Правен спор заради ЛГБТК в Международната организация на труда

Правен спор заради ЛГБТК в Международната организация на труда

В бюджетната комисия на Международната организация на труда (МОТ) възникна противопоставяне между група предимно западни държави и страни от Африка и Близкия Изток заради спорен параграф от новия проектобюджет, в който се споменава дискриминация на база сексуална ориентация и полова идентичност, предаде Ройтерс, като се позова на шестима дипломати, запознати със случая.

Безизходицата по отношение на формулировките в текста на проектобюджета, по които се води спора на тазгодишната среща на МОТ в Женева, може да доведе до забавянето или дори да попречи на одобряването на бюджета на организацията за 2024-2025 г. в размер на 885 милиона долара, твърдят източниците, сред които са четирима западни дипломати, африкански дипломат и представител на гражданското общество.

МОТ е една от най-старите агенции на ООН и обединява правителства, работодатели и работници за определянето на трудови стандарти, отбелязва Ройтерс.

Това е пореден подобен случай в някой от органите на ООН през последните месеци, засилвайки опасенията за дискриминация въз основа на сексуална ориентация в момент, когато правата на ЛГБТК общността биват напълно пренебрегнати в държави като Уганда.

Ситуацията поставя пред сериозна дилема и генералния директор на МОТ Гилбърт Хунгбо от Того, първият африкански ръководител на организацията, който встъпи в длъжност през октомври 2022 г.

В спорния параграф на бюджетния план, съдържащ общо 112 страници се изброяват различни уязвими групи, като в него се казва, че МОТ се ангажира да подкрепя тези, които са "засегнати от дискриминация и (социално) изключване, включително въз основа на раса, сексуална ориентация и полова идентичност, и да прилага мерки, които допринасят за насърчаването на равните възможности и отношение".

Проектопредложението за отмяна на въпросните формулировки, видяно от агенция Ройтерс и подкрепено от около 50 африкански и арабски държави, има за цел да отхвърли текстовете относно сексуалността и пола, като отбелязва, че в нея се използва "език, който не е общоприет". Пакистан, говорейки от името на Организация за ислямско сътрудничество, изрази безпокойство, че подобно назоваване би имало "подвеждащо нормативно значение" и би довело до правни конфликти.

Тазгодишната конференция на МОТ ще продължи до 16 юни, като неин председател е министърът на труда на Катар Али бин Самих ал Мари, отбелязва Ройтерс.

 

Източник: БТА

 

 

Коментари

  • Ретранслатора

    07 Юни 2023 16:10ч.

    До къде я докарахме! Държави изповядващи Исляма да защитава изконни Християнски ценности, което трябва да бъде прерогатив на държавите с Християнско вероизповедание!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво бе, г-не Дачков!

    07 Юни 2023 16:17ч.

    Не очаквах да развеете баш туй знаме начело на този уважаван от мен сайт!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Преди време обсъждахме с православен богослов

    07 Юни 2023 16:20ч.

    разликите между християнството и исляма. Той се почеса и каза: "Не са толкова големи!"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мартин

    07 Юни 2023 16:30ч.

    Голям богослов ще да е бил!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хаха, Уганда им е трън в петичките

    07 Юни 2023 16:43ч.

    Особено отскоро, откогато приеха едни закони, за които "цивилизования" 2ЛГБТ+++ запад реве като мечка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вася Илиева

    07 Юни 2023 17:53ч.

    Ako се следва естественото деление на половете на мъжки и женски и с това се изключи идеологемата "джендър", няма никакво затруднение. Напротив, всичко ще си е по местата. Но левите демократи на САЩ и модерните интересчии на Европа са обявили война на нормалното: мъж и жена, трето е изключено. Светът обаче, в правилното си мнозинство, е в нормалното и за него. И наистина, Ислямът е в един отбор с Християнството за нормалното. Това е здравото, което ще удържи джендърската разруха на нормалността. "И портите адови няма да и надделеят."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вася Илиева

    07 Юни 2023 18:03ч.

    Спорът не е правен, а е концептуален. Правовият проблем е следствие на концепцията за пола. Трябва да се защитава и защити изначалната правилност за двата пола и правото да стъпи на нея. Тогава всякакви спорове стават излишни. Нали? Но къде да се пласира разрушителната идеология за джендърите? Как без нея? Трябва стръв и кълвящи риби за деформации и манипулации, за да се печели и чрез тях 'научно', не само политически.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи