Според Стефан де Мистура кризата между Саудитска Арабия и Иран е много тревожна и може да предизвика серия от катастрофални последици за региона.
Пратеникът на ООН трябва да направи оценка на влиянието на тази криза върху процеса на уреждане на сирийския конфликт, чието начало поставиха великите сили в края на миналата година във Виена.
Иран и Русия са най-верните съюзници на режима на президента Башар ал Асад, докато Саудитска Арабия подкрепя въоръжената сирийска опозиция и иска Асад да напусне властта.
В резултат на двете межународни конфереции за Сирия във Виена през октомври и ноември, в които участваха Рияд и Техеран, ООН се надява да събере на 25 януари в Женева представители на сирийското правителство и на опозицията, които да започнат мирни преговори.
В понеделник генералният секретар на ООН Бан Ки Мун проведе телефонен разговор със саудитския външен министър Адел ал Джубейр, за да изрази голямата си тревога от прекъсването на дипломатическите отношения на Рияд с Техеран.
Саудитска Арабия и нейните съюзници прекъснаха или ограничиха дипломатическите си отношения с Иран след кризата, провокирана от екзекуцията на саудитския шиитски духовник Нимр ан Нимр, който бе противник на режима.