Снимка: архив
Според Мая Манолова предвидените ограничения са в противоречие с равенството на гражданите пред закона, което е основен принцип и ценност на всяко демократическо общество, както и в противоречие с прокламирания в чл. 26, ал. 1 от Конституцията на Република България принцип, че българските граждани, където и да се намират, имат всички предвидени от основния закон права и задължения.
С ограничаването на броя на избирателните секции на практика, законодателят ограничава както избирателното право на тези български граждани, които са избрали да живеят извън границите на страната, така и прави невъзможно да се осъществи задължението им да гласуват, заложено от самия Избoрен кодекс. Според омбудсмана се създават предпоставки и за административен произвол, както и се нарушават принципите на правовата държава.
"По-добре този проблем да бъде отстранен, вместо от конституционни права да се лишат хиляди български граждани, които живеят зад граница. Още повече, че вече заявленията са подадени“, коментира Мая Манолова, цитирана от "Фокус".
Според нея става дума за допълнително разкриване на 17 секции във Великобритания, което няма да бъде никакъв проблем за изборната администрация, българските дипломати във Великобритания и за българските общности там, които имат ангажимент по създаването на секциите. „Защо да им се отнема едно право, което с едно пипане в закона може да им бъде върнато обратно“, запита Манолова. По думите ѝ това „пипане“ зависи от депутатите. „Зависи от това дали ще заседават, дали ще има кворум и ще направят съответните предложения и дали ще ги приемат“, поясни тя. „Затова, за да е сигурно, че нашите сънародници в чужбина няма да бъдат лишени от правото си на глас, подадох тази конституционна жалба“, добави омбудсманът. Според нея с отмяна на ал.5 проблемът ще бъде решен.