Президентът: Когато се задушава свободата на медиите, се заглушава гласът на гражданите

Президентът: Когато се задушава свободата на медиите, се заглушава гласът на гражданите
"Преходът от социализъм към демокрация се оказа сложен, многовекторен, дълбок процес, зареден с много енергия, надежди и очакване, но и с много превратности и разочарования. Целият този процес беше свързан с дълбоки, понякога съпроводени с катаклизъм обществено-политически промени, и това бързо ни лиши от илюзията, че преходът е еднократен акт“. Това каза президентът Румен Радев, който участва във форум "30 години от промяната" по повод 25-ата годишнина на фондацията "Фридрих Еберт" в България.

 

Затова и днес ние с основание си задаваме и тревожни въпроси, каза държавният глава. Защо 30 години след началото на тези положителни промени, след като постигнахме тези стратегически цели - членове на НАТО, част сме от европейското семейство, България продължава да се топи и защо опустошителната демографска криза е в момента най-голяма заплаха за настоящето и бъдещето на България?

 

Защо не успяхме да постигнем желаните стандарт и качество на живот и стотици хиляди българи днес живеят в бедност и социално изключване? Защо изостанахме драстично в това отношение от другите източноевропейски държави? Защо не успяхме да постигнем висок, устойчив икономически темп на развитие, който да ни отведе по-бързо към това средно равнище за Европа и да даде някаква перспектива на нашите млади хора, така че те да остават тук в България, каза президентът Радев.

 

Според Румен Радев преходът е отворил очите на хората, че когато властта се отнема от гражданите и се концентрира в тясна група хора, "неизбежно този тесен кръг използва институциите и медийни инструменти, за да упражнява власт в интерес на тяснопартийни и лични интереси".

 

По думите на държавния глава и днес стоят въпроси като дали устоите на нашата държава са демократични и правови; гарантирана ли е необратимостта на демократичните процеси и др.

 

В изброяване на примери от миналото и сега, Румен Радев каза: "Когато, противно на принципите на парламентаризма, парламентът е зависим от правителството и не може да го контролира, както е дадено по Конституция, ерозира разделението на властите, ерозира и самата същност на парламентаризма, която е в основата на нашето демократично управление. Когато се задушава свободата на медиите, се заглушава и гласът на гражданите. Когато корупцията по високите етажи на властта остава безнаказана, гражданите губят доверие в правовата държава. Когато управлението става непрозрачно и безконтролно, когато се харчат ресурси, а качеството не отговаря на изразходваните средства, гражданите губят доверие в управлението".

 

 

Източник: БТА, Дневник

 

 

 

 

 

Коментари

  • И още много по-лоши неща ще й се случват за в

    01 Окт 2019 21:48ч.

    бъдеще на България,защото тя забрави Бога и обикна парите на мамона, в ЕС.И за вразумение Той й прати лоши началници и бедност,за да не достигне жалкото ниво на съществуване на деградиралите морално западни-преимуществено католически и протестански държави на които иска,час по-скоро да заприлича.Спомнете си защо Бог заличи Византия от картата на света и наказа последователно православните държави с османско,фашистко,комунистическо, а в момента с предантихристово робство...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всички ние сме едни овчедушни наивници...

    02 Окт 2019 3:33ч.

    Представите ни за т.н. "зрели демокрации" нямат нищо общо с действителността завоалирана с лицемерие. Не ни излъгаха те, ние сами си се самозаблудихме. Просто "зрелите" са натрупали достатъчно средства чрез вековна експлоатация на ресурсите на колониите си (страни от Третия Свят, като нас) което им осигурява висок стандарт на живота на обикновените им хора и ги прави да изглеждат привлекателни... Като пирани се нахвърлиха "чуждите инвеститори" на апетитната ни държава и разграбиха за нула време всичко построено от няколко следвоенни поколения - заводи, енергодобивни мощности, води, мини и природни ресурси... а ние гледаме доверчиво и продъулжаваме да ги черпим с недомислени договори за концесии. 30 години вече получават всичко което ни поискат... Сега и на летище София ще "придадат европейски вид" ... за жълти стотинки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "свободата на медиите"

    02 Окт 2019 5:30ч.

    То па едни медии... Хайде холан. Копи-пейст журналистика на Фокусническите некадърни преводи с груба пропаганда още от заглавията, за да се крепят на работните си места т.нар. журналисти и да не ги уволнят частните им собственици на чуждестранни хранилки. Или на хранилка на Му и Ко. "Гласове" е един от малкото останали прилични сайтове за новини и анализи. Все по-малко остават.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това СЕМ с какво се занимава?

    02 Окт 2019 12:19ч.

    Все така без блиц-контрол в Парламента, диви скандали в ефира на БНТ, нон-стоп криминални филми или турски сериали в прайм-тайм... Май сме съвсем на самотек, без визия, без цел и посока, без радост, и без пари... Ха дано пазарния механизъм ни урегулира... И когато не знаеш на къде отиваш, винаги пристигаш другаде.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ето защо, Румене!

    03 Окт 2019 10:02ч.

    Защо? Защо? Защо? Румене, Руменеее, толкова е близко до акъла! Защото в България никога не се случи ИСТИНСКИ преход към демокрация и пазарна икономика. "Демокрация" в истинския смисъл на понятието - като "управление на народа" и "пазарна икономика", която почива на ясни, прозрачни правила и етика, спазвани от всички. Случи се нещо, което е като порнографска версия на известен, популярен филм. Преходът у нас още от самото си начало беше "яхнат" от откровени криминални престъпници, които държаха и всички властови лостове. Съответно, те скроиха и организираха цялата държавна машинария така, че да отговаря на техните лични интереси и цели. И вместо преход към ИСТИНСКА демокрация, в която властта наистина е в ръцете на гражданите, сега властта е в ръцете на мафията. Толкова ли е сложно да си го обясниш, братле? Или може би си го обясняваш пред себе си, ама те е срам да го признаеш пред хората, а?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи