Снимка: Минко Чернев, БТА
Намерено е 45-ото тяло в изгорелия автобус на "Струма". Това е станало при повторен оглед на певозното средство. Новината потвърди за NOVA заместник главният прокурор и ръководител на Националната следствена служба Борислав Сарафов. Вчера разследващите обявиха, че имат съмнения, че един човек от групата липсва .
Говорителят на главния прокурор Сийка Милева също потвърди новината за NOVA.
"За съжаление мистерията е разкрита. Намерено е 45-отот тяло. При оглед са открити тленните останки на дете. Няма осми спасен. В 21.15 часа в трагичната нощ са влезли през "Капитан Андреево" 52 пътници, от тях 45 намерихме в автобуса, 7 са в "Пирогов", за съжаление няма още един спасен", заяви той.
Сарафов каза още, че командированите в Скопие следовател и прокурор ще останат там най-късно до неделя. Те трябва да донесат документацията, свързана с катастрофиралия автобус и ДНК профили на роднините на загиналите. Веднага след това ще започне и идентифицирането на жертвите на инцидента.
Засилено е полицейското присъствие на мястото, където се случи на трагичния инцидент. Органите на реда извършват оглед в района на катастрофата, включително с полицески кучета. В същото време български прокурори и следовател вече са в Северна Македония, за да съберат нови документи, свързани с изгорелия автобус, както и за по-бърза идентификация на жертвите. Правителството на РСМ взе решение за създаване на работна група, която трябва да организира транспортирането на оцелелите и трелнните останки на загиналите.
Междувременно продължават споровете за проблемите с пътната маркировка на фаталната отсечка от АМ "Струма". Бившият директор на АПИ Георги Златев обясни, че пътят, на който се случи трагедията, е проектиран в периода 2002-2007 г., а според тогавашните уредби не е забранено изграждането на аварийни площадки като тази на мястото на инцидента. "Пътят е приет с акт 15, в него е записано, че е изпълнено, както е проектирано. Тези нормативи са правени по образец на немските и руските стандарти. Към днешна дата съгласно новите нормативи трябва да се направи обследване", заяви Златев пред bTV.
По негови думи у нас има 10 000 000 кв. м маркировка по републиканските пътища, за които трябва да се влагат повече средства. "Надявам се, че за следващите години, както заяви министър Комитова, ще има планов бюджет, който ще бъде инвестиран. Само за маркировка са необходими над 250 000 000 лв.", допълни Златев.
Върховната административна прокуратура вече ангажира Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ (ДАБДП) за извършване на спешна проверка на знаците, маркировката и пътните принадлежности на автомагистралите, скоростните и републиканските пътища от първи клас в цялата страна с оглед изпълнение на всички изисквания за непрекъснато, безопасно и удобно движение.
Източник: "Сега"