Министърът на икономиката твърди, че търговците "превантивно" отразяват невлязла в сила данъчна промяна.
"От днес хлябът е по-евтин с 20% в търговските вериги". Това обяви гръмко лидерът на БСП и министър на икономиката Корнелия Нинова на 2 юли, като обясни, че търговците превантивно започнали да свалят цената на хляба, въпреки че все още нулевата ставка ДДС не е обнародвана в "Държавен вестник".
Социалистът в Нинова за пореден път се оказа по-силен от юриста - иначе нямаше да твърди, че водеща международна компания ще "сваля" ДДС - при положение, че данъчното намаление още не е влязло в сила. Още в събота тя фанфарно заяви : "От днес хлябът е по-евтин с 20% в търговските вериги заради нулевия ДДС".
Проверка на "Сега" днес показа, че в две търговски вериги - "Лидл" и "Кауфланд", има намаления, но те са обичайните промоции, добре познати на клиентите.
В "Лидл" хлябът е с червени етикети "По-евтино", като намалението е 20%. Така цената на бял хляб, "Добруджа" и типов за 650 гр. е между 1.50-1.80 лв. в зависимост от производителя. Пълнозърнестите видове са малко над 2 лв.
В "Кауфланд" само най-обикновеният хляб е поевтинял - от 1.59 на 1.24 стотинки. Още три вида са с по-ниска промоционална цена. При брашното също има намаление, но отново става дума за промоция.
Противно на хвалбите на вицепремиерката цените в останалите търговски вериги и малките квартални магазини си стоят високи - бизнесът познава законите и изчаква законовата промяна за ДДС да бъде обнародвана, преди да реагира. Тук-там има "акции" и "промоции" на единични хлебни изделия.
Корнелия Нинова дори придружи твърдението си във Фейсбук, че намалението на ДДС работи, с тази снимка от голям хипермаркет, на която се вижда най-обикновена промоция.
Антикризисната мярка с въвеждането на нулева ставка ДДС за хляба бе силно критикувана от икономисти, според които реално няма да доведе до по-евтин хляб. Според тях разликата в цената заради свалянето на данъка от 20% на 0% налог ще бъде разпределена между производители и търговци и няма да стигне до крайния потребител. В последния момент депутатите гласуваха и нулева ставка за браншното, което предстои да видим как ще повлияе на ценообразуването.
Собственици на малки хлебопекарни вече коментираха, че няма да свалят цената, защото имат да избиват огромни разходи за ток и други консумативи.
Още когато правителство обяви, че предлага 0%ДДС за хляба, цената му започна чувствително да се покачва в търговската мрежа. НСИ отчете, че само през май, хлябът е поскъпнал средно с 10%. Все още няма официална статистика за юни.
Ако във вторник, 5 юли, "Държавен вестник" публикува промените в закона за държавния бюджет, където са включени и всички антикризисни мерки, то те ще влязат в сила в петък, 8 юли.
Източник: "Сега"