете в млади хора, които един ден да си тръгнат оттук с достатъчно знания, умения и компетенции. Ние очакваме от вас да излязат смели и отговорни граждани с ясна гражданска позиция и с отворено сърце за България“, допълни президентът.
Румен Радев призова възпитаниците на висшето училище да бъдат непримирими към несправедливостта и беззаконието, от подмяната, от шайките, от липсата на прозрачност, отчетност и отговорност.
„Бъдете непримирими, когато срещнете агресивното невежество, не се оставяйте да ви заблуждават и манипулират. Винаги бъдете безкомпромисни, когато ограбват вашето бъдеще или бъдещето на България. И помнете, че университетът не е само пространство на знанието, той е пространство на свободата. Затова бъдете свободни в мислите и в делата си. Това е вашата битка за България“, каза още президентът.
„Живеем във времена на опростяване на отношенията между хората, на езика и мислите. Времена, в които фактите се подменят с фалшиви новини, скоростта на информацията взема превес над съдържанието, а образът побеждава често смисъла“, подчерта държавният глава.
Пред гостите на церемонията Румен Радев подчерта, че всяко поколение е призвано да прави промяна, която да завещава на следващите. Държавният глава припомни, че преди 50 години в бунтовната 1968 година студентите са окупирали улиците на редица европейски градове, за да покажат на поколението на своите родители, че идва нов свят, в който ще властват демократичните ценности, а днес, след 50 години, свободата е правото да заявиш, че първа ценност е да уважаваш правото на мнение на другия.
„Годините на глобализация се опитаха да премахнат различията, опитваха се да подчинят държавите на международните корпорации, опитваха се да унифицират нас – човеците, но бедните оставаха все така бедни, а богатите ги правеха още по-богати“, заяви президентът и добави, че днес народите се обръщат отново към себе си и към своята същност.
Държавният глава благодари на ръководството на университета, ръководството на община Шумен, настоятелството на родителите и хилядите възпитаници за това, че с много усилия и всеотдайност са изградили този университет като решаващ фактор за социално-икономическото и духовно развитие на Североизточна България.
В Шумен Румен Радев посети и Центъра за преодоляване на терористични атаки, Центъра за предотвратяване на кризи, бедствия и аварии, създаден със съдействието на Центъра за изследване, изграждане и усъвършенстване на способностите на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия в България, както и „Център Сименс“. Президентът разговаря и с ректора на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ проф. д.и.н. Георги Колев.
По-рано през деня държавният глава проведе среща с кмета на Шумен Любомир Христов и с общинското ръководство, които го запознаха с идеите си за развитие на индустриалния парк в града и за привличане на повече инвестиции. Обща бе позицията за необходимостта от възстановяване на статута на висшите военни училища в страната и за привличането на повече чуждестранни студенти и курсанти.
Президентът Румен Радев изрази подкрепата си за позицията на кмета Любомир Христов на архитектурния комплекс „Създателите на българската държава“ край Шумен, посветен на 1300-годишнината от създаването на българската държава, да бъде даден статут на паметник с национално значение.
Източник: Епицентър.бг