"Доста различни сме с Радев, той е бил в армията през целия си живот, идва от армията става президент. Аз бях предприемач, мениджър, инвеститор, министър, виждах всичко в икономиката, бях кризисен мениджър през 2008 година. Бях човек, който беше живял в чужбина, говоря езици, човек, който знае как да отваря врати и в Германия, и в Австрия, и в Брюксел, и в САЩ. Впоследствие това ми помогна много", разказа за себе си Росен Плевнелиев.
"Чухме тежки думи за справедливост и за съдебна реформа, но само след седмица президентът ще поеме цялата власт в държавата. Той ще назначи служебно правителство и по това кой ще бъде служебен министър на правосъдието ще стане ясно за каква реформа става въпрос и каква справедливост ще се търси в държавата. По това кой ще е външен министър, ще стане ясно дали може да отваря врати и дали ще може да помага България да върви напред", посочи Плевнелиев.
"Държах държавното кормило, плувахме в океана от нестабилност добре. България днес стои стабилно на фона на световната драма", изтъкна още държавният глава преди края на мандата си.
"Изкарах един мандат, който бе във време на извънредна нестабилност в региона, в Европа и по света. Един мандат, който регистрира рекорден брой кризи в ЕС, рекорден брой бежанци, терористични актове. Във вътрешнополитически аспекти регистрира сериозно тежко политическо противопоставяне на моменти - три извънредни парламентарни кризи, две служебни правителства, две протестни вълни в страната. Така че вярвам, че и аз с нещо съм допринесъл", подчерта Плевнелиев.
Президентът заяви, че се гордее, че е задал посоката за някои смислени приоритети: за енергийна ефективност, диверсификация, либерализация; за иновационните екоситеми; за дългосрочното планиране в държавата с проекта 2020.
Плевнелиев сподели още, че го е заболяло най-много от критиката, че разделя нацията. Критиката тръгна именно в този момент, когато свалих доверието си от правителството заради едно висше задкулисно назначение, обясни той.