Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Новоизбраното 51-во Народно събрание се събра на първото си заседание в понеделник, съпроводено от седем протеста, и очаквано не успя да си избере председател в първия си работен ден. Заседанието ще бъде подновено в сряда, когато опитите за избор на шеф на парламента ще продължат.
Въпросът кой да води парламента е ключов за възможността да бъде формирано правителство и индикациите са, че страната ни вероятно се е насочила към поредните предсрочни избори, коментира mediapool.bg.
След обсъждане на създалата се ситуация на председателски съвет, бе взето решение заседанието да бъде прекратено и парламентът да се събере отново в сряда.
В същото време лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов лансира като единствена възможност за редовно управление кабинет на ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП и ИТН. Toй обаче постави условие да е премиер, което веднага бе отхвърлено от ПП-ДБ.
"С Борисов премиер? Нека си говорим сериозно", каза съпреседателят на ПП-ДБ Асен Василев.
Лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски, който е разделителната линия между ГЕРБ и ПП-ДБ, от своя страна заплаши да ескалира ситуацията и влезе в поредна разправия с президента Румен Радев, като каза, че готви партия начело с Крум Зарков.
ГЕРБ остана изолирана
За председател на парламента бяха издигнати петима кандидати, като нито един не събра значителна подкрепа.
Изборът е с много висок залог, защото председателят на парламента е сред лицата, които могат да са служебен премиер.
При първото гласуване най-много гласове получиха Рая Назарян (ГЕРБ) и Андрей Цеков (ПП-ДБ), които отидоха на балотаж.
И при второто гласуване обаче не се стигна до избор.
ГЕРБ остана изолирана, като за Назарян гласуваха само 68-те депутати от партията на Бойко Борисов. Против номинацията ѝ гласуваха 121 народни представители - 21 от ПП-ДБ, 5 от БСП, както и всички депутати от "Възраждане", от коалицията около Пеевски, от ИТН и от МЕЧ. Гласуването на групата около Пеевски срещу Назарян дойде, след като малко преди това лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов лансира идея за правителство, в което да не влиза "Ново начало". Предложи кабинет между ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП и ИТН, но с неизпълнимо засега условие - самият той да е премиер.
При балотажа срещу Назарян Цеков получи подкрепа от 68 народни представители от ПП-ДБ, АПС (Ахмед Догна) и МЕЧ. Срещу кандидатурата му гласуваха 86 депутати (3 от ГЕРБ и всички депутати от "Възраждане", от коалицията около Пеевски и от ИТН). Въздържаха се 85 народни представители (65 от ГЕРБ и депутатите от БСП).
Идеята Силви Кирилов да стане шеф на НС
От "Има такъв народ" предложиха да има временен председател, който да е най-възрастният депутат Силви Кирилов (ИТН).
"Кирилов да остане на поста до момента, в който се сформира мнозинство, което да излъчи свой председател. Това ще ни позволи да си конституираме групите в парламента, комисиите и да се водят нормални разговори между парламентарните групи, каквито до момента не са водени за евентуално мнозинство", предложи Йорданов.
Последва нова почивка, за да се обсъди предложението, като явно не се стигна до подкрепа на идеята, която дори не беше подложена на гласуване. В крайна сметка председателстващия Силви Кирилов обяви, че заседанието ще бъде подновено в сряда.
Причината да не бъде прекратено е, че все още не е избран председател на парламента, а това трябва задължително да стане по време на първото заседание на Народното събрание.
Предложението Кирилов на първо време да остане шеф на парламента ще бъде подложено но гласуване в сряда. От ИТН обявиха, че "има разбиране" за варианта с Кирилов от редиците на БСП, МЕЧ и "Алианс за права и свободи" на Ахмед Доган. Това биха били общо 69 гласа "за".
"Възраждане" и ПП-ДБ казаха, че трябва да обсъдят с останалата си част от парламентарните групи. И аз напълно ги разбирам. Би трябвало този срок, който практически се получава до сряда, да се използва за това да си поговорят с групите и да чуем техния отговор", каза Тошко Йорданов.
Кои бяха кандидатите?
От ГЕРБ очаквано предложиха Рая Назарян за председател, а от ПП-ДБ Андрей Цеков.
Кандидатът на БСП е Наталия Киселова.
От "Възраждане" предложиха Петър Петров, а от "Има такъв народ" Николета Кузманова.
Какво казаха от партиите?
Преди избора на председател парламентарните партии представиха визиите си за новия политически сезон.
"Отминалите избори зададоха нови тенденции в българската политическа система и промениха нейната структура. Тя вече се състои от една голяма формация в лицето на ГЕРБ-СДС и множество средни и малки формации", заяви депутатът Тома Биков в първо изказване от парламентарната трибуна на учредителното заседание на 51-ото НС.
"Резултатите от последните избори показват ясно, че единствената формация, без която е невъзможно да се състави редовно и стабилно правителство, е ГЕРБ-СДС. От тази позиция ние от ПГ на ГЕРБ-СДС сме готови да търсим подкрепа и да направим необходимите компромиси за съставянето на редовно правителство. Но не сме готови да участваме в подмяна на вота на българските избиратели", посочи Биков.
Николай Денков oт ПП-ДБ коментира, че за първи път от 35 години демокрацията в Република България е поставена под непосредствена опасност и трябва да се борим, за да я спасим.
"Новото развитие от последните месеци атакува самите основи на всяка демократична България - това са честните избори и основните права на хората. На проведените избори видяхме безпрецедентен по мащаб контролиран вот - най вече за "Ново начало". Последвалите реакции от страна на Пеевски и Борисов показват желание не просто да се омаловажи този проблем, а да ни принудят нас, народните представители и гражданите, да приемем масовото нарушаване на Изборния кодекс и честния изборен процес. Това няма да стане", посочи Денков.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов каза, че "близо 1 млн. от вас продадоха гласа си или отидоха пред секциите, закарани като добитък било от местни феодали, било от обикновени престъпници, работещи за някои от престъпните групировки в парламента".
"Още 4 млн. от вас въобще не си направиха труда да отидат да гласуват, заявявайки, че не се интересуват от бъдещето на България", добави той и обвини западните посланици у нас, че не се реагирали на изборните нарушения.
Koстадинов призова още европейските ценности да бъдат изхвърлени и продължи по обичайния си дневен ред.
Лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски докара симпатизантите си в центъра на София и именно той се очертава като разделната линия между първите две партии ГЕРБ и ПП-ДБ.
От "ДПС - Ново начало" не изнесоха реч от парламентарната трибуна, вместо това Пеевски излезе да говори пред част от протестиращите пред парламента.
Атанас Зафиров от БСП прогнозира, че хората отново могат да излязат по площадите.
"За нас краят на партийния егоизъм е когато всеки рискува малко от своето, за да се постигне общото, а общото е обединение. Темата за корупцията е абсолютната граница, която не може да бъде преминавана или премълчавана. Ако отидем на нови избори какво точно ще постигнем?", добави Зафиров.
И още:
Джевдет Чакъров, "Алианс за права и свободи": На заседание на ЦОБ ние взехме решение за подкрепа на декларацията на ПП-ДБ за санитарен кордон около Делян Пеевски. Считаме, че тази декларация ще бъде крачка напред в утвърждаването на принципите, за които автентичното ДПС, под ръководството на нашия почетен председател Ахмед Доган говори от месеци. Ние ще търсим съгласие за реализация на мерки за освобождаване на завладените от лични и олигархични интереси държава и основни институции и възстановяване на демокрацията и правата и свободите на всички нас като граждани на държава членка на ЕС и да продължим по нашия път на евроатлантизма.
Станислав Балабанов, ИТН: Никой в тази държава няма повече време за празни приказки. В момента държавата се намира в тежка политическа, финансова и обществена криза. Хаосът е пълен, повечето от институциите ни са в тотален колапс. Днес на дневен ред не са проблемите на хората, по-важно кой е собственик на главния прокурор. Не са на дневен ред реформите в здравеопазването, образованието, битката с демографската криза – по-важно е кой ще притежава регулаторите.
Радостин Василев, МЕЧ: Трябва с огромно огорчение да признаем, че изборите бяха опорчени, имаше безпрецедентно купуване на гласове и безброй манипулации, които поставят под съмнение легитимността на този парламент. Държавата покровителстваше всчко това и се превърна в съучастник в този фарс. Отново призовавам за пълно касиране на изборите.
Източник: mediapool.bg