Едва 4 гласа спасиха Димитър Главчев като шеф на парламента

Едва 4 гласа спасиха Димитър Главчев като шеф на парламента
Депутатите отхвърлиха исканата от БСП оставка на Димитър Главчев като председател на Народното събрание (НС).

Снимка: БНТ, архив

 

„За“ оставката на Димитър Главчев гласуваха 114 народни представители, „против“ - 118 , „въздържали се“ - нито един, с което искането бе отхвърлено, съобщава "Фокус".

Проекторешението бе внесено с 80 подписа от всички народни предтавители от ПГ на „БСП за България“ . В мотивите му бе записано, че искането е заради системно неизпълнение на задълженията и превишаване на правата от страна на Главчев. Според вносителите вместо Димитър Главчев да осигурява равенството на всички народни представители, той е наложил двойни стандарти.

По време на дебата лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че искат оставката на Димитър Главчев защото парламентът не работи пълноценно, за да прикрие липсата на управленска програма. Корнелия Нинова настоя канцлерът на Германия Ангела меркел да отговори дали подкрепя правителство, което е върнало на дневен ред нацистките поздрави.

Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов подчерта, че мотивите за оставката са несъстоятелни и с тях БСП цели да покаже, че има характер. Той поднесе извинения за декларациите на ГЕРБ. Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Снежана Дукова се обърна към БСП с думите, че имат кредо да не работят и могат да върнат парите, които са получили за тази седмица, защото не са ги изработи. Дукова призова БСП да бъдат търпеливи и да изчакат да видят какво ще направят с управленска програма и как ще я изпълнят.

Депутатът Исрен Веселиноов от „Обединени патриоти“ заяви, че предложението за оставка на Димитър Главчев е безпомощно и инфантилно усилие на опозицията и затова от групата му няма да го подкрепят.

Народният представител Хамид Хамид от ДПС заяви, че групата му ще подкрепи исканата оставка, тъй като Димитър Главчев допуска езика на омразата в българския парламент.

По време на дебатите ПГ на „Воля“ напусна залата в знак на протест. Лидерът на „Воля“ Веселин Марешки заяви, че всички народни представители са се „оляли“ в този дебат.

В края на дебата председателят на Народното събрание Димитър Главчев се обърна към БСП и ги попита: „ Искате да налагам наказания или да не си превишавам правилата - преценете?“. По думите му, всички заедно трябва да работят за председателството на ЕС, тъй като това е рядък шанс. „Смятам, че ако вие имате такова искрено желание би трябвало да подкрепите който и да председател на НС. Театърът и политиката си приличат. Играят се роли, всеки обаче избира дали да играе положителна и отрицателна роля. Важното е човек какъв остава“, заяви Главчев.

 

Коментари

  • Димитър Главчев запази

    01 Юни 2017 12:35ч.

    председателското място след прочувственото ,, литературно есе", произнесено с такъв тембър на гласа като за секс-телефон от Снежана Дукова /герб/. Не знаех, че едно защитно слово в парламента може да звучи и по този начин! Е, ако имаше и правоговор, а не ,, криемЕ", по-добре щеше да бъде, но Дукова е от герб, а те само толкова знаят и могат!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OLD

    01 Юни 2017 12:49ч.

    Ще внимават от тук нататък, след това премерване на силите, събралите се да управляват . Ще си скрият " фронтмените" от радикалното крило " П Т ". Следващият път хората на Марешки може и да гласуват, а какво ще се гласува е друг въпрос, може да е доста по-важен от "главата на един председател " на НС въпрос. Може да е вот на недоверие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ястреб

    01 Юни 2017 13:56ч.

    Главчев, като счетоводител изпраща данъчните отчети на частни фирми до НОИ или КАТ , е не до НАП. Толкова може този човек.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 444

    01 Юни 2017 15:31ч.

    Тази седмица близо 400 граждани, сред които университетски преподаватели, журналисти, правозащитници, се подписаха под искане до премиера Борисов да бъде освободен Валери Симеонов от постовете му на председател на Съвета по интеграция и вицепремиер по демографските въпроси. До този момент няма никаква реакция от страна на институциите, които адресирахме, което ни разочарова без съмнение, но не ни обезверява. Това каза пред БНР адвокат Даниела Михайлова. Подписването на писмото продължава. То ще бъде закачено и като онлайн петиция, за да може да улесни подписите. Фондация "Рома - Лом“ не е единствената организация, която напусна Националния съвет за интеграция. Напуснаха също националната мрежа на здравните медиатори, която е една много сериозна организация, както и редица други организации. Националният съвет за интеграция би следвало да организира изпълнението и да извършва мониторинг на изпълнението на Националната стратегия за интеграция на ромите. Това е официален документ, който е приет от Народното събрание и по който следват да бъдат внасяни ежегодни доклади в Народното събрание за това как върви неговото изпълнение, заяви адвокат Михайлова.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ха ха

    01 Юни 2017 16:35ч.

    Можеме ли да мислиме, че ще промениме нещо, като гласуваме все за едни и същи?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи