Обискират имоти на Румен Гайтански - Вълка, научи "По света и у нас".
Действията на прокурори, служители на Комисията за противодействие на корупцията и полицаи са във връзка с разследването на необслужвания кредит за 150 млн. лв., отпуснат на фирма на Гайтански от държавната Българска банка за развитие.
Това е един от скандалните многомилионни заеми, които ББР е дала почти без никакви обезпечения. Румен Гайтански-Вълка е сред най-добрите приятели на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, а акцията срещу него е част от войната на Делян Пеевски за ДПС, което за пореден път доказва, че българските служби и правораздавателни органи работят само когато имат политическа поръчка и са на пряко подчинение на Пеевски.
Иначе далаверата на Вълка с ББР е истинско безобразие, което щеше да остане прикрито от прокуратура, полиция и КПКОНПИ, ако нямаше война между Пеевски и Доган.
Под надзора на Софийската градска прокуратура КПК провежда разследване за присвояване на близо 150 млн.лв. от ББР, съобщиха официално от прокуратурата.
В тази връзка днес в сутрешните часове служители на КПК и МВР са посетили няколко адреса в столицата, на които са регистрирани фирми, които имат отношение към кредит, отпуснат от ББР, за който има данни, че е бил фиктивно обезпечен.
Претърсване се извършва и на фирма с адресна регистрация в Кърджали, за която има данни, че е получила 30 млн. лв. от усвоения кредит.
Сред претърсените адреси е и този на бивш директор на ББР.
След приключване на действията по разследването наблюдаващите прокурори ще преценят дали има основания за повдигане на обвинения.
Има данни, че управителят на фирмите бенефициенти е напуснал страната, поради което същият ще бъде задочно обвинен и обявен за издирване. Същото се отнася и за бившия директор на ББР.
"По света и у нас" научи, че преди дни Вълка и Стоян Мавродиев са напуснали страната.
Антимафиоти влязоха в сграда на улица „Булаир“ в центъра на Кърджали, в която е офисът на Ахмед Моллахасан, сочен за „дясна ръка“ на Хасан Азис по отношение на бизнес инициативите на бившия кмет на общината, съобщава пък 24rodopi.com.
В момента в града край Арда се провежда голяма полицейска операция срещу фирми от кръга на Хасан Азис.
Моллахасан ръководи бетонов център, в който по документи фигурира и братът на Хасан Азис.
Историята на невърнатия кредит
Заемът е отпуснат през 2019 г., когато начело на ББР бе Стоян Мавродиев. Парите са отпуснати на новосъздадена и без никакви активи "Роудуей кънстракшън", свързана с Румен Гайтански, за да придобие малката строителна компания "Пътстройинженеринг", като продавач бе небезизвестната "Био майнинг", също свързана с Гайтански. Оттогава заемът не е обслужван, а на 30 юли тази година ББР продаде обезпечението - "Пътстройинженеринг", на кърджалийската фирма „Ариете капитал“ само за 5 млн. лв. Така след пет години държавната банка си върна едва 3% от отпуснатия заем, без да се броят лихвите.
Също пет години по-късно Комисията за противодействие на корупцията (КПК) започна разследване на скандалния кредит. Антикорупционната комисия е установила, че с пари от кредита "Био майнинг" е предоставила заем от 30 млн. лв. на "Кристална вода", също свързана с Гайтански. С тези пари "Кристална вода" е погасила банков заем на ТЕЦ Варна, собственост на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. "От събраните към момента документи и тяхното задълбочено изследване, налице е обосновано предположение за това, че се касае за извършени закононарушения, които са довели до значително ощетяване на ББР, съответно финансовия интерес на държавата", обяви КПК.
Източници БНТ, "Сега"