Автор: Василианна Мерхеб Следвайте "Гласове" в Телеграм
Иконата е въплътена молитва.
Тя е създадена в молитва
и заради молитвата,
чиято движеща сила
се явява любовта към Бога,
стремежът към Него
като съвършена Красота.
Архимандрит Зинон
Екатерина Титова, млад и талантлив иконописец, представя на българската публика свои иконописни образи. Авторката е кандидат на науките, като творческите си умения придобива в различни европейски иконописни школи. Възпитаник е на Академията за класически изкуства във Флоренция, Италия, Академията на занаятите в Москва, Русия, като завършва през 2018 г. следдипломна квалификация в Руския Богословски институт „Св. Сергий“ в Париж, Франция.

В своя индивидуален подход Екатерина прилага класическата традиция, като заимства от византийски и древноруски образци, придавайки своеобразен облик на всяка творба, превръщайки обикновената дъсчена основа в свят образ.

Християнското изкуство на Екатерина е в духовен синхрон с рамките на иконографския канон и молитвената строгост, за създаването на което освен специфична техника и материали е необходим и молитвен дух.

Нейните изписани икони са мистично вдъхновени от личния ѝ християнски подвиг, изразен в творческата тишина на поста и молитвата, което по своему се отобразява върху одухотвореността на всеки образ, създаден от нейната ръка.

Екатерина Титова принадлежи към поколението съвременни художници, изминали нелек път на обучение по подобие на този от древността, като преминава от най-ниската степен чирак до майстор, изучавайки теорията и практиката на иконописта до формирането на свой собствен мироглед и художествен авторски стил.

Интересен акцент в творчеството на младата авторка са оригиналните, ръчно изработени от нея копринени шалове, ветрила и уникални чадъри, чиито форми са заимствани от фреските и орнаментите в храмове в Европа, от които е черпила своето вдъхновение.

Преди време художничката Екатерина Титова е пяла в църквата „Св. Николай“ в Ница, където ежедневно е съзерцавала съвкупността от изящни форми и цветове, които трайно се запечатват в паметта ѝ, за да се превърнат в своеобразна искра, която да разгори в нея творческия пламък и в тази нестандартна насока.

Присъстващите на откриването на изложбата софиянци имаха възможност да станат свидетели на едно различно представяне, което съчетава артистичен букет, оригинално подбран за разкриване на нейното православно изкуство. Започвайки с прожекция на филм, свързан с историята на иконописта и появата ѝ в православната традиция, изложбата продължи като авторката въведе със свое експозе посетителите в предисторията и начина, по който създава своите творби.

Същевременно по интересен начин в изложбената зала между иконите са експонирани православни стихове, допълващи духовната атмосфера по естествен начин. За финал на представянето гостите бяха поканени на православен концерт с тематичен репертоар от различни песнопения в изпълнение на солисти заедно с певческия хор към храм „Св. Николай Чудотворец“ – Руската църква с диригент Василена Ченова-Стефанова.

Иконописната изложба „Благолепие“ е в Руския културно-информационен център в София (ул. „Шипка“ 34), където до 15 април ценителите на духовното изкуство могат да се насладят на близо 50 от творбите на талантливата художничка. Сред изложбата може да се види нейна авторска икона, която е ценен уникат в православното иконописно изкуство и представлява истински интерес за нас българите конкретно, тъй като на нея заедно са изобразени свт. Николай Мирликийски Чудотворец и свт. Серафим Софийски Чудотворец.

Може би поради това изложбата е посветена на Неделята на Тържеството на Православието, в която се чества святата памет на свт. Серафим Софийски Чудотворец, като се реализира с благословението на протойерей Владимир Тишчук (настоятел на храм „Св. Николай Чудотворец“ – Руската църква), под чието духовно ръководство авторката е развивала през годините своя талант.
