Л. Кючуков: Правителство призна, че няма позиция по кризата във Венецуела

Л. Кючуков: Правителство призна, че няма позиция по кризата във Венецуела
"Най-странният аргумент за заетата от правителството позиция бе, че по този начин ние връщаме жеста на Испания и Португалия за подкрепата, която сме получавали в ЕС от тях по важни за нас въпроси. Това означава, първо – че България няма собствена позиция по кризата във Венецуела; второ – следвайки тази логика днес ние можехме със същата убеденост да защитаваме Мадуро – ако Испания и Португалия бяха заели подобна позиция". Това коментира директорът на Института за икономика и международни отношения и бивш зам.-министър на външните работи Любомир Кючуков пред Епицентър. бг.


Въпросът има две страни, подчертава Кючуков, на първо място е проблемът във Венецуела, на второ – българската позиция по проблемите във Венецуела, смята той.

 

„Опитът от последните десетилетия показва, че интернационализацията на вътрешнополитическите кризи в дадена страна не води до решаването им, а напротив – има еднозначно негативни последици. В Ирак, Афганистан, Либия, Сирия не просто не настъпи демокрацията, но се появиха проблеми със самата им държавност“, изтъква Кючуков.

 

Като тук не става дума за Садам, Кадафи, Асад или Мадуро, а за нашата (на ЕС и НАТО) собствена достоверност – пред европейските граждани и пред света. След случая „Хашоги“ вече нямаме право да говорим за ценности в международните отношения, изтъкна той. Защото ценностите и демокрацията се превърнаха в пазарна категория, в стока със своя цена – от 100 милиарда долара, колкото е стойността на оръжейните сделки между САЩ и Саудитска Арабия.

 

Интернационализирането на кризата във Венецуела води до задълбочаване на глобалното противопоставяне и за пореден път изправи от една страна САЩ и държави от Европейския съюз, а от друга – Русия, Китай, Турция и Иран, обръща внимание дипломатът. Като това се превръща в една повтаряща се конфигурация – въпреки, че това е ситуационно партньорство а не стратегически съюз или оформяне на блокове от типа на тези през Студената война.

 

Що се отнася до разнобоя в София, Любомир Кючуков припомня, че у нас по принцип трудно се стига до изработването на единна позиция по външнополитически теми. Обективността изисква да се каже, че вземането на позиция по такъв въпрос е тежко решение. Всеки е длъжен да отчита и позициите на своите партньори и съюзници.

 

За да отстоява страна като България своя самостоятелна позиция, ключово условие е да има силна вътрешна подкрепа за такава позиция. А у нас има дълбоко вътрешно разделение плюс наличието на сателитен подход с поглед към по-силния.

 

Освен това на България липсва политическото самочувствие да формулира и политическата тежест да отстоява собствена позиция. Членството в ЕС предполага диалог и партньорство по такива въпроси, но също така – участие в изработването на общата позиция, а не просто присъствие.

 

Най-странният аргумент за заетата от правителството позиция бе, че по този начин ние връщаме жеста на Испания и Португалия за подкрепата, която сме получавали в ЕС от тях по важни за нас въпроси. Това означава, първо – че България няма собствена позиция по кризата във Венецуела; второ – следвайки тази логика днес ние можехме със същата убеденост да защитаваме Мадуро – ако Испания и Португалия бяха заели подобна позиция.

 

Според дипломата Кючуков би трябвало България да настоява за търсене на политическо решение във Венецуела и да държи общоевропейската позиция да бъде такава: за вътрешен политически диалог и срещу интернационализацията на конфликта – като това би бил най-добрият път за избягване на ново огнище на нестабилност и международно напрежение.

 

Депутатът от ГЕРБ Тома Биков обясни по-рано пред Нова тв, че с позицията си за Венецуела България просто връща жеста на Испания и Португалия за подкрепата им по пакета "Макрон".

 

"Ние връщаме жест,  ценностите са друг въпрос", посочи депутатът от ГЕРБ.

 

"Нашата позиция не е анализаторска и тя няма да окаже някакво влияние върху събитията във Венецуела. С позицията ни ние оказваме подкрепа на нашите партньори от ЕС, докато в алтернативната позиция на президента Радев не видях къде е българският национален интерес. Ако се разграничим от нашите партньори, какво ще спечелим? Ние се намираме в географската периферия на Европа и връщаме жеста на страни като Испания и Португалия, които ни подкрепиха срещу пакета "Мобилност". Иначе моята лична позиция е, че комунизмът няма място в нашия живот и където и да било по света. Но България има правото на своята позиция като суверенна държава'', обясни Биков.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • веско

    06 Фев 2019 17:38ч.

    "България има правото на собствена позиция ,като суверенна държава",казва Биков от ГЕРБ А подкрепят позицията на Испания и Португалия относно Венецуела "връщайки жест"! Гербаджийското правителство-се показа жалко и смешно пред народа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Политиците ни се превърнаха в ибрикчии на САЩ и ЕС, с единствената цел да се задържат на власт и да крадат от народа си

    06 Фев 2019 17:43ч.

    За съжаление все повече се натрупва впечатлението, че сме станали колония на САЩ. България отдавна вече не води самостоятелна политика. Но никога не е било толкова очевадно, че нямаме право на самостоятелно мнение. Дори когато се отнася за неща, случващи се толкова далеч от България. Нашите политици се превърнаха в ибрикчии на САЩ и ЕС, с единствената цел да се задържат на власт и да крадат от народа си. Защото без подкрепата на Чичо Сам много е възможно отдавна да ги бяхме изритали. Всичките тези соросоиди, които ни втълпяват за права на малцинствата, на различните, за толерантност, дори да те убиват, за търпение, за мирни революции имаха една-единствена цел – да лишат българският народ от способността му за съпротива срещу безумието. И си избраха ибрикчии, които да обслужват тях, назначиха си губернатори на колонията. Сега тези, които предадоха нас, признават един друг ибрикчия, който се опитва да свали законно избраният президент на Венецуела. Защото е американски възпитаник, възпитаник на МВФ, защото Венецуела има петрол. А САЩ имат интереси там, където има какво да крадат. А Цветанов, избран от САЩ по техните високи критерии за политици, хвърчи на молитвена закуска, за да докладва какво е свършил и да си получи новите задачи. Чудя се нямат ли поне малко останало достойнство и чувство за българското, че се продават толкова лесно. Без да мислят за последиците. То и не могат, като гледам кои отговарят за външната политика…. Честито, българи, вече официално можем да се смятаме за колония на САЩ. Ама без техния стандарт. Само изпълняваме, те ни вземат ресурсите, казват ни какво да правим, а като опоскат всичко, ще продължат по плана тук да заселят….други. За предателите прошка никога не трябва да има. Но ме е яд, че дори не се съпротивляваме. Просто кротко стоим на колене и гледаме като овце как ни колят. Хора, които станаха слуги на чужди интереси. Предатели и ибрикчии. Елена Гунчева, Фейсбук

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • софиянец

    06 Фев 2019 17:45ч.

    моля да се спазва гейберската държавническа порнография+хронологията, първо калинката се изказа без да има позиция на тикварията, след това се изказаха всчките гейбери обединени от козяшката солидарност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Станаха за ташак

    06 Фев 2019 17:46ч.

    Сатирикът Лий Кемп за опита за преврат, който Съединените щати се опитват да направят във Венецуела. https://www.facebook.com/DokumentalniFilmi/videos/366928774145366/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Биков,голям майтапчия си,

    06 Фев 2019 17:51ч.

    кьде я видя тази суверенна дьржава.След като сме готови винаги да вьртим задниците си като калайджии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • г-жа висок е права

    06 Фев 2019 18:38ч.

    Борисов не е диктатор. Той е карикатура на диктатор. Второто не е по-малко вредно от първото. Този човек дотолкова си е повярвал, че е забравил кой е и от къде идва. По-лошото е, че сякаш и ние започваме да забравяме. Приемаме присъствието му по върховете на властта като нещо нормално и много често дори не осъзнаваме колко далеч сме стигнали. В нормална ситуация подобен човек не би се случил като кмет на Банкя, а камо ли като министър-председател.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    06 Фев 2019 21:30ч.

    Като се запознаем с това, което пише Ел Паис по въпроса, става ясно че Испания и Португалия се сочат за отвличане на вниманието. Защото това становище е диктувано всъщност от САЩ. https://elpais.com/elpais/2019/02/01/inenglish/1549008276_796682.html

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    06 Фев 2019 21:45ч.

    Нещо повече, Испания е била притискна още преди американската кукла във Венецуела да се самообяви за "президент". Най-вероятно и другите страни са "мотивирани" по същия начин.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • коментатор

    07 Фев 2019 9:00ч.

    пак се напъхахме където не ни е работа

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи