Миков: Стабилността на кабинета има цена – бедност на 50% от българите

Миков: Стабилността на кабинета има цена – бедност на 50% от българите
„Стабилността на кабинета има своята цена и тя е 50% от българските граждани да живеят в бедност. Включително се плаща и мантрата за фискалната стабилност с 16 млрд. лв. дълг и това тласка страната в една дългова спирала, от която няма излизане“. Това каза лидерът на БСП Михаил Миков в предаването „Тази събота” на бТВ. Идва тежка зима и все повече хора ще усещат невидимите резултати от управлението на ГЕРБ, когато трябва да се лекуват, да изпратят децата си на училище или да напазаруват в магазина, подчерта той.

 

 

Чуждите инвестиции се свиват, а бизнесът дава много тежки оценки за общата икономическа среда, посочи Миков.

„Предсрочни избори, ако така се продължава, ще бъдат необходими. Но най-важното е те да бъдат честни, защото видяхме какви бяха последните. Ако такива избори ще правим отсега нататък, няма значение дали има избори“, коментира лидерът на социалистите.

Според него няма значение колко работи един министър, а какви са резултатите от неговата работа. „Г-жа Павлова например работи много. Непрекъснато обикаля, реже ленти и открива пътища. Гражданите обаче виждат, че пътищата са разбити, винетките са поскъпнали“, посочи той и попита дали първо трябва да се съберат парите и да се разпределят на близки до кабинета фирми или първо се правят добри пътища и тогава да се плащат. 

По повод намерението на БСП да внесе вот на недоверие към правителството, Михаил Миков обясни, че ще бъдат обсъдени отделните сектори, като се започне от здравеопазване и енергетика. „Ще предложим на тези, които претендират да са опозиция, да се включат или да предложат друга тема“, допълни той. Като пример той посочи здравеопазването, където хората са разделени на такива със социалнозначими заболявания и такива, които трябва да чакат.

„Внасят се ваксини от Турция, които многократно превишават нормите на живак“, посочи Миков и обясни, че става дума за бартер с български ваксини срещу внос от турски. „Дори разследването, което повдига завесата над този случай, е спряно по Националната телевизия“, поясни той.

Според него енергетиката никога не е била по-зле, а сериозен проблем е и демографската криза. „10 хил. деца по-малко са родени тази година. Управляващите не пожелаха с бюджета да индексират и да увеличат малко парите на майките и децата с увреждания“, допълни той.

„Нямам особени очаквания от новия правосъден министър, защото няма никакъв сигнал за промяна на политиката. Министър Христо Иванов щял да работи с новия министър Захариева. Тогава защо си подава оставката и се сменя?“, попита Миков. Според него има редица натрупани проблеми, за които дори няма усещане и попита дали новият министър смята за важно ВСС и ВКС да внесат докладите си за миналата година в Народното събрание, като срокът е бил до 31 май. Той е категоричен, че самоцелната промяна на Конституцията не е реформа. „Ние поискахме да се обсъдят проблемите, да изслушаме докладите, да тръгнем да променяме законите и когато видим, че е необходима промяна в Конституцията, да стигнем и до нея. Управляващите обаче избраха да говорят за реформа чрез промяна на Конституцията“, обясни Миков. 

Според председателя на БСП в съдебната власт в момента се бият две лобита – прокуратурата и Съюзът на съдиите. „Христо Иванов просто взе страната на едното лоби. Странно е, когато и съдиите започнат да се оправдават със законите“, коментира Михаил Миков.

 

Коментари

  • анонимен

    19 Дек 2015 15:35ч.

    българите като са жадни и гладни защо гласуват за герб нека гладуват дано им дойде акъла все някога

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Първенци по смъртност

    19 Дек 2015 21:23ч.

    На първо място . Смъртността у нас е 14.44 на 1000 души. Преди нея са само южноафриканската държава Лесото със смъртност 14.89 на 1000 души и Украйна - 14.46 на 1000. По този начин държавата ни води пред страни като Афганистан, Чад, Габон, Нигерия, Мали и такива, в които има локални военни конфликти като Ирак и Пакистан. В дъното на класацията с най-ниска смъртност са Катар с 1.53 на 1000, Обединените арабски емирства - 1.97 на 1000 и Кувейт - 2.18 на 1000. В същото време страната ни е поставена на едно от последните места по раждаемост - 8.92 на 1.000 души население. По този показател заемаме "почетното" 210 място от общо 224. Най-голяма е раждаемостта в Нигер - 45.45 на 1000. По данни на ЦРУ България има отрицателен растеж от минус 0.58%, което също ни поставя на едно от последните места по този показател.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи