Затова и днес ние с основание си задаваме и тревожни въпроси, каза държавният глава. Защо 30 години след началото на тези положителни промени, след като постигнахме тези стратегически цели - членове на НАТО, част сме от европейското семейство, България продължава да се топи и защо опустошителната демографска криза е в момента най-голяма заплаха за настоящето и бъдещето на България?
Защо не успяхме да постигнем желаните стандарт и качество на живот и стотици хиляди българи днес живеят в бедност и социално изключване? Защо изостанахме драстично в това отношение от другите източноевропейски държави? Защо не успяхме да постигнем висок, устойчив икономически темп на развитие, който да ни отведе по-бързо към това средно равнище за Европа и да даде някаква перспектива на нашите млади хора, така че те да остават тук в България, каза президентът Радев.
Според Румен Радев преходът е отворил очите на хората, че когато властта се отнема от гражданите и се концентрира в тясна група хора, "неизбежно този тесен кръг използва институциите и медийни инструменти, за да упражнява власт в интерес на тяснопартийни и лични интереси".
По думите на държавния глава и днес стоят въпроси като дали устоите на нашата държава са демократични и правови; гарантирана ли е необратимостта на демократичните процеси и др.
В изброяване на примери от миналото и сега, Румен Радев каза: "Когато, противно на принципите на парламентаризма, парламентът е зависим от правителството и не може да го контролира, както е дадено по Конституция, ерозира разделението на властите, ерозира и самата същност на парламентаризма, която е в основата на нашето демократично управление. Когато се задушава свободата на медиите, се заглушава и гласът на гражданите. Когато корупцията по високите етажи на властта остава безнаказана, гражданите губят доверие в правовата държава. Когато управлението става непрозрачно и безконтролно, когато се харчат ресурси, а качеството не отговаря на изразходваните средства, гражданите губят доверие в управлението".
Източник: БТА, Дневник