Отбраната на Европа без САЩ ще струва 1 трилион долара и ще изисква 25 години

Отбраната на Европа без САЩ ще струва 1 трилион долара и ще изисква 25 години

Европа може да оцелее без военната подкрепа на САЩ, но заместването на американците ще отнеме четвърт век и ще струва до 1 трилион долара, съобщава изданието "Политико", цитирано от БТА.
 
Проучването на Международния институт за стратегически изследвания (МИСИ/IISS) заключава, че хипотетично оттегляне на САЩ от Европа би оставило членовете на НАТО на континента уязвими пред руската заплаха и изправени пред "суров избор" да запълване на огромните празнини.
 
Разходите за равностойна замяна на американското оборудване и персонал ще възлязат на приблизително 1 трилион долара за 25 години, се посочва в проучването. Това включва еднократни разходи за покупка на въоръжение, които варират от 226 милиарда до 344 млрд. долара - в зависимост от качеството на закупеното оборудване - и допълнителни разходи, свързани с поддръжката на военните, персонала и подкрепата. Най-скъпата позиция в списъка с покупки ще бъдат 400 тактически бойни самолета, следвани от 20 разрушителя и 24 системи с ракети земя-въздух с голям обсег.
 
Институтът изчислява също, че в случай на мащабна военна операция за противодействие на руско нападение разходите за подмяна на американския персонал (оценяван на 128 000 военнослужещи) ще надхвърлят 12 млрд. долара.
 
Европейците ще трябва да заемат и някои висши длъжности, като например поста на върховен съюзен командир в Европа - командващ НАТО на континента и втората по ранг военна длъжност.
 
По-лесно е да се каже, отколкото да се направи
 
Запълването на празнината, оставена от САЩ в Европа, ще изисква комбинация от време, дългосрочен политически ангажимент и по-амбициозни инвестиции.
 
Дори при неограничена политическа воля и парични средства обаче европейската индустрия в краткосрочен план няма да има възможност да посрещне увеличеното търсене, според IISS. Производителите на оръжие ще бъдат изправени пред затруднения във веригата за доставки, ще се сблъскат с недостиг на квалифицирани работници, както и с финансови и регулаторни ограничения.
 
Най-вероятно мечтата за "купуване на произведено в Европа", изтъквана от председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, няма да се осъществи за известно време. Дори ако поръчките в сухопътния сектор се активизират, в други сектори като военноморския и космическия се наблюдават много малко инвестиции. В някои области, като ракетната артилерия или изтребителите с ниско ниво на засичане от противникови радари, закупуването на местни продукти просто не е възможно.
 
Все пак, въпреки продължаващата зависимост на Европа от американските военни доставчици, има признаци на напредък.
 
Анализът на института на избрани обществени поръчки, обявени на търг между февруари 2022 г. и септември 2024 г., установи, че 52% от стойността им е възложена на европейски доставчици, в сравнение с 34% за САЩ. Според авторите на доклада тенденцията „купувай европейското“ вероятно ще набере сила.

Източник: mediapool.bg

 


    

Коментари

  • Donald J. Trump

    17 Май 2025 9:15ч.

    Урсула и Кая точат зъби! 1 трлн си е много добра сума за крадене. Брюкселските бюрократи сериозно ще захлебят....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А със САЩ и калкулирания нелетящ скраб

    17 Май 2025 10:38ч.

    още малко повече.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Какво ще произвеждат, по каква военна доктрина

    17 Май 2025 9:21ч.

    Зле бронираните хамбари вече им ги видяхме колко пари струват на Източният Фронт. Вече неколективният Запад няма какво да изправи срещу Русия, да не говорим за нулевото качество на техния човешки материал. Европата ви умря бе, нещастници.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не какво,

    17 Май 2025 9:36ч.

    а с какво ще произвеждат. С печатане на шума не става

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Единствения начин България някак си да продължи да съществува е спешното ни излизане от ЕС и НАТО

    17 Май 2025 9:23ч.

    Тия иначе ще ни затрият. И не искам да чета глупости за гласуване и прочие. Неслучилите на народ няма да бъдат дупедати. Толкоз.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абсолютно точна оценка

    17 Май 2025 9:38ч.

    Сумата е значителна, но напълно по възможностите на Европа. ЕС има БВП от 17 трилиона , и дори да оставим само чисто промишлеността, тя е 5 трилиона. Общия БВП на Русия е малко над 2 трилиона. Само Германия и Франция имат 3,5 пъти по-голям БВП от Русия... Технологичното превъзходство на Европа над Русия е смазващо. Ако се постави за цел Европа може да бъде военна супер сила и за по-къс период. Тя и до сега можеше да направи това, но предпочиташе мързеливия и по-лесен начин да стои под военната защита на САЩ. Щом щатите се оттеглят, милитаризацията на Европа е неизбежна и ще се случи. Със съсед като Путинова Русия, това е наложително. През цялото това време европейците ще продължат да живеят в пъти по-добре от хората в "Русский мир".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Окъде ви копат

    17 Май 2025 10:02ч.

    такива невежи папагали, бе? Всъщност не е загадка. Умен и грамотен човек не е в състояние да плеще подобни тъпизми

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    17 Май 2025 10:19ч.

    Някога казваха, че "мечтите са безплатни", но явно заради инфлацията вече струват "1 трилион"... "Технологичното превъзходство на Европа е смазващо", но в някоя паралелна вселена, в която Китай не съществува, а Русия не развива собствени военни технологии и воюва с чипове от крадени перални и лопати. А за "трилиончето", което се пробутва за поредния военен "гейм чейнджър", само ще спомена едни цифри - преди войната, военните бюджети на Германия и Русия бяха сходни по размер, или по около 50 млрд. долара на година, но със своите 50 млрд. долара на година Русия успяваше да поддържа милионна армия, над хиляда бойни самолета и хеликоптери, няколко хиляди танка и т.н., както и огромно ВПК, което не само задоволяваше нуждите на милионната й армия, но произвеждаше "излишък" и я нареждаше на второ място в света по износ на оръжия; докато със същите пари, харчени през годините, през 2022 г. Германия се оказа, че има едва 300 боеспособни танка и "достатъчно боеприпаси само за два дни интензивни бойни действия"... Не намеквам, че данните за БВП-то и абсолютната стойност на военните бюджети нямат такова голяма значение в реалния свят (и на бойното поле), както на някой им се ще... П.П. Много харесвам едно векторни анализи, при които едната страна ще търпи развитие, а другата само ще седи и гледа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    17 Май 2025 11:30ч.

    Ако скоро не сте чели купчинка неадекватни глупости - ето ги на 9:38 хахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мдаааа

    17 Май 2025 9:48ч.

    Яко ще се краде, ако не падне фашисткия режим на ЕК. Европейските самолети ще са по 5 милиарда.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Donald J. Trump

    17 Май 2025 10:06ч.

    ...но ще са електрически и въглеродо- неутрални. И боядисани в цветовете на дъгата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Още пар за крадене, извинете, за "усвояване".

    17 Май 2025 10:11ч.

    "Руснаците идват" (пак?), филм от 1966 г.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    17 Май 2025 10:42ч.

    не ни трябва отбрана нато сащ ние в европа можем да живеем и без тези в мир и разбирателство парите да отиват за хората а не за оръжие и смърт стига сте подстрекавали страните към конфликти и воини 21 век идва промяна в климата за него мислете и за болестите които следват

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това говори много за стабилността на евро валутата, когато цената на отбраната на Европа се изчислява в долари

    17 Май 2025 10:56ч.

    На всички ни е ясно в кой джоб отиват трилионите долари, но ясно е и защо Борисов иска да строи памучни плантации - за да може внуките като пораснат, да има къде да работят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба Яга

    17 Май 2025 11:14ч.

    „Проучването на Международния институт за стратегически изследвания (МИСИ/IISS) заключава, че хипотетично оттегляне на САЩ от Европа би оставило членовете на НАТО на континента уязвими пред руската заплаха и изправени пред "суров избор" да запълване на огромните празнини.“ — на тези само заплахи са им в главите. Да бяха приели Русия в НАТО и ЕС, сега нямаше така страхливо да трептят. Но не – победителят взимал всичко и сега се вижда докъде води човешката алчност (може би по-точно е да се каже - заоадноевропейската алчност).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Валентин Христов

    17 Май 2025 11:34ч.

    Няма никаква заплаха за Европа от Русия. Единствената заплаха за Европа са корумпираните нацисти в Брюксел

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Валентин Христов

    17 Май 2025 11:34ч.

    Няма никаква заплаха за Европа от Русия. Единствената заплаха за Европа са корумпираните нацисти в Брюксел

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи