По думите ѝ несправедливостта бележи живота ни. „Има друга дума, която най-често чуваме днес и тя е промяна. Промяната започна по волята на народите в света, в Европа и в България. Те поискаха справедливост и се обявиха против малцината, които притежават 97% от богатството в света“, заяви Корнелия Нинова, цитирана от "Фокус".
„Те въстанаха срещу статуквото, поискаха нови водачи и тези водачи да им върнат достойнството - национално и човешко“, продължи Нинова. „БСП сложи началото на такава промяна с избора на Румен Радев и Илияна Йотова за президент и вицепрезидент на България. Благодаря ви и поклон за мъдростта ви и труда ви. Вие направихте възможна тази победа. Вие и хилядите социалисти, които представлявате днес тук в залата“, обърна се тя към делегатите на 49-ия Конгрес. Тя отдаде дължимото уважение и на тези 2 млн. българи, които са им повярвали и призова делегатите да убедят и останалата част от българите да повярват в БСП.
Живеем в две Българии, официална и паралелна, виртуална и реална, изтъкна лидерът на БСП. „Илюзиите: в България корупция по високите етажи на властта няма и полагаме усилия за съдебна реформа, която ще намали битовата престъпност. Другата България – България е на първо място по корумпираност в ЕС и само за 2016-а е слязла със седем места надолу“, коментира Нинова. Тя разкритикува политиките в здравеопазването, социалната политика и образование.
Мафията, корупцията, сгрешеният модел на прехода, си имат своя паралелна държава”, заяви председателят на БСП Корнелия Нинова по време на 49-тия Конгрес на БСП. Тя представи данни от проучване, според което българите дават от джоба си, извън данъци, осигуровки и такси, неофициално над 10 млрд. лв. годишно за здраве, образование, подкупи за административни услуги, щети от нагласени обществени поръчки.
„Това е средно по 400 лв. на семейство. Това е резултатът от прехода. Ние ще закрием тази паралелна държава. Ще положим основите на друга, в която държавата има своята роля в икономиката”, категорична е Нинова. Според нея, държавната собственост се управлява зле, защото политически ръце се бъркат вътре и крадат.
„Стига с вредната политика – всичко на приватизация, всичко на концесия”, допълни тя. Нинова заяви, че трябва да се въведе законодателство за държавната и общинска собственост, което гарантира нейното съхраняване, професионално управление и развитие. „Създаваме фонд „Индустрия”, защото без производство, няма бъдеще. Казват, че това било остаряло като подход, било социалистическо. Не се срамуваме, че е социалистическо, но се питаме кога г-н Юнкер е преминал в нашите социалистически редици, предлагайки плана „Юнкер“ за Европа, което е същото – Европейски план за развитие на индустрията, пренесено в българска среда”, посочи Нинова.
Тя предложи и създаване на фонд „Иновации” със 150 млн.лв. за подкрепа на млади български инженери и специалисти, които да основават свои фирми и да развиват свои марки. „Наша грижа са средните и малки предприятия. Затова отделяме сегмент за тях на фондова борса, чрез които да набират капитал през опростена процедура, за да могат да се развиват”, посочи тя. По нейните думи голямата цел на БСП е българските компании да получат на едно място финансово подпомагане, административно обслужване, с минимални бюрократични спънки.
„Ние сме за последователна политика за стабилизиране на енергетиката и насочване на вниманието към развитие енергийната инфраструктура чрез търсене на инвеститори”, каза още председателят на БСП. Според нея, трябва да се заплаща реалната консумация към топлофикационните дружества и да се удвои обхватът на домакинствата, които получават енергийни помощи. „Поставяме акцент върху два основни въпроса – спиране на концесията на летище София и оздравяване на БДЖ”, допълни тя.
По отношение на външната политика, Нинова посочи: „Правителството подкрепи споразумението с Канада и народът се възпротиви на това, защото то засяга българската икономика, убива българското земеделско производство, защото отнема суверенитета на държава“, коментира тя. Нинова отново се обяви за отпадане на постановление 208. По думите й не е справедливо българската държава да осигурява здравни и социални осигуровки на бежанци. „Права, които не осигурява на собствените си граждани“, добави тя.
Нинова обърна внимание и на санкциите срещу Русия и подчерта, че пред величието на Шипка можем само да замълчим. „Две Българии, два свята, а между тях пропаст и в такава ситуация народът ни отново е изправен пред избор да определи водачите си. Народът ще реши мъдро, но днес и ние също трябва да решаваме мъдро. Ще бъдем ли ние тези водачи, ще отговорим ли на очакванията, на желанието за промяна. Ще променим ли себе си, за да покажем, че можем да променим България или ще бъдем част от политическа класа, която си заравя главата в пясъка, очаквайки бурята да премине. Този път тя няма да премине“, коментира лидерът на БСП.
Тя обясни, че ръководството предлага промяна да се избира пряко председателя и да се ограничи в два мандата, за да не се поблазни да ползва тази партия като своя. „С уважение и зачитане на мъдростта, на опита на нашите кадри да въведем и мандатност на народните представители“, коментира лидерът на партията.
Според нея всичко политици трябва да бъдат обединени около идеята страната ни бъде с 8 млн. българи и нито един беден. „Такава цел може да обедини един народ, защото това е цел да го съхраним от изчезване“, заяви председателят на партията. „Днес имаме още една важна задача с нашия национален план за България да посочим път друг и различен, от двадесет и пет годишния преход на развитие, да водим по този път и да бъдем гарант, че няма да се отклоним от него. Да кажем, каква България искаме днес, но и след 20 и 30 години“, заяви лидерът на БСП.