Насилието издълба още по-дълбока пропаст между Каталуния и Мадрид

Насилието издълба още по-дълбока пропаст между Каталуния и Мадрид
Насилието през вчерашния ден на референдум за самоопределение на Каталуния задълбочи още повече пропастта между автономната област и централната власт в Мадрид. 844-те ранени, по данни на каталунското правителство, и образите на хора от всички възрасти, удряни от испанските сили на реда, вече са в центъра на дебата, пише "Фигаро".

 

Снимка: АФП

 

90 на сто гласували "за" независимост, 844 ранени при сблъсъци с полицията - такава е равносметката за Каталуния. Голямата подкрепа за отделяне на областта от Испания отваря пътя пред регионалния премиер Карлес Пучдемон да обяви едностранно независимост, съобщава БНТ.

Регионалното правителство на Каталуния обяви тази нощ, че 90 процента от подадените гласове на референдума за самоопределение са "за" независимост. Гласували са около 42,3 процента от избирателите в Каталуния. Бюлетина с "не" са подали 7,9 на сто от гласувалите, празните бюлетини са 2 на сто, а невалидните - 0,9 на сто.

Според закон в Каталуния, в случай на победа на "да" на референдума, парламентът ще обяви независимост 48 часа след обявяването на официалните резултати. Около 40 синдикалнки, политически и социални организации призоваха междувременно в неделната вечер за обявяването на обща стачка в Каталуния от вторник, в знак на протест срещу намесата на испанската държава, пише "Фигаро".

Испанският премиер Мариано Рахой заяви снощи, че Каталуния не е успяла да проведе референдум за независимост. По думите му, народът на Каталуния е бил подлъган да участва в забранено гласуване. Според премиера единствените виновници за вчерашното насилие са "онези, които нарушиха съвместното съжителство".

 

Коментари

  • Започва се,

    02 Окт 2017 9:28ч.

    чакам с нетърпение и разпада на Е.С.,НАТО и подобни гадни сдружения!БРАВО на Каталуния!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нашата , българската, позиция каква е?!

    02 Окт 2017 9:35ч.

    Ние за насилието ли сме, като законопослушни или против него, като евроатлантици? За сепаратизма, като демократи или против него, като русофили?! Захариева имаме ли позиция или най-важният въпрос ще е от къде знаем, че в Каталуния е имало плебисцит?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В. Николова

    02 Окт 2017 9:45ч.

    "90 на сто гласували "за" независимост, " Чудесна новина ! Добро утро Каталуния !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аналогичен случай

    02 Окт 2017 11:00ч.

    Ако Кърджалуния рече да организира такъв референдум, как ли ще се зарадват тъпоумниците?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гледна точка

    02 Окт 2017 11:21ч.

    Обикновено на борбата за независимост, въоръжена или с референдуми, се гледа според изгодата. За българите навремето по един начин, за турците по обратен. И с кюрдите е така, терористи или борци за независимост според гледната точка. И кюрдския референдум в Ирак беше лош, пък каталунския добър. Както и кримския. А на Донбаския не му обърнаха внимание, там целта беше да се стигне до гражданска война и зелените човечета не бяха никак вежливи. И в Чечня имаше война срещу ония, дето искаха независимост, но пък в Приднестровието, Южна Осетия и Абхазия сепаратистите бяха от добрите, та трябваше да им се помогне. А в Косово сепаратистите естествено бяха от лошите. Навремето пък едни арменски сепаратисти ги избили до крак, милион и половина души, а убийците били повечето кюрди. За сепаратизма в Тибет, Източен Тимор, Индия и половин Африка да не говорим, държавите там се делят като амеби. Навремето и Съветския съюз се раздели така и мнозина се надяваха да продължи да се цепи и разпада, та всеки да си вземе после което парче поиска. Пък на, не се случи. Чудесна новина, а? Зависи от гледната точка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Айде, айде!

    02 Окт 2017 13:04ч.

    Аналогичен случай, нищо аналогично няма във въпросът ти. Турците са дошли тук като завоеватели, те не са коренно население. Нещо повече, население заселило се на чужда територия в следствие на акт на агресия не се признава за малцинство. Вярно че военната сила и политическата конюнктура не се съобразяват с правото но това вече е друг въпрос. Каталунците през средновековието насилствено са присъединения към Испания, тогава Кастилия. Какви исторически аргументи би имала "Кърджалуния"? Още повече народност турци няма, общности обединени от една религия да, но не и народ. "Кърджалуня" по същество е заселена от първите помаци приели исляма, т.е. по религиозен признак автономия или независимост не се получават.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Историята е пълна с аналогии обаче

    02 Окт 2017 13:38ч.

    И прабългарите като турците са дошли като завоеватели, те не са коренно население. По-късно турците са били облагодетелствани от обявената независимост на Видинското царство и Добричкото деспотство. Най-интересното е как русофилите, които иначе не отричат Съединението и възприемат разпадането на СССР като катастрофа, се радват, когато някоя друга страна, започне да се разпада. Аргументите ти издишат отвсякъде, включително и с пълната липса на турци у нас, които иначе били дошли като завоеватели.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Маги

    02 Окт 2017 16:26ч.

    Господинът е много щастлив от мисълта, че +Кърджалуния+ можела и тя да направи референдум и вероятно ще е много щастлив от такава вероятност. Вероятно и не е в България, и може би така иска да си отмъсти на нас, които все пак сме останали, и най-вече на тия, които одобряват референдума в Каталуния.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ...

    02 Окт 2017 17:01ч.

    Руски тролове, озлобени пенсионери, завистливци, спорът е безполезен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гери

    03 Окт 2017 12:06ч.

    Защо изобщо се стига до тези референдуми, които централната власт не приема? Защо всичко се случва обратно на това, което в Швейцария е обичайна практика, наложена не от вчера и защо им се възхощаваме на швейцарците? Защо в Швейцария никой не иска референдум за отцепване и присъединяване към Италия, Франция или Германия. Защото у болшинството швейцарци не е нарушено чувството за справедливост, защото никоя общност не се чувства ощетена за сметка на някоя от другите общности, защото баланса в обществото е над всичко, защото има ясен, точен и безкомпромисен регламент, който всички са принудени да спазват и който не го спазва гори, независимо дали е немско, френско или италиано говорящ. Каталуния е богата и се смята за ощетена. Кюрдистан е богат и смята, че араби, турци и персийци ги ограбват, затова си и правят референдуми за независимост. Клавдий е казал, че нещата трябва да се влошат, за да се оправят. Та сега живеем точно в такова време на влошаване, а дали ще дочакаме времето на оправяне зависи от мъдростта на управляващите да изградят чувство на справедливост и равнопоставеност, което никак не се харесва на монополиите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи