„За“ стратегията гласуваха 103 народни представили, „против“ – 27 и „въздържали се“ – 15, с което тя беше приета, съобщава "Фокус".
В Здравната стратегия е предвидено оптимизиране на болничната и извънболничната помощ, както и развитие на електронното здравеопазване. Сред целите на стратегията са снижаване на смъртността при децата от 1-9-годишна възраст, както и при подрастващите от 10 до 19 г.
Три са основните приоритети на стратегията – създаване на условия за здраве за всички през целия живот, развитие и управление на справедлива, устойчива и ефективна здравна система, ориентирана към качество и резултати. Приоритет в рамковия документ е и укрепване на капацитета на общественото здравеопазване.
По време на дебатите депутатът от ДПС Хасан Адемов заяви, че това, което се нарича здравна реформа, се заключва в преследване не на здравни цели, а на фискални.
Депутатът Тунчер Кърджалиев посочи, че ПГ на ДПС няма да подкрепи рамковия документ, защото инструментите, с които трябва да бъде приложен, не са подходящи за България.
Лидерът на „БСП - Лява България“ Михаил Миков посочи, че в стратегията има общи приказки. В отрицателен вот депутатът от левицата Таско Ерменков заяви, че тази стратегия наистина е важна, за да се продължат строително-ремонтни дейности в болниците. Той посочи, че в нея има екзотични неща от гледна точка на законодателството. „Гласувахме с ясното съзнание, че такива документи не трябва да се допускат“, заяви Ерменков.