Мишел Темер е новият президент на Бразилия

Мишел Темер е новият президент на Бразилия
Мишел Темер положи клетва в сряда като новия президент на Бразилия, няколко часа след отстраняването на Дилма Русеф от Сената. Темер, който е ливанец по произход и е близък до бизнес средите, е дискретен човек от партийния апарат, пише "Фигаро".

 

Мишел Темер, който скоро ще навърши 76 г., поема управлението на Бразилия, наследявайки на президентския пост Дилма Русеф, която бе отстранена заради манипулиране на държавния бюджет, и слагайки край на 13-годишното управление на левицата в най-голямата страна в Латинска Америка.

С вдигната дясна ръка, а лявата, положена върху бразилската конституция, Мишел Темер от дясноцентристката Партия на демократичното бразилско движение встъпи в длъжност на кратка церемония в Сената. Теоретично, той ще остане начело на държавата до 2018 г., защото в бразилската конституция не се предвиждат нови избори, в случай на отстраняване на президента.

Дискретен и не особено харизматичен, Мишел Темер все пак не е непознато лице в бразилската политика. Юрист по образование, бивш прокурор на щата Сао Пауло, той започва кариерата си в Камарата на депутатите през 1987 г. и неколкократно е избиран за неин председател.

Християнин маронит, Мишел Темер се появи публично с папа Франциск. Баща на шест деца, той вече е бил женен три пъти, като сегашната му съпруга, Марчела Тедеши е по-млада от него с 42 години.

Мишел Темер подкрепи Дилма Русеф по време на президентските избори през 2010 г., за да стане неин вицепрезидент. Шест години по-късно обаче, той бе човекът, планирал нейното отстраняване от власт, и успя да събере достатъчно парламентарно мнозинство, за да се случи това.

Роден в Бразилия, Мишел Темер е син на ливански имигранти, което е много обичайна съдба, посочва "Фигаро". Бразилците от ливански произход са между 6 и 7 млн. души от общо 200-милионното население на страната.

Ливанците започват да се установяват в Бразилия в края на ХIХ век. Геноцидът над арменците през 1915 г., който засяга и християните маронити, и гражданската война в Ливан (1975-1990), придизвикаха голяма имиграция, концентрирана главно в Рио де Жанейро и Сао Пауло. Ливанската общност формира много влиятелен елит в Бразилия.

Със своите арабски общност (освен ливанците, много сирйци и египтяни също са емигрирали в страната) и подкрепата си за палестинска държава, Бразилия се радва на добър имидж в Близкия изток, въпреки че дипломацията й остава ограничена.

Засега назначаването на Мишел Темер на президентския пост предизвика сцени на радост в Ливан, най-вече в Бтаабура, християнско село в Северен Ливан, където е родена майката на новия бразилски президент. Самият той е ходил два пъти в Ливан - през 1997 и 2011 г.

 

Коментари

Напиши коментар

Откажи