„Не приемам нито начина, особено мотивите, с които бях отстранен. Бях политически екзекутиран ритуално, в най-ярките образци на тоталитаризма, без право на последна дума. Не бях допуснат на заседанието. Попитах тогавашния заместник-председател Рушен Риза дали ще имам достъп. Беше ясно, че няма да имам достъп още при определянето на мястото на екзекуцията – сараите”, посочи Лютви Местан, цитиран от "Фокус".
„Освен да говоря, мога и да мълча - вече 12-ти ден. Искам още да знаете, че мога да нося на бой, без да бъда сломен”, посочи Местан в началото на пресконференцията. „Системата от медийни бухалки стовари на гърба ми минимум 12 хил. тупалки. Нека да споделя малка част от епитетната война, която се води срещу мен и колегите ми – „собственик на електроцентрали”, „предател”, „изменник”, „шпионин”, „женкар”, „предател на национални интереси”, „ислямист”. Няма да ни стигне определеното време, за да мога да изредя всички епитети”, коментира Местан.
Според него тази война е породена от политиката му да спаси ДПС от образа на протурска партия. „Някои определят тези политики като грехове, надявам се да не са смъртни. Първият грях, с който се гордея, е решението за прекратяване на мандата на правителството на Орешарски, което целеше да организира плавен преход към политическа стабилност”, каза Местан. Като друга знакова позиция, която е заел, докато беше лидер на ДПС, той посочи тази за украинската криза и декларацията за убийството на Борис Немцов.
„Нека да продължа с няколко други смъртни гряха - възстановяване на диалога с Анкара. Едно от основанията за обвиненията в ислямизъм. Смятам това за един от най-знаковите пробиви на партията в този период. Отричането на естествената културна-емоционална връзка е противоестествено”, обясни Местан. „Една немалка част от българските анализатори и общество вижда в образа на Турция някогашния османски владетел. В нашето виждане Турция е един стратегически партньор”, допълни още той.
По отношение на мотивите за изключването му, Лютви Местан коментира: „Декларацията ми не е гаф. Тя е написана в една от стаите на Народното събрание. Там има достатъчно много колеги, включително и представители на сегашната тричленка, която управлява ДПС”.
Местан призова декларацията да бъде прочетена отново, а текстът ѝ - анализиран. „Всички ръкопляскаха по съвест. Не знам обаче дали по съвест гласуваха изключването ми заради тази декларация”, посочи Местан и допълни: „Аз не им се сърдя. Отдавна съм им простил. Просто не искам да бъда на тяхно място”.
Използвах времето прекарано в турското посолство, за да осигуря по частен път собствената си и тази на семейството ми безопасност, добави бившият лидер на ДПС. „Дали съм имал съмнения за своята безопасност, отговорът ми е категорично "да”, продължи той. „На следващия ден след речта на г-н Доган, по телефона ми бе намекнато, че най-вероятно ще ми бъде поискана оставката. На 22–ри посредникът съобщи, че тази оставка се очаква до края на деня – вторник, 22 декември. Аз в Кърджали казах, че не ми е поискана официално оставката. Тя ми бе поискана ултимативно, противоуставно и чрез посредник”, уточни Местан.
На 22 декември, точно в 19.26 часа, по телефона му е било съобщено, че охраната му е свалена.
„Аз питам, как е възможно изтичането на ултимативната възможност да съвпада по време с решението да ми бъде свалена охраната, при положение, че две години съм един от най-пазените хора”, коментира Местан. „На вас оставям отговора на въпроса дали съвпадението е случайно и какво означава това. Не ми остана друга възможност, освен да звъня на най-високо ниво. Попитах президента Плевнелиев, той не знаеше”, разказа още Местан. По думите му държавният глава се е ангажирал да даде отговор на следващия ден, след като разговаря с компетентните органи.
„Моят проблем не беше следващия ден, а същата нощ. Нямаше с какво да се придвижа до посолството или да се придвижа по начин, който да осигури сигурността ми”, допълни Местан.