Пентагонът представи новия стелт бомбардировач В-21 Рейдър

Пентагонът представи новия стелт бомбардировач В-21 Рейдър

Следвайте "Гласове" в Телеграм.

Това не е просто още един самолет, каза министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин. Той е въплъщение на решимостта на Америка да защитава републиката, която всички обичаме.

Най-новият американски стелт бомбардировач беше показан вчера пред публика, след години на тайно разработване. Самолетът е част от отговора на Пентагона на растящото безпокойство във връзка с бъдещ конфликт с Китай, предаде Асошиейтед прес.

В-21 Рейдър (Raider/(Нападател) е първият нов американски бомбардировач от повече от 30 години. Почти всеки аспект от програмата по създаването му е поверителен. Той беше представен в завода на корпорацията "Нортроп Гръман" в Палмдейл, Калифорния.

Новият бомбардировач е част от усилията на военното ведомство на САЩ да модернизира и трите разклонения на своята ядрена триада, която включва изстрелвани от силози ядрени балистични ракети и изстрелвани от подводници бойни глави, докато се пренастройва от кампаниите срещу тероризма през последните десетилетия към противостоене на бързата военна модернизация на Китай.

Китай е на път да се сдобие с 1500 ядрени оръжия до 2035 г., а успехите му в свръхзвуковите оръжия, кибервойната и космическия му капацитет представляват „най-последователното и систематично предизвикателство за националната сигурност на САЩ и свободната и открита международна система“, посочва Пентагонът в годишния си доклад за Китай, оповестен тази седмица.

Нуждаехме се от нов бомбардировач през ХХI в., който да ни позволява да посрещаме много по-сложни заплахи, като заплахите, за които се опасяваме, че един ден ще се изправят пред нас, идвайки от Китай, Русия, каза Дебора Лий Джеймс – министър на военновъздушните сили, когато през 2015 г. беше подписан договорът за Рейдър.

Макар да прилича на В-2, след като влезете в него, вече няма прилики, каза Кати Уордън, главен изпълнителен директор на „Нортроп Гръман“ – компанията, която строи бомбардировача.

Сред промените са и усъвършенствани материали, използвани за обшивката на самолета, които го правят по-труден за засичане.

Това не е просто още един самолет, каза министърът на отбраната Лойд Остин. Той е въплъщение на решимостта на Америка да защитава републиката, която всички обичаме.

Източник: БТА

 

 

Коментари

  • Ами това си е преработен В 2

    03 Дек 2022 6:17ч.

    Умален по размери и тегло, с модернизирана авионика, и най-вече ПО-ЕВТИН. Но нищо принципно различно от В 2.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • E, с'я,

    03 Дек 2022 14:35ч.

    к'во толкова искаш само за 700 милиона долара?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Козяк 16

    03 Дек 2022 6:29ч.

    Новият ни стелт бомбардировач едва ли ще ни помогне особено срещу Китай и Русия, но затова пък сигурно ще донесе много демокрация по света, в държави, дръзнали да не ни продават петрол. Пък ако вземе, че се окаже неефективен, винаги можем да принудим нашите партньори от НАТО да си го накупят. Да живее свободата и демокрацията!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    03 Дек 2022 6:52ч.

    Снимат го на тъмно, за да ви впечатлят лампичките, на светло е голям смях... нещо като коледна елхичка ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мунчо

    03 Дек 2022 6:55ч.

    Евала, хамериканци ! Много ви е "готин" стелта и е толкова "строго секретен" , че както F -22 РаптърА никога нЕма да го използвате в РЕАЛНИ БОЙНИ УСЛОВИЯ ( даже и в ,, Топ гън - Маверик " не го измислиха/включиха от Холивуд ), щото е върха на ( поправям се: поредния връх ) на американското военно БЛЪФИРАНЕ, колко "страхотно" оръжие на "победата" ( НАПАДАТЕЛНАТА - от името му, де - Рейдър :) :) :) ;) ) И, ся пък с това Фърчило ша плашим Китай. Нещо, като нищо, създавано ТРИДЕСЕТ ГОДИНИ. Майка плаче, грамофон свири - нещо таквоз.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Злобар

    03 Дек 2022 7:00ч.

    Предполагам за гориво използва донецки въглища или еко-брикети по зелената програма на сащ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Калински

    03 Дек 2022 11:57ч.

    Хахахахахахах

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сред промените са и усъвършенствани материали, използвани за обшивката на самолета, които го правят по-труден за засичане.

    03 Дек 2022 7:24ч.

    Сърбите информирани ли са, че фейслифтът на В-2 е още по-невидим?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В 2 се оказа катастрофа...

    03 Дек 2022 7:33ч.

