България ще се превърне в световен лидер в производството на електрически возила – от велосипеди, през автомобили, до камиони. Това сочат заявените амбиции на министъра на иновациите и растежа, Даниел Лорер.
След като на 21 декември, 2021 година той обяви, че страната ни се превръща в център за производство на електрически велосипеди, които последваха обявения от служебното правителство проект за завод за електрически автомобили в Русе, който ще пуска на пазара 20 хиляди коли годишно, сега дойде ред и на електрическите камиони.
По думите на Лорер „България ще е сред водещите производители на електрически камиони – едно високотехнологично и иновативно производство.“
В световен мащаб, глобалният пазар на тежкотоварни камиони се очаква да достигне до 3,86 млрд. долара до 2030 г., а основните играчи в разработването и модернизацията на вече изработените модели, са десет компании в целия свят.
Електромобилът Sevic v500e е създаден и асемблиран в Пловдив и е сертифициран от европейската автомобилна организация UTAC за движение по пътищата на Европа.
Българските електрически камиончета ще се произвеждат изцяло с енергия от възобновяеми енергоизточници. Първите 500 бройки са завършени и са предназначени за износ. Интерес към тях е заявен от държави в Западна Европа и САЩ. Батерията им позволява пробег от 300 км. и товароносимост до 600 кг. Те са удачни за доставка на стоки за търговски обекти.
Намеренията на компанията производител е да изгради нова фабрика в която да се произвеждат близо 1000 броя на година.
Русенските електрически автомобили обаче щели да бъдат сглобявани и с щемпел на произведено в Германия. Беше планирано представянето им на изложението в Мюнхен, но нищо повече не бе съобщено.
На този етап няма новини за българо-австрийското предприятие за електрически велосипеди в „Тракия икономическа зона“ с начален капитал от 40 млн. евро за което министър Лорер гарантира, че ще заеме челното място в Европа по брой произведени изделия.
В производството на конвенционални велосипеди, страната ни заема 7-мо място, като Португалия е лидер с петкратно по-голямо от нас количество, следвана от Италия и Германия.
На този етап, най-големият европейски производител на електрически велосипеди е Полша с около 100 хиляди бройки за 2020 г.