Това заяви съпредседателят на Реформаторския блок и председател на ДСБ Радан Кънев пред Дарик радио.
Той обяви, че ако ДСБ реши да остане на власт и не излезе в опозиция, ще подаде оставка като председател на партията.
„Няма вариант, в който лидерът да е в опозиция, а партията да е на власт. Партията ни ще вземе решение и ако решението на партията е да остане на власт, моето решение ще бъде да отстъпя лидерския пост. До неделя ще е ясно", обясни Кънев.
Блокът е само на две години, тройната коалиция дойде на власт през 2005 година и сякаш да не си е тръгвала. Дали ще си тръгне тази коалиция, дали ще си тръгне ДПС заедно с Първанов под ръка от управлението или пък те ще бъдат на власт, но ще имат истинска опозиция, защото видях парламент, в който няма опозиция - доста странна гледка, коментира реформаторът.
На въпрос дали трябва да има предсрочни избори, Кънев отговори, че отговор на този въпрос могат да дадат ГЕРБ и ДПС, тъй като те могат да съберат 200 души мнозинство около това да няма реформи, те спокойно могат да дадат отговор на въпроса дали искат предсрочни избори или искат да си управляват така.
„Много е важна стабилността, но стабилност, при която България не се променя като правосъдие, като икономика, като обществени поръчки, преди всичко като огромна политическа корупция и една партийна партизанска администрация, която смазва под тежестта си цялата държава - това е стабилност, в която не вярвам“, допълни Кънев.
„Доказаната тежка неефективност, съчетана с политическа рекетьорска роля на прокуратурата в България е абсолютно явна. Ние я бетонирахме, съзнателно, под натиска на същата тази прокуратура, в рамките на сделка с нея, бетонирахме нейния недосегаем, почти божествен статут. Най-силната, най-отговорната институция в държавата е безконтролна", категоричен е реформаторът.
Той не изключи възможността да се кандидатира за президент, дори ако не е лидер на ДСБ.
Лидерът на ДСБ Радан Кънев допусна също така и възможност за обсъждане на поправки в Конституцията между второ и трето четене.
"Чух, че е възможно между второ и трето четене на Конституцията да има определени промени в добра посока. Аз не съм никак сигурен, че това е процедурно възможно, но ако е възможно - може да се обсъди", заяви той.