    В2 "Спирит" се оказа финансова и военно-техническа катастрофа. Безумно скъп, дори и за САЩ - близо милиард долара стойност на един самолет. Чудовищно тежка и трудоемка поддръжка - първо ! Логистиката му е силно ограничена от изискванията за специални климатизирани хангари. В 2 не може да излита от където си поиска. В света има само три бази, които могат да го приемат - основната му , в щата Мисури, една база във Великобритания и остров Диего Гарсия в индийския океан ! Това ограничава силно посоките в които може да се използва в бойни мисии. В2 не може да изпълнява повече от ... 1 боен полет на седмица !! След това изисква да се мие, чисти, а стелт-покритието да се обновява ! В специалните хангари се работи със силно токсични химикали, персоналът е екипиран в скафандри !... Цената на един полетен час на В 2 гони 200 хиляди долара, което е абсолютен рекорд по скъпотия в USA-air force. В2 е относителен "стелт" , той е видим за радиорейлините станции в метровия диапазон, още от съветско време. Вижда се и оптически от космоса /има снимки на В2 в полет на фона на земната повърхност/. В2, поради особеностите на планера, има лоши летателни характеристики и е ниско маневрен. Възможностите му да прави противоракетни маньоври са ограничени. В 2 е бавен самолет ! С дозвукова скорост !... След всичко изброено за В2 е интересно да видим какво принципно различно може да предложи В 21, при условие че е един преработен и олекотен вариант на В2 ?? Едва ли е много. Самият факт че американските ВВС продължават твърди да разчитат на "античните" В 52, от средата на миналия век,модернизирани и с удължен живот до 30-те и 40-те години на 21-век, показва че това нещо В 21 ще е повече цедка за пари от военния бюджет, а не толкова реална военна стойност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    03 Дек 2022 7:45ч.

    Важното е, че свети... за милиард зелени хартийки, кво толкув искаш? https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c7/B-2.jpg/390px-B-2.jpg

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • той е видим за радиорейлините станции в метровия диапазон, още от съветско време.

    03 Дек 2022 12:34ч.

    Поздравления за написаното. но с една малка поправка - имал си предвид радиолокационни станции (РЛС) , нали? Радиорейлините станции се използват за осъществяване на радиовръзка на големи разстояния чрез ретранслация (препредаване) на радиосигналите, пренасящи голям обем информация, например телефонни и служебни съобщения, радио и телевизионни програми, цифрови данни и т.н. За тях е характерно това, че между предавателя и приемника има разположени междинни станции (ретранслатори), които приемат сигналите и след усилване и преобразуване на честотата на носещото им трептение ги предават по-нататък по линията (активна ретранслация) или само отразяват излъчените към тях сигнали по посока на приемника (пасивна ретранслация). Активна ретранслация на сигналите се използва в земните и спътниковите РРЛ, а пасивна ретранслация – в тропосферните РРЛ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Air crash investigation

    03 Дек 2022 14:38ч.

    Катастрофата: https://www.imdb.com/title/tt16538176/ Преди няколко месеца го даваха по NG. Целият епизод: https://www.dailymotion.com/video/x8bxpch

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лапсус

    04 Дек 2022 10:00ч.

    Радиолокационните разбира се.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кирчо

    03 Дек 2022 8:13ч.

    Ще плаши страни от третия свят, но иначе ще си стои на плаща и ще трупа загуби.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Щойгу

    03 Дек 2022 8:44ч.

    Дайте един два на Зеления потник, за да видим каква е невидимостта му.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • CMEXXX

    03 Дек 2022 11:06ч.

    Добри са кртинките, ама самолет реален не видях!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поредното оръжие на глобализма и сатанизма

    03 Дек 2022 11:14ч.

    да върви при отца си до последния самолет.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На стара коза яре

    03 Дек 2022 11:15ч.

    Хартийки за харчене.А "стелт" колко е ще се види.Освен това ракетата не изисква човек да е в нея.Дано скоро САЩ бъдат изпепелени.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    03 Дек 2022 11:54ч.

    В тая война лъснаха 2 неща. 1. Руската армия е пълен ташак и 2. Руското оръжие е пълен ташак.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Калински

    03 Дек 2022 12:01ч.

    3. Ти си най-големия ташак...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Рубльов

    03 Дек 2022 12:38ч.

    Невеж троле, руското оръжие е съветско оръжие и се оказа много ефективно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Калински

    03 Дек 2022 11:56ч.

    Бля бля бля.... кажете колко пари струва де... на данъкоплатеца...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мислещ

    03 Дек 2022 12:02ч.

    За нуждите на американския данъкоплатец, който плаща за всичко това: 1. Колко струва; 2.Колко струва поддръжката; 3.Колко самолета са произведени и кога ще бъде въведен на въоръжение; И още подобни въпроси, защото в една истинска демокрация хората трябва да знаят за какво отиват парите им. За Китай и Русия не е необходимо защото са диктатура. Както се вижда и САЩ нямат намерение да отговарят на подобни неудобни въпроси, плод на хибридна война и дезинформация.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ф-35 има в ЗИП-а си седем (7) различни комплекта ръкавици, с които да бъде пипан при наземно обслужване

    03 Дек 2022 12:05ч.

    Тъй като има седем различни видове антирадарно покритие. Самолета никъде не бива да бъде докосван с голи ръце, защото влагата и киселината в потта по кожата не понасят на високите технологии. Дано Б-21 не е толкова чувствителен на гъдел.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сред промените са и усъвършенствани материали, използвани за обшивката на самолета, които го правят по-труден за засичане.

    03 Дек 2022 12:19ч.

    РЛС от метровия диапазон го виждат като на длан.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    03 Дек 2022 13:43ч.

    .............ами сърбите нали свалиха над Белград предишната му версия със стария ЗРК С-75....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • зд-зд

    03 Дек 2022 14:38ч.

    Да, защото не знаеха, че е невидим. :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи