Новият шеф на „Пирогов“ проф. Поромански: Управлението на болницата няма да се случва чрез медиите

Новият шеф на „Пирогов“ проф. Поромански: Управлението на болницата няма да се случва чрез медиите
Управлението на болницата няма да се случва чрез медиите. Това обяви новият шеф на „Пирогов“ проф. Иван Поромански в изявление, публикувано на фейсбук страницата на болницата.

 

Той наследи на поста проф. Асен Балтов, който беше отстранен от служебния здравен министър Стойчо Кацаров след разследване на НЗОК за злоупотреби в лечебното заведение. Това решение предизвика напрежение сред служителите на болницата и те излязоха на протест.

 

„Болница „Пирогов“ е стратегическо лечебно заведение и аз ще се посветя на успешното му развитие в бъдеще. Бъдеще, в което пациентът ще бъде на първо място“, пише още проф. Поромански.

 

33 г. от професионални му път са свързани със столичната спешна болница. Досега той ръководеше Клиника по гнойно-септична хирургия в „Пирогов“.

 

Професор Иван Поромански завършва медицина през 1985 г., а през 1991 г. придобива специалност „Хирургия”. През 1997 г. става специалист в ортопедията и травматологията, а 11 г. по-късно и в спешната медицина.

 

 

Източник: "24 часа"

 

 

 

 

Коментари

  • ами

    23 Юли 2021 22:37ч.

    Професорът е професионалист със солидна подготовка и практика в специалността си. Започнал е като военен лекар преди 10-ти. Сега е Републикански консултант по гнойно септична хирургия. Кариерата му в „Пирогов“ започва преди 32 години, когато през 1989г. е назначен като ординатор Хирургия към Клиника по гнойно-септична хирургия към тогавашната МБАЛСМ “Н. И. Пирогов. От 1993 до 2004 преминава през трите степени на Научен сътрудник към същата клиника, а в периода 2001 -2003 е началник на отделението мекотъканни хирургични инфекции. Проф. Поромански е преподавател по „ Спешна медицина“ към МУ – София. Защитил е и магистратура по здравен мениджмънт. Придобил е доп. квалификации по Вътреболнични инфекции в хирургични, урологични и стоматологични отделения, Преминал е Обучение на изследователите на лекарствени препарати в Бавено, Италия, Обучение в Университетска болница Хелзинки, департамент по пластична хирургия, както и обучение по болнично управление. Проф. Поромански има 48 публикации в списания на тема инфектни усложнения в хирургията, антибактериална терапия и др. Член на Българско хирургично дружество, Българско микологично дружество, Българска асоциация за лечение на рани, EPUAP.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Пирогов" е институция

    23 Юли 2021 23:02ч.

    Проблемът не е в това кой ще е директор, ако има съответната професионална квалификация, практика, етика и комуникация с колегите си. "Пирогов" практически е на бюджетна издръжка, защото е ключов национален мед. център по спешна помощ. В нея се лекуват множество здравно неосигурени пациенти, за които националният бюджет покрива разходите. И дори да се надпише, това няма да доведе до т. нар. източване на Касата. Това не означава, че не трябва да се спазват стандартите и нормативите. Но проблемът на болниците е във финансирането по клинични пътеки, много от които са под себестойността на мед. дейност. А цената на мед. труд не е включен. Все едно да си наемете майстор и да му платите за материалите, транспорт по цени под себестойност и да му кажете да си свърши работата, но няма да му плащате за труда. НЕма пари, действайте! Това принуждава всяка болница да търси начин за по-висок обем пациентооборот и мед. услуги по съществуващите клининчни пътеки. Вместо лекарите да следват и изпълняват медицинските си задължения, ефективността на лечението, те трябва да мислят как да оцелее болницата, да си плати разходи и да остане печалба, за да получат някаква достойно за висококвалифициарния си труд заплащане. Иначе финансирането ще се намали и се отива към мизерно съществуване и фалит. Обикновено държавните, общинските и областни болници са в постоянни дългове и се водят едни мъчителни разговори кой как да ги спасява. Всяка година се подписва Национален Рамков Договор между БЛС и НЗОК за тези прослувути клинични пътеки и се спори коя и с колко да се актуализира, а това обикновено става спрямо лобитата. Вече се предлага представител на болниците, някаква обща асоциация, а не БЛС, който не е финансово обвързан с изпълнение на този НРДоговор да се договаря лично с НЗОК. И да се актуализират клиничните пътеки с остойностяване на реални цени на мед. услуги, както и мед. труд в някакво съотношение, диференцирано по специалност и нива квалификация. Тогава ще има смисъл за много строг контрол на изпълнение от страна на Касата да не се позволяват фалшиво изписване на мед. услуги по клинични пътеки. Само че, лобитата дали ще го допуснат, не е ясно. Има и други технически проблеми с клиничните пътеки освен за липсващите ковид пътеки, няма такива за отделни диагностични и оперативни процедури, които не изискват напр. престой/пролежаване в болница и понякога е висококвалифициран работа за половин час. Ако има такива клинични пътеки много от кратките мед. процедури могат да се провеждат извънболнично, а това ще спестява разходи за системата и да не пилее времето за висококвалифициран мед. труд.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    24 Юли 2021 0:36ч.

    Едно време познавах завеждащия "Гнойно-септична" хирургия в Пирогов проф. Петков. Надявам се проф. Поромански да е добър специалист. Във всеки случай резюмето изложено от ами на 23.07.2021 в 22:37 силно ми напомня на това на негово си величие никиту за малко министър-председател.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поромански, хвърли оставка!

    24 Юли 2021 10:40ч.

    Докторе Поромански, човешкият и лекарският МОРАЛ е задължават да хвърлиш оставка!!! .... Така БЕЗЧЕСТНО, не се става ръководител. .... Можеш ли, да гледаш в очите колегите си лекари, унизени по недопустим начин - без вина набедени за виновни, ъм?!?! ... Докторе Поромански, хвърли оставката си, така ще е честно и почтено и прозрачно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не е нужно...

    24 Юли 2021 12:52ч.

    Дали професор Поромански е достоен за директор на Пирогов? Неговото БМВ не спираше ли пред рампата за инвалидни колички на сградата за неговото отделение(голяма част от пациентите на гнойно-септична хирургия са трудно подвижни и близките им ги качваха на ръце по стълбите). Дали мутри не го бяха били преди няколко години и защо ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи