Край на вечния длъжник – парламентът прие въвеждането на 10-годишна абсолютна давност

Край на вечния длъжник – парламентът прие въвеждането на 10-годишна абсолютна давност
Парламентът прие въвеждането на 10-годишна абсолютна давност за събиране на вземания от физически лица. Това е първа стъпка към въвеждането на института на т.нар. „частен фалит“. България е единствената държава от ЕС, която не разполага с такива специализирани текстове в законодателството си. Днес единодушно народните представители приеха на първо четене промените в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). С тях се въвеждана 10-годишна абсолютна давност за събиране на вземания от физически лица, което слага край на „вечния длъжник“. Промените в бяха внесени преди месец от депутатите от Обединени патриоти и ГЕРБ. Припомняме, че по време на извънредното положение по инициатива на съпредседателя на ПГ „Обединени патриоти“ и заместник-председател на ВМРО Искрен Веселинов за обществено обсъждане беше поставен и отделен Закон за защита на физическите лица при неплатежеспособност.

 

 

В приетите на първо четене промени в ЗЗД реално са първа стъпка към премахване на дълговото робство и фигурата на „вечния длъжник“. Промените предвиждат с изтичането на 10-годишна давност да се погасяват всички вземания срещу физически лица, независимо от прекъсванията ѝ, освен в случаите, когато задължението е отсрочено и разсрочено. Правилото няма да важи за задължения на еднолични търговци, както и за дългове, произтичащи от непозволено увреждане и неоснователно забогатяване. След приключването на тези 10 години кредиторите няма да имат право на претенции по съдебен ред или по някакъв друг ред да искат събиране на това вземане. 

 

Става дума за огромна група хора в България, които по една или друга причина са изтеглили кредити, изплащали са ги, били са коректни в немалък период от време, след това някакво неблагополучие ги е довело до невъзможност да плащат и затъват в една спирала, наречена „вечният длъжник“.

 

У нас над 600 хиляди са изпълнителните производства, което засяха стотици хиляди съдби. Много от хората в такова положение предпочетоха да емигрират от България, за да имат сносни доходи зад граница и съдия-изпълнителите не ги преследват.

 

Имаме изпълнителни производства, които продължават повече от 10-15 години. Дългът на едно лице се прехвърля като наследство на неговите деца. Така тази дългова верига няма край. А през време на тези производства допълнително се трупат лихви и разходи, които допълнително утежняват дълга.“

 

Депутатът от ВМРО определи този законопроект като един от най-важните, които разглежда сегашния парламент.

 

Веселинов допълни, че промените в закона ще бъдат коментирани с организациите на кредиторите, като е категоричен, че ще бъде намерен необходимият баланс така, че на първо място да бъдат защитени интересите на гражданите, но и негативите да не са само за кредиторите.

 

Ето и мотивите на ЗИД на ЗЗД:

 

В последните години се наблюдават редица случаи на изпълнителни производства срещу граждани, които продължават над десет години, а в някой случаи и по петнадесет и повече години. През цялото това време на длъжника се начисляват лихви, такси и разноски, които в повечето случаи многократно започват да превишават главницата. Изпълнителните производства могат да продължат до безкрайност, въпреки че длъжникът е загубил голяма част или цялото си имуществото и е в обективна невъзможност да изплати своите дългове. Съгласно действащото законодателство при смърт на длъжника изпълнителните действия продължават срещу неговите наследници. Към настоящия момент има открити процедури за принудително изпълнение, засягащи над 600 000 български семейства, а хиляди български граждани са преследвани от колекторски фирми, много често за твърдени задължения отпреди 10-15 години.

 

В нашето законодателство има добре уредена процедура за обявяване на неплатежоспособност на търговци, но когато стане въпрос за физически лица, които не упражняват търговска дейност ситуацията е съвсем различна. Липсва каквато и да е възможност едно физическо лице, когато не може да погаси своите изискуеми задължения да започне процедура по фалит или да се освободи от задълженията си след изтичане на определен период от време. В повечето европейски държави има въведен регламент за потребителски фалити или абсолютна давност, но Република България остава единствената държава членка на Европейския съюз към настоящия момент, която няма нормативна база въвеждаща абсолютна давност за задължения на граждани или процедури на потребителска несъстоятелност. Института на абсолютната давност в ЕС е регламентиран в Гражданските кодекси на Белгия, Германия, Франция, Португалия, Румъния и др.  Тенденцията в голямата част от държавите-членки е в последните години да намаляват общите давностни срокове. В по-голямата част от държавите изрично е установен общ давностен срок, който варира от 3 г. (например Румъния, Словакия, Германия, Дания, Чешката република) до 30 години (Австрия, Люксембург и отчасти Белгия). Като 10 годишният общ давностен срок е най-разпространен в законодателствата на държавите членки.

 

Бързо и ефективно решение за избягване на съществуването на фигурата на „вечния„ длъжник е въвеждане на 10-годишна абсолютна погасителна давност по отношение на физическите лица. В момента в Закона за задълженията и договорите е въведена обща 5-годишна давност и се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок и 3-годишна давност за вземанията за възнаграждение за труд, за обезщетения и неустойки от неизпълнен договор, за наем, за лихви и за други периодични плащания. Уредената с чл. 111 и 112 от ЗЗД давност се прекъсва с предявяване на иск или възражение или с предприемане на действия за принудително изпълнение от страна на кредитора. Съгласно чл. 117 от ЗЗД от прекъсването на давността почва да тече нова давност и това може да продължи неограничен период от време и кредиторите безкрайно могат да преследват длъжниците - физически лица.  С въвеждане на 10-годишна абсолютна погасителна давност няма да се промени действащия в момента режим за обща давност и длъжниците ще могат по досегашния регламент да се възползват  от 3 и 5-годишната давност. И към настоящия момент съществува разпоредбата на чл. 171 ал. 2 от Данъчно-осигурителния процесулен кодекс с която през 2005 г.  е въведен 10-годишен давностен срок за погасяване на всички публични вземания независимо дали се дължат от физически лица или търговци. С уеднаквяване на режима за 10-годишен давностен срок за погасяване на публичните и частни задължения на физически лица, ще се даде шанс на гражданите да започнат от нулата, на чисто и да градят своята семейна икономика. Достатъчно са защитени и интересите на кредиторите защото десет години е един дълъг срок, в който кредиторите реално могат да съберат вземанията си, като в по-голямата си част от случаите те могат да се снабдят на извънсъдебно изпълнително основание с изпълнителен лист и да се възползват от ускорени съдебни процедури.

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • www

    22 Юли 2020 11:34ч.

    Не се радвайте, със сигурност има вратичка-"Божков касичка", като в данъка на хазарта.... Идиотия..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Б@Й ХОЙ

    22 Юли 2020 11:53ч.

    Явно ШЕХЕРЕЗАДИТЕ се канят да спират и плащанията по заемите !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко това е борба за гласовете

    22 Юли 2020 12:36ч.

    на некоректните длъжници. Като не можеш да плащаш, не вземай заем или пък кредит. Аз лично бих взела кредит само за работа или за здраве! Не съм вземала, защото знам какво представлямат банките! Познавам много хора, които нямат необходимите знания и умения да развиват бизнес, вземат кредити и се крият по дупките си, докато мине някакъв срок. Не плащат нито парно, нито вода, нито ток, нито на работниците си, ако имат такива. Сигурно има и такива, които са се разболели, но умният човек предвижда всичко! Затова се плащат застраховките! Дълговете на такива хора би трябвало да бъдат разсрочени във времето, а не отменени. Една стотинка нямам дълг към тъпата държава. Напротив, по три пъти почтените работници плащаме здравни осигуровки - веднъж, докато работим, втори път - за циганите, и трети път, когато си счупим крак или сменяме става, не дай боже! Не желая да плащам за хитреците, достатъчно съм платила и за себе си, и за своите родители! ПАК ЩЕ КАЖА - ТОВА Е КУПУВАНЕ НА ГЛАСОВЕ ЗА МУТРАФОНА! ТАКА ВИ РАБОТИ ТОЙ! ПОДИГРАВА СЕ С ПОЧТЕНИТЕ ХОРА!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Заеми в БЪЛГАРИЯ не взимам

    22 Юли 2020 13:02ч.

    Един единствен път някъде през далечните 1985-1987 взех да си купя телевизор.И то бе от взаимоспомагателната каса където работих (не от банка).Събирали сме със съпругата ми като мравки с трудът ни.И понеже се нагледахме на безобразията от хунти мунти ,мутри и сурати напуснахме БГ.В чужбина заеми се дават много трудно.Банката ти прави досие и трябва да докажеш че ще върнеш парите-доходи назад в времето, в бъдещето,работата, зравно досие,застраховка живот,семейно положение .Как така давност.Утре за убийство давност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Б@Й ХОЙ

    22 Юли 2020 13:07ч.

    Не бе, утре заради давност -убийство !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    22 Юли 2020 13:08ч.

    Би трябвало да е обвързано със сумата. Да опростят дълг на някого, който дължи 200лв не е същото, както да опростят дълг на някого, който дължи 2 милиона.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До Наблюдател на 22.07.2020 в 13:08

    22 Юли 2020 13:44ч.

    Именно, или пък 2- 3 милиарда за вестници, които никога няма да върне!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • пир за мошениците

    22 Юли 2020 14:19ч.

    Мошениците теглили необезпечени заеми срещу рушвет за банкера и фалиралите банкери длъжници на спестовните българи изгорели през 1996 г. ще хвърлят капите до тавана. Всички некоректни работодатели и тарикати, които не са ЕТ, а всякакви разни 00Д-та и АД-та ще хвърлят капите до тавана. Това е поправка на ЗЗД за опрощаване на минали, настоящи и бъдещи мошеничества. Горко им на работните пчелички! Това е модерният капитализъм - колкото повече крадеш, толкова по-малка отговорност носиш!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нора Стоичкова

    22 Юли 2020 16:05ч.

    През 1989 г. НР България беше средноразвита европейска държава със силна икономика и армия и завидни социални условия… Една зловеща приказка, която ни остави на края на света … ПЛАНЪТ РАН-ЪТ, писан в в посолството на САЩ . https://thebulgariantimes.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%8A%D1%82-%D1%80%D0%B0%D0%BD-%D1%8A%D1%82-%D0%BF%D1%8A%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%8A/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • борба за избиратели и радост за нередовните заеми

    22 Юли 2020 20:11ч.

    Борба за власт / избиратели и радост за нередовните заеми, опрощаване на сенчестите милиони....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Без име

    23 Юли 2020 0:07ч.

    То в Бг има ли редовни заеми? Условията са безумни, за бързи кредити да не говорим! В основата си финансовата система се основава на кредити, и ако всички взети кредити бъдат изплатени обратно няма да има пари на земята! Да не говорим през колко застраховки тези кредити са обезпечени! Никой не му пука дали ще бъдат върнати, важното е да се взимат нови! Затова е и тоя цирк с милярдите на ЕС

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ивайло Панев

    23 Юли 2020 7:59ч.

    Към горните коментатори: Вие уважаеми не сте вземали заеми,защото нищо не сте предприемали. Най лесно ви е да сложите всички под един знаменател,защото коментирате от дупките си ,където се намирате. Такива закони отдавна има не само в ЕС,а и по целия свят. Вие,не само ми приличате на мишници и плъхове,а вие СТЕ. Пожелавам ви и на вас да ви се случи,та да разберете какви глупости дрънкате......ПОГАНЦИ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи