Според проф. Герджиков няма политическа криза. Нормални процеси са правителствата да подават оставка. Има си процедура за това, разписана в Конституцията и в законите на страната, и тук няма никаква драма. Драма ще има, ако след изборите новият парламент не може да излъчи правителство и да трябва да се завърти рулетката и влезем в спиралата от избори към избори, коментира юристът.
Според него въпросът дали президентът Плевнелиев е нарушил Конституцията, като не състави служебен кабинет и предостави тази възможност на приемника си - ген. Радев, е деликатен. Той отбеляза, че в Конституцията не е посочен срок за съставянето на такова правителство, което се тълкува различно в частното и публичното право, и именно това е причината за противопоставянето на специалистите дали държавният глава е нарушил основният закон.
"Аз също съм склонен да смятам, че президентът Плевнелиев не е нарушил Конституцията", подчерта проф. Герджиков и допълни, че "правото никога не сработва напълно - животът е много по-богат от това правото да може да регулира всичко, получават се луфтове и тогава се пораждат и споровете между юристите". От държавническа гледна точка няма съмнение, че президентът постъпи целесъобразно, защото щеше да бъде много странно да имаме служебно правителство за три седмици. Това щеше да е планетарен прецедент, каза юристът.
"Обстановката е сложна. Някои смятат, че служебен кабинет има задача да подготви изборите. Това е само една от задачите. Един служебен кабинет има същите правомощия както редовния кабинет. Само че е ограничен времево. Но има много важни задачи. Трябва да се форсира подготовката за нашето председателство на ЕС. Друг сериозен проблем пред служебния кабинет е назначаването на еврокомисар, тъй като в момента сме единствената страна, която няма, защото Кристалина Георгиева напусна поста. Не знам дали сегашният кабинет в оставка ще направи този ход. Така, че тежки задачи стоят пред служебния кабинет", коментира проф. Герджиков.