Данаил Кирилов и Десислава Атанасова от ГЕРБ. Снимка: Архив
Още в началото обаче имаше опасност заседанието да не тръгне, тъй като се чакаха се редица депутати да дойдат. Един идвал от летището, друг се оказа закъсал в преспите. Четин Казак от ДПС поиска да не се гледа точката за референдума, съобщава news.bg.
"Всичко, което се предвижда като срокове е безвъзвратно закъсняло", подчерта той. Следващ парламент трябвало да се занимае с този въпрос.
Патриотите също подкрепиха ДПС.
Явор Нотев дори откри неразбираеми елементи в предложението на ГЕРБ. Такова решение би било обидно за комисията, посочи атакистът. По-добре би било, според него, да се актуализират предложенията.
Филип Попов от БСП пък посочи, че референдумът е в съда и трябвало да се изчака съдебното решение.
Председателят на правната комисия Данаил Кирилов подчерта, че точката за референдума била точка първа за пленарния ден утре. Герберите били готови пак да вкарат предложението си за политическа подкрепа за референдума. Четири пленарни седмици ще трябват на законодателите да сменят избирателната система, стана ясно още думите на Кирилов.
Елемент на популизъм видя реформаторът Петър Славов в предложението на ГЕРБ. Данаил Кирилов подчерта, че референдумът влиза в обхвата на това НС. Затова и било редно именно този парламент да се произнесе по въпроса. Иначе референдумът можел да не влезе в законодателния орган в бъдеще и реално да умре във времето.
Според Кирилов е важно да има принципно становище от законодателя по допитването до народа. "Не бива да стоим на трупчета. Сега е време да вървим напред", изтъкна той.
Явор Нотев отново поиска да се изчака решението на ВАС за референдума. "Не се прави така", категоричен бе депутатът от "Атака".
"Колко дявола могат да се съберат на върха на иглата." Този въпрос видя в спора социалистът Михаил Миков. "Да се спрат опитите да се сложат един-два-три дявола на върха на иглата", призова той. Да не се заблуждават хората с имитацията на намерение да се свърши нещо, поиска още Миков.
След час спорове правната комисия не подкрепи искането на ГЕРБ референдумът да влезе в дневния ѝ ред.
Така с вот всички срещу ГЕРБ допитването не получи политическа подкрепа.