Превозвачите гневни на транспортния министър – не се интересува от тях

Превозвачите гневни на транспортния министър – не се интересува от тях

Николай Събев, министър на транспорта

 

„На нито една наша покана за официална среща транспортният министър Николай Събев не пожела да откликне. Ето, от днес вече е в сила пакетът „Мобилност“, но никой от нас не знае как точно да изпълнява залегналите в него изисквания! И макар за пореден път да изпратихме писмо до министър Събев с молба за среща, той се държи така, сякаш не съществуваме!“ – това заяви председателят на Съюза на международните превозвачи (СМП) Ангел Траков. Редом с представителите на СМП бе и Илиян Филипов, председател на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ).

 

Зам.-министърът на транспорта Стоян Новаков, който на своя глава присъства на пресконференцията контрира, че вратите на министерството и на министъра са отворени по всяко време и той на никого не отказва среща.

 

Гневни и почти в един глас представителите на най-големите сдружения в сектора на товарните превози попитаха дали това значи те да влязат на своя глава в министерството и да почукат на вратата или да седнат отпред и да зачакат в кой момент на министъра ще му е удобно да се види с тях. Скандалът пред медиите само даде още една щриха към разминаването между очакванията на реалния бранш и гледната точка за приоритети на транспортното ведомство.

 

„Проведоха се срещи с македонски превозвачи, които поискаха България да либерализира напълно пазара с Македония за превоза на стоки за трети страни на което реагирахме изключително остро и на този етап македонските превозвачи получават квота от 1500 такива разрешителни, макар нашето предложение да бе за 1150. В същото време, македонски превозвачи генерират целия сив сектор в страната ни при доставка на плодове, зеленчуци и храни. Те влизат например на Видин с международна товарителница и крайна цел Македония, отиват на Слатина, разтоварват, излизат празни от Гюешево, но никой нищо не им търси. Освен това 1500 македонски превозвачи са регистрирани в България, така че пълната либерализация на практика е факт!“

 

Председателят на БАСАТ Илиян Филипов емоционално заяви: „След повече от 20 години в автомобилния транспорт, никога не съм виждал подобно неглижиране на нашия бранш. Преди два месеца пратихме писмо до министър Събев с молба за среща, но не само не получихме отговор, но и за това време не чухме дори един коментар, който да се отнася до нашия сектор, а от всички обществени видове транспорт в държавата, ние генерираме най-висок дял в БВП на държавата – между 6 и 9 процента!“

 

Поради липса на държавна подкрепа в процедурите, които да улеснят бизнеса на транспортните фирми, малките превозвачи постепенно ще престанат да съществуват или изцяло ще се преместят в други държави, предупредиха участниците на пресконференцията.

 

От Съюза на международните превозвачи изтъкнаха, че са регистрирани 13800 превозвачи, като основната част от тях са малки, а само фирмите в сдружението осигуряват прехрана на 25 хиляди работника.

 

Представителите на бранша изтъкнаха, че не искат пари от държавата, а институционална помощ.

 

Зам.-министърът на транспорта Стоян Новаков предположи, че и двете писма с молба за среща от страна най-големите браншови обединения в автомобилния транспорт „вероятно административно не са стигнали до министъра“, но иначе всички били добре дошли. Участниците гневно коментираха, че докато техните покани стояли в нечии чекмеджета, министърът се срещнал и е поел ангажименти към хора, които не притежават и един камион, но са говорили от името на неизвестно кого в автомобилния транспорт.

 

По отношение на 60-часовото изчакване на наши камиони на границата на Капитан Андреево, Новаков заяви: „Разширява се пунктът, предстои да бъде избран изпълнител за проекта, а на Лесово пропускливостта ще бъде увеличена двойно – това решение е вземато!“

 

В заключение представителите на автомобилния бранш изтъкнаха, че в някои западни държави вече своеволно се налагат глоби и то по усмотрение на местните органи на реда – на водач в Белгия е наложена глоба от 1001 евро, друг не се е върнал в България в 8-седмичния срок, макар той още да не е бил влязъл в сила и също е глобен.

 

Още в началото на представяне на пакета „Мобилност“, емоционално подкрепен от френския президент Макрон, срещна отпор от България, Литва, Латвия, Полша, Унгария, Румъния, Кипър, Малта и Естония. Въпреки това, той бе приет.

 

На 23 октомври, 2020 г. България е подала три жалби пред съда на ЕС за завеждане на дела по Пакет за мобилност І.

 

Коментари

  • висок

    21 Фев 2022 19:14ч.

    Търсете го на самолета до Скопие!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола

    21 Фев 2022 19:41ч.

    Той е там да се грижи за еконтя и да си умножи инвестицията... няма с вас да се занимава я?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кукуленд

    21 Фев 2022 19:42ч.

    Той не ги е видял, защото са демони и само му развалят добрата карма - опитват се да го извадят от рая и да го напъхат при тях в ада - да страда! Разбира се, на един истински благородник това му е под нивото и НЯМА ДА МИНЕ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кукуленд

    21 Фев 2022 19:51ч.

    За повече информация какво представляват и къде им е мястото, превозвачите могат да направят справка в книгата на Вангчук Дордже. Там ясно е обяснено как се постъпва с такива като тях. Просто не ги виждаш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • trassporter

    21 Фев 2022 20:18ч.

    Министърът явно има и политически причини да не се среща с тях.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поморийски

    21 Фев 2022 22:34ч.

    Тояа е карикатура на министър.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи