Момчил Неков призова млекопроизводители и преработватели да се обединят, за да се защитят в ЕС българското кисело мляко и бяло саламурено сирене

 Момчил Неков призова млекопроизводители и преработватели да се обединят, за да се защитят в ЕС българското кисело мляко и бяло саламурено сирене
Евродепутатът се включи в инициираната подписка за пълна забрана за влагане на растителни мазнини в млечните продукти по време на събора „Млечният път на България през вековете“.

 

 

Трябва да сме горди българи с историята си, с традициите, които имаме в културното наследство и земеделието. Трябва да върнем българското и затова основната ми кауза, като евродепутат и по която работя, е защита на български традиционни продукти – „българско кисело мляко“, „бяло саламурено сирене“, „кашкавал Балкан“ и др. Така българските продукти ще станат конкурентни на единния пазар и ще се знае, че производителите, които използват тази защитена марка произвеждат и продават качествени продукти по традиционни рецепти, а не такива с палмово масло. Това заяви евродепутат Момчил Неков, който беше специален гост на откриването на третия национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит. 

 

„Инициативата за защита на традиционни български продукти е в процес. Трябва всички по веригата да се обединим - производители, преработватели, институциите, за да ги защитим пред ЕС“, каза пред журналисти Неков.

 

 

„Вече е време да узреем и да се обединим, особено в глобализиращия се свят и в контекста на днешния празник – 6 септември. Доказателство е, че винаги когато сме били обединени, ние сме успявали, затова трябва да имаме обща цел и кауза, и призовавам производители и преработватели да се сдружат и се надявам, че ще успеем да защитим традиционните си продукти“, заяви Момчил Неков. 

 

По време на събора Момчил Неков разговаря с млекопроизводители и фермери и им разясни необходимостта да защитят географски указания и защитени наименования за произход, с цел повишаване на тяхната привлекателност, възможност за реализация на пазари и по-добри доходи. Той ги информира и за въвеждане на термина за качество „планински продукт“, тъй като това също е опция за осигуряване на по-добра видимост на продуктите им и осигуряване на пазари. 

 

 

Момчил Неков се включи и в инициираната подписка на събора в подкрепа на пълната забрана за влагане на растителна мазнина в млякото и млечните продукти в България. 

 

 

 

Коментари

  • Helleborus

    07 Sep 2018 12:02ч.

    Отлична инициатива, но включете и онова странно зелено сирене и други особено специфични български продукти, има български готвачи, които ги издирват и познават. Ако след това, тези продукти се популяризират чрез разни кулинарни предавания, гледани и в чужбина, като например това на Божана Кацарова, всички ще можем да си купим по една крава и да се изхранваме от въпросната технология, а износ ще има за цял свят. Но трябва да се защитят и регионално, т.е. не само рецептата, но да се докаже, че стават само в този регион, въз основа на специфичен климат, паша и т.н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    07 Sep 2018 12:51ч.

    Няма производство. Какво ще защитават?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    07 Sep 2018 19:37ч.

    За това няма производство, наблюдател, защото няма пазар. Вземи например Prosecco, едно малко селце в Италия и техния сорт грозде, но хората там могат да се изхранват поколения наред от световно известното вино Просеко, което използва всеки добър готвач. Живеем в ерата на марките, всичко се продава само зад марка. Дори много българи крият имената си, когато разработват някой продукт, за да го продадат под някоя световна марка, която експлоатира труда им. Затова ние като една райска земя, трябва да работим за изграждането на такива български марки, които да са световно известни, да убедим света, че виното на еди кой си склон в Странджа е уникално или сиренето край еди коя си пещера. Да разработим технологии, които да са обвързани само с нашия регион. Като карловската дантела, която са плели повечето карловки и е възродила цялото градче.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи